Otestujte si svůj procesor ryze českým programem!

Nejen za oceánem vznikají programy, které jsou užitečné, pěkné, precizně provedené a ještě k tomu zadarmo. Dnes se podíváme na další český produkt, pocházející tentokrát z hlavy 21letého Roberta Šmída.
Nejen za oceánem vznikají programy, které jsou užitečné, pěkné, precizně provedené a ještě k tomu zadarmo. Dnes se podíváme na další český produkt, pocházející tentokrát z hlavy 21letého Roberta Šmída. Program TestCPU, naprogramovaný v Delphi 4, patří ve své kategorii patrně k nejlepším.

První, co jsem ocenil, byla skutečnost, že TestCPU není nutné instalovat. Prostě jen rozbalíte stažený soubor do nějakého adresáře, a do téhož adresáře zkopírujete INI soubor s výsledky testů 47 procesorů, které slouží pro porovnání výsledků. Srovnávat můžete s procesory počínaje "čtyřiosmšestkou", přes "obyčejné" Pentium, AMD K5/K6 až po Athlon a Pentium III.

Předtím, než začnete testovat, se doporučuje ukončit všechny běžící procesy, protože jedině tak můžete dosáhnout výsledků odpovídajících skutečnosti.

Po spuštění programu se na krátkou chvíli zobrazí hláška informující o tom, že probíhá testování. Pak se již před vámi v plné kráse zobrazí přesný typ zjištěného procesoru, frekvence a dokonce i jeho obrázek. O něco níže najdete velmi podrobné technické údaje o typu, rodině, modelu, revizi, kódovém jménu případně i jménu procesoru (máte-li AMD) a sériovém čísle (týká se pouze procesorů obsahujícím sériové číslo, které lze softwarově "přečíst" - např. Pentium III). Nechybí ani informace o velikostech L1 a L2 cache (u procesoru Intel Pentium 166 MHz ale program informace o cache nedokázal poskytnout).

Na kartě Vlastnosti pak najdete kompletní přehled vlastností a instrukcí, jimiž procesor disponuje, jako například technologie MMX, SSE, 3Dnow!

Na dalších dvou kartách si můžete otestovat přenosovou rychlost pamětí a cache přesunem dat použitím instrukcí MOV a MOVSD. Průběh testu uvidíte v čárovém grafu, výsledky pak lze porovnat se všemi procesory, které má program v databázi, pomocí přehledných sloupcových grafů.

Pátá karta Výpočty pak umožňuje změřit, jak výkonný je váš procesor a koprocesor v oblasti výpočtů. Tento test se provádí v pěti krocích:

  • Spočítání faktoriálu čísla 10001
  • Spočítání prvních 30000 prvočísel
  • Spočítání determinantu matice 9x9 Laplaceovým rozvojem
  • Spočítání inverzní matice 200x200 Gaussovou eliminací
  • Násobení matic 250x250
Výsledkem je dosažený čas a číselná hodnota, která dovoluje srovnat dosažený výsledek s výsledky ostatních procesorů.

Další karta Testy nabízí test Dhrystones (výkon ve výpočtech s celými čísly), Whetstones (výkon ve výpočtech s reálnými čísly), MIPS (rychlost provádění instrukcí) a MFLOPS (výkon ve výpočtech s desetinou čárkou).

Velmi pěkná je karta nazvaná Muzeum, na níž najdete vyobrazení 45 procesorů počínaje Intelem 386 DX a konče Pentiem III E. Nechybí ani výrobky firem AMD, Cyrix, Rise, IDT nebo NexGen. U každého modelu jsou k dispozici údaje o rodině, modelu, kódovém jménu, počtu tranzistorů, datu představení, vyráběných frekvencích (včetně frekvence sběrnice), velikosti pamětí cache a dalších vlastnostech.

Výsledky svého počítače můžete uložit na kartě Možnosti, čímž se všechny naměřené parametry přidají do souboru TestCPU.ini a můžete je použít pro srovnání s jiným strojem. To je praktické v případě, že chcete někomu opravdu objektivně dokázat, že máte výkonnější procesor.

TestCPU je skutečně velmi podařeným produktem, který dokáže přesně otestovat vlastnosti vašeho procesoru a nabídne srovnání se širokou škálou CPU, včetně aktuálních modelů. Přičteme-li ke všem dobrým vlastnostem i to, že s vámi program komunikuje česky a je úplně zadarmo, myslím, že nebudete dlouho váhat s jeho stažením.

Požadavky na systém: Windows 9x/NT, procesor i386 s FPU, 4 MB volné operační paměti, 256 barev.

Freeware Download programu, velikost: 605 KB, Download aktualizovaných výsledků, velikost: 8 KB

Diskuze (7) Další článek: Podrobné nastavení Wordu 97 a 2000

Témata článku: Procesory, Whetstones, Podrobné testování, Move, Volná frekvence, Rise, Číselná hodnota, Proces


Určitě si přečtěte

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 6

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

** Nikdo si je nepamatuje ** Žádné není zcela bezpečné ** Nejlepší by bylo je prostě zrušit

Jakub Čížek | 63

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

** Představte si biblickou potopu ** Nejprve zaniknou Děčín a Břeclav, pak i Brno a Praha ** Hlavním městem se stane Jihlava a zbytky Čechů přežijí na Kvildě

Jakub Čížek | 93

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Na hraní se hodí více peněz, ale na použitelný základ dvacet tisíc stačí

Tomáš Holčík, David Polesný | 47

Wi-Fi 6 konečně začíná dostávat smysl. Poradíme, jak ji využít

Wi-Fi 6 konečně začíná dostávat smysl. Poradíme, jak ji využít

** Na trh míří první levné Wi-Fi 6 routery ** Nabídka zařízení, zejména notebooků, každý den roste ** Poradíme, jak nejlépe přejít s domácností na Wi-Fi 6

Tomáš Holčík | 28


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky