Desky formátu mATX mohou být ideálním řešením pro většinu domácích sestav (včetně herních). Pokud nevyžadujete základní desku s větším množstvím PCIe slotů, M.2 pro rychlá úložiště nebo velký koš pro mechanické disky, standardně nabídnou vše potřebné v kompaktních rozměrech. U většiny skříní pro mATX desky odpadá starost s délkou grafických karet – tady najdete prostor i pro ty nejrozměrnější modely využívající tři sloty a takřka celou délku skříně.
To je výrazný rozdíl oproti ITX, kde už je potřeba dělat kompromisy v podobě zkrácených grafik nebo omezeného množství konektorů a místa pro disky. Montáž do ITX skříně se navíc většinou podobá hodinovému hlavolamu. Je ale jasné, že pro stanici určenou ke střihu videa bude i mATX zpravidla nedostatečným formátem.
Pouze skříň Cooler Master nabízí dveře v přední části skříně, které skryjí například slot pro optickou mechaniku, ale také odhluční komponenty díky tlustší pěně
V testu jsme tentokrát nestanovovali žádná přísnější kritéria jako cenu nebo oddělení zdroje od zbytku skříně, a tak jde zároveň o průřez toho, co lze aktuálně na trhu mezi modely novějšími než dva roky sehnat. V testu vám možná bude chybět několik výrobců, jako je Corsair, který má ve své nabídce netradiční řadu 280X, nebo model M3 od Zalmanu.
Tyto modely však budou nahrazeny v blízkých měsících inovovanými skříněmi. Výrobci je zatím neposkytli, ale my je otestujeme později v průběhu roku. Další výrobci jako Bitfenix, SilentiumPC nebo Be Quiet! buď skříně ve formátu mATX nevyrábí, nebo mají ve svém portfoliu modely starší než dva roky.
Pokračování článku patří k prémiovému obsahu pro předplatitele
Chci Premium a Živě.cz bez reklam
Od 41 Kč měsíčně