Články z Computeru

Otestovali jsme 7 počítačových skříní formátu mATX: Malé, ale dostatečné

  • Skříně formátu mATX nabízí dostatek místa pro potřebné komponenty.
  • Dostupné jsou čtyři, nebo dokonce pět pozic pro úložiště.
  • V kompaktních rozměrech nabídnou vše pro běžné domácí i herní sestavy.

Desky formátu mATX mohou být ideálním řešením pro většinu domácích sestav (včetně herních). Pokud nevyžadujete základní desku s větším množstvím PCIe slotů, M.2 pro rychlá úložiště nebo velký koš pro mechanické disky, standardně nabídnou vše potřebné v kompaktních rozměrech. U většiny skříní pro mATX desky odpadá starost s délkou grafických karet – tady najdete prostor i pro ty nejrozměrnější modely využívající tři sloty a takřka celou délku skříně.

To je výrazný rozdíl oproti ITX, kde už je potřeba dělat kompromisy v podobě zkrácených grafik nebo omezeného množství konektorů a místa pro disky. Montáž do ITX skříně se navíc většinou podobá hodinovému hlavolamu. Je ale jasné, že pro stanici určenou ke střihu videa bude i mATX zpravidla nedostatečným formátem.

Klepněte pro větší obrázek
Pouze skříň Cooler Master nabízí dveře v přední části skříně, které skryjí například slot pro optickou mechaniku, ale také odhluční komponenty díky tlustší pěně

V testu jsme tentokrát nestanovovali žádná přísnější kritéria jako cenu nebo oddělení zdroje od zbytku skříně, a tak jde zároveň o průřez toho, co lze aktuálně na trhu mezi modely novějšími než dva roky sehnat. V testu vám možná bude chybět několik výrobců, jako je Corsair, který má ve své nabídce netradiční řadu 280X, nebo model M3 od Zalmanu.

Tyto modely však budou nahrazeny v blízkých měsících inovovanými skříněmi. Výrobci je zatím neposkytli, ale my je otestujeme později v průběhu roku. Další výrobci jako Bitfenix, SilentiumPC nebo Be Quiet! buď skříně ve formátu mATX nevyrábí, nebo mají ve svém portfoliu modely starší než dva roky.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.

Vyzkoušet za 1 Kč Nebo samostatné Živě Premium
Váš názor Další článek: Sledujte, jak raketa Falcon 9 vynese na oběžnou dráhu další várku satelitů Starlink

Témata článku: Asus, SSD, Články z Computeru, Corsair, Cooler Master, Skříň, Montáž, Disk, Genesis, Quiet, Odhlučnění, ASRock RGB Sync, Aura, Ventilátor, RGB Fusion, Evolveo, Chlazení, Zalman, Komponenta, ULN, Základní deska, AMD Ryzen, Mystic Light, Průvan, Ale, Pevné disky SSD na Heureka.cz