Otestujte si disk s HD Tune

Různých diagnostických nástrojů a programů pro měření výkonu jednotlivých částí počítače existuje celá řada. Dnes si představíme užitečnou pomůcku pro testování pevných disků, která sice vypadá na první pohled nenápadně, ale směle se může měřit i s takovými špičkami v tomto oboru jako je HD Tach.

Přirovnání k HD Tachu není samoúčelné, protože právě tento program je v oblasti testování disků považován za jeden z nejlepších. Proto se pokusím porovnat důležité parametry programu právě s tímto nepsaným standardem. Rovnou vám mohu říci, že HD Tune uspěl velmi dobře.

Nejprve několik technických údajů. Stejně jako HD Tach (v nové verzi 3) je i HD Tune určen pouze pro systémy NT/2000/XP. Stará řada Windows 9x není zatím podporována (jestli vůbec kdy bude). Bez zajímavosti není ani to, že instalační program je u HD Tune prakticky o polovinu menší (necelých 600 kB) než u HD Tachu, což je docela zajímavé vzhledem k funkcím, které HD Tune kromě samotného testování nabízí. Navíc je komplet freeware, což u HD Tachu už tak docela neplatí.

Nejprve tedy k hlavní funkci programu a tou je testování rychlosti disků. Okno programu je velmi jednoduché a přehledné, což vidíte na obrázku. Skládá se ze čtyř záložek, přičemž testovací modul najdeme právě na té první. Jak je vidět z obrázku, autor se jistě nechal inspirovat dalším podobným testovacím programem a sice Nero CD-DVD Speed, který slouží pro testování vlastností optických mechanik, takže vzhled je téměř shodný. Stačí stisknout tlačítko Start a test začíná. Podobně jako u HD Tachu probíhá čtení po celé struktuře disku bez ohledu na jeho logické rozdělení na oddíly, takže by test měl být prakticky nezávislý na fragmentaci či souborovém systému vůbec (na rozdíl od podobného testu např. v programu SiSoft Sandra). Test probíhá pouze v režimu čtení (stejně jako ve zdarma dostupné verzi HD Tachu), což je sice škoda, ale pro již "nainstalované" (naformátované, s daty) disky stejně ani jiná možnost nepřipadá v úvahu.

V průběhu testu se vykresluje do grafu příslušná křivka rychlosti opět ve stejném duchu jako u HD Tachu. Po skončení se dozvíme obvyklé údaje jako je maximální, minimální a průměrná přenosová rychlost, přístupová doba a vytížení procesoru. A jak vypadají konkrétní reálné naměřené hodnoty opět v porovnání s HD Tachem? Po několika opakovaných měřeních jsem došel k závěru, že oba programy podávají prakticky stejné výsledky. Co se týče této části, jsou tedy programy víceméně srovnatelné.

Měřením rychlosti disku funkčnost HD Tachu vlastně končí, ale HD Tune teprve začíná. Pořád nám zbývají tři další záložky. Záložka Info obsahuje základní údaje o podporovaných technologiích zvoleného disku, detailně popisuje jak je disk rozdělen na jednotlivé oddíly, údaje o firmware a sériové číslo.

Záložka Health obsahuje tabulku údajů získaných technologií S.M.A.R.T. (podobný seznam budete znát například z dalšího velmi oblíbeného programu SpeedFan), kde se dozvíte o fyzickém stavu disku. Na poslední záložce Error Scan můžete otestovat disk na fyzické poškození (čitelnost).

Program obsahuje i takové drobnosti jako je tlačítko pro přímé zkopírování naměřených údajů (nebo přímo snímku obrazovky) do schránky, což ocení hlavně různá "testovací centra" časopisů či internetových magazínů, protože se tím usnadní příprava podkladů při testování většího množství disků.

Celkově lze tedy program hodnotit velmi pozitivně. Zdarma dostaneme nejen kvalitní testovací nástroj pro měření rychlosti, ale i několik užitečných funkcí navíc.

Diskuze (2) Další článek: Windows Server 2003 Security Guide volně ke stažení

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,