Testy | Hardware | Nejlepší programy

Otestujte si výkon svého počítače a porovnejte ho s ostatními

  • Zjistěte si, jak je na tom váš počítač s výkonem
  • Vybrali jsme 9 programů, které proklepnou hardware
  • Otestují procesor, grafickou kartu i pevný disk

Celkový výkon počítače určuje celá řada komponent – kromě procesoru a operační paměti je to například pevný disk nebo grafická karta. Porovnat mezi sebou dva a více strojů můžete pomoci univerzálních i jednoúčelových nástrojů pro měření výkonu, takzvaných benchmarků.

3DMark

3DMark lze považovat za etalon v oblasti měření výkonu, jež obsahuje vše, co můžete potřebujete pro srovnání hardwaru. Bez problému změří výkon počítače, notebooku, ale i tabletu nebo chytrého telefonu. Kromě verze pro Windows je totiž k dispozici i pro Android a iOS.

3DMark 
3DMark

Aplikace detekuje hardware zařízení a podle něj navrhne nejvhodnější testy. Kromě měření výkonu se může hodit při řešení problémů souvisejících s chováním komponent v zátěži – nabízí totiž podrobné grafy poskytující informace o teplotách procesoru, grafického čipu a další údaje.

3DMark se skládá z několika testů, zaměřených na konkrétní komponenty. Využívá DirectX 12 a DirectX 11 a testuje především výkon grafiky a procesoru. Součástí placené verze je také „stres test“, který proklepne spolehlivost a stabilitu celého systému a pomůže vám identifikovat vadný hardware nebo potřebu lepšího chlazení.

Základní verze Basic Edition je k dispozici zdarma a nabízí celkem čtyři benchmarky: Time Spy, Night Raid, Fire Strike a Sky Diver. V placené variantě Advanced Edition, kterou můžete pořídit například na Steamu za 24,99 eur (cca 680 Kč), je třikrát víc testů, a navíc řada možností nastavení.

Diskuze (28) Další článek: Po steaku a slanině přicházejí i umělé dary moře. Ochutnali byste krevetu z laboratoře?

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,