Otevřené disky

Prahu navštívil Ace Lopez, evropský ředitel divize společnosti Compaq StorageWorks, která se zabývá systémy pro hromadné ukládání dat. Naznačil zajímavý vývoj, jaký se v této oblasti dá očekávat.
Prahu navštívil Ace Lopez, evropský ředitel divize společnosti Compaq StorageWorks, která se zabývá systémy pro hromadné ukládání dat. Naznačil zajímavý vývoj, jaký se v této oblasti dá očekávat.

Živě: Jak si Compaq v oblasti hromadného ukládání dat stojí?

Compaq: Celkový trh s produkty pro hromadné ukládání dat se dá podle IDC ohodnotit 27,7 miliardami dolarů z toho riscový unixový svět čítá 12 miliard. Compaq má na tomto stabilizovaném a již zaplněném trhu podíl 12 % a roste o 11 % ročně, z toho 6 % spolkne náš Unix (Compaq Tru64 Unix, původně Digital Unix) a dalších 6 % je podíl Unixů ostatních výrobců (IBM, HP, SUN, SGI) k jejichž systémům dodáváme naše disková pole Compaq StorageWorks.

O něco menší trh je v systémech s procesory Intel, marketingovými firmami obecně označovaný jako “trh NT”, i když to není tak docela pravda kvůli platformám SCO a Novell. Tento trh má výtěžnost 6 miliard dolarů, roste však o téměř 35 % ročně. Podíl Compaqu na trhu storage pro Windows NT činí 49 %. Když srovnáme tato čísla růstu s našimi údaji o prodaných serverech, pak vyplývá, že musíme prodávat i ostatním, tj. v podstatě konkurentům. Také nás to dobře živí, kupují od nás prakticky všichni velcí — naše systémy pro hromadné ukládání dat jsou založena na standardech, a proto je možno je zapojit do téměř libovolného prostředí. Mohou sloužit od PC-serverů přes unixové systémy, až po mainframy S/390.

Živě: Každý systém musí být nějakým způsobem řízen. Používáte původní řešení Compaq, převzaté řešení StorageWorks od Digitalu, nebo Unicenter TNG?

Compaq: Každé z těchto řešení má svoje místo, překrývají se minimálně. Proto je používáme všechna a připravujeme jejich provázání, abychom mohli nabídnout jednotné řešení pro jakoukoliv velikost systému.

Živě: Co připravujete v oblasti hromadného ukládání dat nového?

Compaq: Ohlásili jsme novou progresivní architekturu, která je založena na třech významných prvcích a topologiích — na možnosti připojení serveru k celé síti diskových prostorů (Network Attached Storage a Storage Area Networks) a přímé připojení diskového prostoru k serveru (Direct Attach Storage).

Vyvíjená technologie má název Enterprise Network Storage Architecture (ENSA). Základem bude dnešní v podstatě standard Fibre Channel (připojení přes optiku), se kterou umíme propojit disková zařízení na 10 km, s opakovačem až na 20 km. Brzy rovněž přijde přepínaný Fibre Channel, který opět zvýší propustnost dat.

Tzv. Public Loop, doplněk k přepínanému Fibre Channelu, bude znamenat nejen další rozšíření, ale rovněž ochranu investic — co si zákazník od Compaqu koupí dnes, bude moci použít i zítra. Fibre Channel je dnes průmyslovým standardem, přestože existují i ostatní možnosti propojení disků se servery.

Živě: Jaký je časový horizont pro nasazení Enterprise Network Storage Architecture?

Compaq: Podle našeho odhadu dva až tři roky.

Živě: Technologie SEASCAPE od IBM, založená na SSA, ale také umí propojit heterogenní prostředí, a je na trhu již delší dobu.

Compaq: Ano, ale SEASCAPE je vázána na jejich firemní technologii SSA, kterou podporuje zase pouze IBM. Je v tom osamocena, třebaže je SSA velmi dobrá. SEASCAPE proto funguje pouze v heterogenním prostředí, vázané na platformy IBM, snad kromě PC serverů. My jdeme, tak jako vždy, cestou standardů, které přijal trh. Příkladem je Fibre Channel.

Živě: A co ostatní konkurenti, EMC a Data General?

Compaq: EMC nemá Fibre Channel, proto je už dnes dražší; zítra bude obtížně vysvětlovat, proč právě Fibre Channel nemá. Navíc vyžaduje přesunout všechna data do jedné skříně, a to už se také ve dnešním prosíťovaném prostředí nenosí.

Data General zase prodává zdánlivě univerzální krabicové řešení Clariion přes partnery OEM. Proto její řešení nemůže být pro různé výrobce serverů optimálně doladěno.

Živě: Když však Compaq prodá externí diskové pole jinému výrobci serverů, pak to také nemůže být úplně naladěno?

Compaq: Compaq Storageworks nabízí otevřená řešení a disková pole StorageWorks prochází rozsáhlým testováním a certifikací se servery ostatních výrobců. Je tedy zajištěno i optimální naladění systému pro všechny námi podporované platformy.

Váš názor Další článek: Rodí se velký hráč na českém Internetu?

Témata článku: Windows, Dnešní standard, Ostatní výrobci, Vyvíjená technologie, General, Channel


Určitě si přečtěte

Porovnání deseti cloudových disků: kam a za kolik uložit 100 GB, 1 TB a 10 TB dat?

Porovnání deseti cloudových disků: kam a za kolik uložit 100 GB, 1 TB a 10 TB dat?

** Zjistili jsme, kam do cloudu nejvýhodněji uložíte data ** Vytvořili jsme žebříček cen deseti cloudových úložišť ** Ceny se liší - často i velice výrazně!

Karel Kilián | 102

Internet poslední naděje. Kdo má nejlepší tarif „LTE na doma“?

Internet poslední naděje. Kdo má nejlepší tarif „LTE na doma“?

** Srovnali jsme fixní LTE připojení od tuzemských operátorů ** Liší se rychlostmi, cenou i podmínkami ** Na co všechno dát pozor?

Lukáš Václavík | 27

Jak uložit dokument z Wordu, aby vydržel celé roky? Je to těžší než cesta na Mars

Jak uložit dokument z Wordu, aby vydržel celé roky? Je to těžší než cesta na Mars

** Jak uložit soubory, aby vydržely vnoučatům? ** A co kdyby měly přečkat celá staletí? ** Teď se o to pokouší GitHub a je to oříšek i pro lingvisty

Jakub Čížek | 120

Filmové pirátství asi jen tak nezmizí. Když už musíte, stahujte bezpečně v Seedru

Filmové pirátství asi jen tak nezmizí. Když už musíte, stahujte bezpečně v Seedru

** Máme HBO Go, máme Netflix... ** Ale stejně krademe filmy a seriály ** Když už musíte, stahujte torrenty bezpečně v Seedru

Jakub Čížek | 141


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 8 000 Kč

Test bezdrátových headsetů

Linux i pro začátečníky

Jak surfovat anonymně