Digitální fotoaparáty „nežijí“ ze vzduchu, ale jako každé mobilní elektronické zařízení potřebují ke svému provozu kousek té zakonzervované energie ve formě akumulátorů. Chystáte-li se koupit digitální fotoaparát, měli byste vědět, že až na světlé výjimky jsou všichni velcí „žrouti“.
Tento článek najdete v časopisu Computer 4/02, který vyšel 28. února 2002
Petr Lindner: Dvěma největšími „žrouty“ energie digitálních fotopřístrojů jsou: LCD displej a vestavěný blesk. První jmenovaný je pachatelem nejbrutálnějším. Že zapnutý LCD displej odčerpává největší část energie, poznáte snadno, když zkusíte nafotit sadu snímků jednou s vypnutým a podruhé se zapnutým zobrazovačem; vždy samozřejmě až do úplného vyčerpání akumulátorů. Výsledek bude s největší pravděpodobností dvoj- až trojnásobný ve prospěch fotografování s vypnutým LCD displejem. Tato situace je bohužel dosti paradoxní. Zobrazovač z tekutých krystalů k digitálnímu fotoaparátu patří jako monitor k počítači a přestat jej používat je vlastně do značné míry popřením digitální fotografie. Jediná smysluplná rada tedy zní: omezit provoz LCD displeje na minimum. Nemusíte například po každém snímku fotografii zdlouhavě prohlížet. Mnoho záběrů lze komponovat pomocí optického hledáčku i bez nebezpečí paralaxy. Zkraťte tedy hledání v menu na nezbytně dlouhou dobu už jen tím, že si pořádně přečtete manuál … Ale za všechno nemůže jen LCD displej. Mnohdy se žel nevyhnete ani použití blesku. Svou vinu na tom nese mimo jiné i nízká základní citlivost snímačů CCD, která k častému použití blesku přímo nutí, i když na druhou stranu tuto nemilou vlastnost vyvažují vysoce světelné objektivy digitálních fotoaparátů. Vrátíme-li se k energetické spotřebě, musíme si uvědomit, že digitální fotoaparát provádí při digitalizaci a ukládání obrazových dat složité výpočty (data těsně „za snímačem“ jsou totiž stále ještě analogová). Super, special, nebo natural? Z hlediska energetického zdroje rozeznáváme dva druhy fotoaparátů. Jedna skupina používá firemní akumulátory, které jsou zpravidla nezaměnitelné s konkurencí. Druhé části pak k napájení slouží akumulátory typu AA (nebo chcete-li R6) tj. tužkové baterie. Obojí provedení má své pro i proti.
Jak snížit spotřebu digitálního fotoaparátu?
- omezit používání LCD displeje na nezbytné minimum
- omezit používání blesku a také jeho režimu proti červeným očím
- omezit používání zoomu
- stahovat fotografie do počítače pomocí čtečky
- mít zapnutou funkci automatického vypínání fotoaparátu
- zejména v zimním období uchovávat akumulátory v teple
- čas od času očistit kontakty od mastnoty a nečistot
|
Začněme firemními akumulátory. Ty jsou dnes již téměř bez výjimky typu Li-Ion se všemi z toho vyplývajícími vlastnostmi. Důležitá je absence tzv. „paměťového efektu“ umožňující dobíjení kdykoliv, bez nutnosti akumulátor nejprve zcela vybít. Zádrhel ale může nastat právě v onom dobíjení, protože většina akumulátorů je konstruována pro nabíjení v samotném fotoaparátu. Tedy abych byl přesný: nabíjet lze samozřejmě i v externí nabíječce.Ta však zpravidla nebývá součástí standardního vybavení. Z hlediska kapacity jsou ale firemní akumulátory většinou výkonnější a jsou také lépe optimalizovány pro spotřebu konkrétního fotoaparátu.
Největší výhodou tužkových akumulátorů je jejich univerzálnost. „Uživíte“ je nejen ve fotoaparátu, ale třeba v externím blesku nebo obyčejné kapesní svítilně. Tužkové akumulátory jsou většinou typu NiMH, takže zde je nutné doporučit před nabíjením úplné vybití, abychom se postupem času nedočkali pozvolného úbytku kapacity.
Budete-li fotografovat převážně v interiéru (typicky studiová fotografie), je vhodné poohlédnout se po síťovém zdroji. Pak budete na akumulátorech nezávislí, LCD displej může svítit celé dny a blesk nemusí vůbec zahálet.
Výrobci o problému energetické náročnosti samozřejmě dobře vědí, snaží se spotřebu maximálně snižovat a naopak zvyšovat kapacity akumulátorů. Při dnešním tempu vývoje se tedy můžeme brzy setkat s tím, že problém energetické náročnosti bude jen přežitou kapitolou historie digitální fotografie. Prozatím se s ním ale musíme naučit žít, a proto v tabulce nabízím několik dobře míněných rad, jak zvýšit výdrž digitálního fotoaparátu.