Overclocking GeForce 2 MX

Karty s tímto čipsetem se stávají stále populárnějšími. Vyrábějí se pod mnoha značkami a nabízejí různé dodatkové funkce. Jedinou nevýhodou je to, že tyto levnější karty (ve srovnání s čistými GeForce2 GTS) jsou dosti výkonově omezeny. Naštěstí existují způsoby jak výkon těchto karet zvednout. Poznámka: Obecně o overclockingu graf. karet budeme hovořit později a dnes se zaměříme pouze na typovou řadu MX.

Kapitoly článku

Základem overclockingu grafické karty je, stejně jako v případě procesoru, změna taktování. U grafických karet s čipsetem MX můžeme nastavit dva takty: grafického čipu a paměti. Navíc jsou obě frekvence asynchronní a tudíž nezávislé.

Původní nastavení je takové:

  • frekvence čipu - 175MHz
  • frekvence paměti - 166MHz

Ve většině případů se ale setkáme se součástmi, které zvládnou vyšší taktování. Výrobce čipů volí standardní frekvence tak, aby vyhověla součástkám dostupným na tehdejším trhu a také aby karta zapadla do přidělené cenové - a tím i výkonové kategorie. Pokud karta zvládne víc je ji to na nic.

Upozornění: Veškeré informace zde uvedené berte s dodatkem: Hodnoty a postupy zde uvedené vyplývají z osobních zkušeností autora (+ tisíců dalších uživatelů Internetu :-)) Pokud je chcete aplikovat - je to plně na vás. Uvědomte si, že za jakékoliv úpravy a změny na vašem hardwaru nesete odpovědnost jen vy!

Mnohé firemní ovladače nabízejí vlastní taktovací utility - zde je nastavení frekvencí pokaždé na jiném místě. Požíváte-li tyto firemní ovládače, je na Vás najít odpovídající "posuvníky". Pokud však používáte referenční ovládače nVidie, které bývají nejen kvalitní ale vždy "nejčerstvější", pak vězte, že i ty mají nastavení frekvencí - je však deaktivováno. Většinou pak stačí nahrát tento klíč (coolbits.reg) do registru (poklepat na uložený reg soubor), a nastavení grafické karty se objeví v odpovídající záložce.

Poznámka: Referenční ovládače hledejte na nVidii v sekci Support / Download. Pokud již zvládáte taktování vaši graf. karty přejděte níže, přímo k výsledkům...

Toto je panel vlastností graf. karty... dále se dostaneme poklepáním na Additional Properities.

Takt je v Hardware Options...

Dále se podíváme, jak konkrétní nastavení frekvencí ovlivní 3D výkon karty...

Témata článku: Hardware, Frekvence, Meme, Tornado, Osobní klíč, GeForce, Základní frekvence, Options, Základní takt, Referenční takt


Určitě si přečtěte

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 7

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

** Sociální síť TikTok získala stamiliony uživatelů a stále roste ** Jaký obsah na ní najdete a co můžete v jejím rámci čekat? ** Je to zábava pro mladé, nebo platforma pro úchyláky?

Karel Kilián | 37

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

** Kolem baterií a akumulátorů koluje řada mýtů, nepravd a polopravd ** Dnes vám devět z nich zkusíme vyvrátit na základě faktů ** Většina z nich totiž neplatí pro moderní lithiové baterie

Karel Kilián, David Polesný | 102

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

** Strojové učení ještě nepřitáhlo takový zájem jako na začátku prázdnin ** Ne, umělá inteligence nenašla lék na rakovinu ** Naučila se svlékat ženy nejen z plavek

Jakub Čížek | 35Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu