Otestujte si svůj procesor ryze českým programem!

Nejen za oceánem vznikají programy, které jsou užitečné, pěkné, precizně provedené a ještě k tomu zadarmo. Dnes se podíváme na další český produkt, pocházející tentokrát z hlavy 21letého Roberta Šmída.
Nejen za oceánem vznikají programy, které jsou užitečné, pěkné, precizně provedené a ještě k tomu zadarmo. Dnes se podíváme na další český produkt, pocházející tentokrát z hlavy 21letého Roberta Šmída. Program TestCPU, naprogramovaný v Delphi 4, patří ve své kategorii patrně k nejlepším.

První, co jsem ocenil, byla skutečnost, že TestCPU není nutné instalovat. Prostě jen rozbalíte stažený soubor do nějakého adresáře, a do téhož adresáře zkopírujete INI soubor s výsledky testů 47 procesorů, které slouží pro porovnání výsledků. Srovnávat můžete s procesory počínaje "čtyřiosmšestkou", přes "obyčejné" Pentium, AMD K5/K6 až po Athlon a Pentium III.

Předtím, než začnete testovat, se doporučuje ukončit všechny běžící procesy, protože jedině tak můžete dosáhnout výsledků odpovídajících skutečnosti.

Po spuštění programu se na krátkou chvíli zobrazí hláška informující o tom, že probíhá testování. Pak se již před vámi v plné kráse zobrazí přesný typ zjištěného procesoru, frekvence a dokonce i jeho obrázek. O něco níže najdete velmi podrobné technické údaje o typu, rodině, modelu, revizi, kódovém jménu případně i jménu procesoru (máte-li AMD) a sériovém čísle (týká se pouze procesorů obsahujícím sériové číslo, které lze softwarově "přečíst" - např. Pentium III). Nechybí ani informace o velikostech L1 a L2 cache (u procesoru Intel Pentium 166 MHz ale program informace o cache nedokázal poskytnout).

Na kartě Vlastnosti pak najdete kompletní přehled vlastností a instrukcí, jimiž procesor disponuje, jako například technologie MMX, SSE, 3Dnow!

Na dalších dvou kartách si můžete otestovat přenosovou rychlost pamětí a cache přesunem dat použitím instrukcí MOV a MOVSD. Průběh testu uvidíte v čárovém grafu, výsledky pak lze porovnat se všemi procesory, které má program v databázi, pomocí přehledných sloupcových grafů.

Pátá karta Výpočty pak umožňuje změřit, jak výkonný je váš procesor a koprocesor v oblasti výpočtů. Tento test se provádí v pěti krocích:

  • Spočítání faktoriálu čísla 10001
  • Spočítání prvních 30000 prvočísel
  • Spočítání determinantu matice 9x9 Laplaceovým rozvojem
  • Spočítání inverzní matice 200x200 Gaussovou eliminací
  • Násobení matic 250x250
Výsledkem je dosažený čas a číselná hodnota, která dovoluje srovnat dosažený výsledek s výsledky ostatních procesorů.

Další karta Testy nabízí test Dhrystones (výkon ve výpočtech s celými čísly), Whetstones (výkon ve výpočtech s reálnými čísly), MIPS (rychlost provádění instrukcí) a MFLOPS (výkon ve výpočtech s desetinou čárkou).

Velmi pěkná je karta nazvaná Muzeum, na níž najdete vyobrazení 45 procesorů počínaje Intelem 386 DX a konče Pentiem III E. Nechybí ani výrobky firem AMD, Cyrix, Rise, IDT nebo NexGen. U každého modelu jsou k dispozici údaje o rodině, modelu, kódovém jménu, počtu tranzistorů, datu představení, vyráběných frekvencích (včetně frekvence sběrnice), velikosti pamětí cache a dalších vlastnostech.

Výsledky svého počítače můžete uložit na kartě Možnosti, čímž se všechny naměřené parametry přidají do souboru TestCPU.ini a můžete je použít pro srovnání s jiným strojem. To je praktické v případě, že chcete někomu opravdu objektivně dokázat, že máte výkonnější procesor.

TestCPU je skutečně velmi podařeným produktem, který dokáže přesně otestovat vlastnosti vašeho procesoru a nabídne srovnání se širokou škálou CPU, včetně aktuálních modelů. Přičteme-li ke všem dobrým vlastnostem i to, že s vámi program komunikuje česky a je úplně zadarmo, myslím, že nebudete dlouho váhat s jeho stažením.

Požadavky na systém: Windows 9x/NT, procesor i386 s FPU, 4 MB volné operační paměti, 256 barev.

Freeware Download programu, velikost: 605 KB, Download aktualizovaných výsledků, velikost: 8 KB

Diskuze (7) Další článek: Podrobné nastavení Wordu 97 a 2000

Témata článku: Procesory, Whetstones, Proces, Move, Rise, Podrobné testování, Číselná hodnota, Volná frekvence, Procesory na Heureka.czOstření v digitální fotografii – fázové, kontrastní a hybridní, které je lepší?

Ostření v digitální fotografii – fázové, kontrastní a hybridní, které je lepší?

Povedená fotografie by měla mít nejen svoji specifickou atmosféru a povedenou kompozici, ale zejména by měla být ostrá.

Petr Březina
Fotoškola
Nad 3,5mm jackem se smráká. Sluchátkový konektor příští rok nejspíš zmizí i z levných telefonů

Nad 3,5mm jackem se smráká. Sluchátkový konektor příští rok nejspíš zmizí i z levných telefonů

** Před pár lety byl 3,5mm konektor nepsaným základem každého telefonu ** Od premiéry iPhonu 7 to však jde s jackem strmě z kopce ** U drahých telefonů chybí úplně a začíná mizet i z modelů střední třídy

Martin Chroust
Střední třída3,5mm jack
Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína
Nová volitelná aktualizace systému Windows 10 opravuje 38 problémů
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

** Oproti Desítkám významně stouply hardwarové požadavky ** Windows 11 mají nový vzhled, ale výrazně narušují workflow. ** Potěší vyhledávání, multitasking i rychlejší aktualizace

Petr Urban
Windows 11Testy