Windows

Otestujte svůj počítač, jestli na něm spustíte Windows 11

Otestujte svůj počítač, jestli na něm spustíte Windows 11

Microsoft hned po představení Windows 11 aktualizoval nástroj Rychlý přehled stavu počítače, kterým si snadno otestujete, zda na vašem počítači poběží Windows 11.

Po spuštění si zkontrolujte počítač klepnutím na Zkontrolovat teď. Pokud bude vše v pořádku, gratulujeme. Uvidíte totiž následující zprávu:

Klepněte pro větší obrázek

Připravte se ale na to, že váš počítač (zejména desktopy) se nejspíš ukáže jako nepodporovaný. Nejde tu ani tak o jeho stáří nebo výkon. Můj domácí počítač poskládaný před rokem z poměrně výkonných komponent má smůlu:

Klepněte pro větší obrázek

Hlavní problém se totiž nejspíš skrývá v hardwarových požadavcích Microsoftu: Vyžaduje se TPM (Trusted Platform Module) verze 2.0. TPM je historicky spíš podniková záležitost, tato volitelná součástka se na základní desce stará o bezpečnou enklávu pro uložení šifrovacích dat a vyžaduje ji třeba Microsoft Bitlocker (součást podnikových Windows 10 Pro). Pro běžné uživatele je dnes TPM v podstatě zbytečné, takže raději koupíte levnější desku bez TPM, případně prodejce poskládá třeba i drahý herní stolní počítač s deskou, která nemá TPM čip. 

Lepší situace je u notebooků, kde i ty herní většinou už dnes TPM obsahují. Ostatně obrázek výše s pozitivní hláškou o kompatibilitě pochází z běžného notebooku Huawei.

Občas máte na počítači TPM modul jen vypnutý, v nastavení UEFI se dá dodatečně zapnout, ale mnoho základních desek pro stolní počítače to nemá.

Jestli (a případně jaké) máte TPM, zjistíte ve Windows v aplikaci Zabezpečení Windows v položce Zabezpečení zařízení, případně v PowerShellu příkazem get-tpm

Bohužel vám teď nepomůžou ani vyhledávače zboží, protože TPM nebyl tak důležitý. Našli jsme jej mezi filtry u základních desek na CZC.cz. Některé desky ale TPM jen podporují a musíte si dokoupit hardwarový modul za zhruba 300 Kč.

Klepněte pro větší obrázek
TPM modul od Gigabyte

Pokud tedy nemáte aktuálně podporovaný počítač a můžete v něm vyměňovat komponenty, podívejte se, zda nebude stačit dokoupit levný TPM modul pro vaši základní desku. V nejhorším budete potřebovat celou novou desku, ale to ještě raději počkejte, jak se důležitost TPM zvedne a prodejci mu dají výraznější prostor.

V případě notebooku bez TPM máte prostě smůlu a budete dále žít maximálně s Windows 10.

Oživeno: Ukazuje-li vám zmíněný nástroj Rychlý přehled stavu počítače, že vaše PC není připraveno na Windows 11, přestože máte dostačující hardware, ještě se nemusíte děsit. Produktový manažer Windows Steve Dispensa na Twitteru potvrdil, že aplikaci budou v příštích týdnech pravidelně aktualizovat a první zlepšení by mělo dorazit ještě dnes.

Diskuze (177) Další článek: Ratchet & Clank: Rift Apart pod lupou – SSD, ray tracing a směr nové generace

Témata článku: Software, Windows, Microsoft, AMD, Huawei, Počítač, Modul, Microsoft Bitlocker, TPM, Notebook, Deska, Základní deska, Trusted Platform modulTakhle budou vypadat Windows 11. Prohlédněte si více než padesát obrázků
Lukáš Václavík
Windows 11Operační systémyMicrosoft
Družice Starlink pokryjí celý svět internetem již v srpnu. Připojení bude drahé, ale jen pokud máte jiné možnosti

Družice Starlink pokryjí celý svět internetem již v srpnu. Připojení bude drahé, ale jen pokud máte jiné možnosti

** Internet ze satelitů Starlink bude globálně dostupný v srpnu ** Oznámil to Elon Musk na veletrhu Mobile World Congress ** K pokrytí celého světa tak dojde minimálně o měsíc dříve

Karel Kilián
StarlinkPřipojení k internetuElon Musk
Tip: Jak stáhnout ISO Windows 11 a nainstalovat jej na „libovolný“ počítač?
Lukáš Václavík
Windows 11Operační systémyMicrosoft
39 klávesových zkratek, které se budete muset naučit, abyste si zamilovali Windows 11

39 klávesových zkratek, které se budete muset naučit, abyste si zamilovali Windows 11

** Windows 11 přinášejí některé nové funkce – třeba widgety ** Upravené rozhraní můžete ovládat dotyky a grafickými tlačítky ** Na klasickém PC a laptopu ale budou stejně nejrychlejší klávesové zkratky

Jakub Čížek
Windows 11Operační systémy