Otesánek na baterky

Digitální fotoaparáty „nežijí“ ze vzduchu, ale jako každé mobilní elektronické zařízení potřebují ke svému provozu kousek té zakonzervované energie ve formě akumulátorů. Chystáte-li se koupit digitální fotoaparát, měli byste vědět, že až na světlé výjimky jsou všichni velcí „žrouti“.

Tento článek najdete v časopisu Computer 4/02, který vyšel 28. února 2002

Petr Lindner: Dvěma největšími „žrouty“ energie digitálních fotopřístrojů jsou: LCD displej a vestavěný blesk. První jmenovaný je pachatelem nejbrutálnějším. Že zapnutý LCD displej odčerpává největší část energie, poznáte snadno, když zkusíte nafotit sadu snímků jednou s vypnutým a podruhé se zapnutým zobrazovačem; vždy samozřejmě až do úplného vyčerpání akumulátorů. Výsledek bude s největší pravděpodobností dvoj- až trojnásobný ve prospěch fotografování s vypnutým LCD displejem. Tato situace je bohužel dosti paradoxní. Zobrazovač z tekutých krystalů k digitálnímu fotoaparátu patří jako monitor k počítači a přestat jej používat je vlastně do značné míry popřením digitální fotografie. Jediná smysluplná rada tedy zní: omezit provoz LCD displeje na minimum. Nemusíte například po každém snímku fotografii zdlouhavě prohlížet. Mnoho záběrů lze komponovat pomocí optického hledáčku i bez nebezpečí paralaxy. Zkraťte tedy hledání v menu na nezbytně dlouhou dobu už jen tím, že si pořádně přečtete manuál … Ale za všechno nemůže jen LCD displej. Mnohdy se žel nevyhnete ani použití blesku. Svou vinu na tom nese mimo jiné i nízká základní citlivost snímačů CCD, která k častému použití blesku přímo nutí, i když na druhou stranu tuto nemilou vlastnost vyvažují vysoce světelné objektivy digitálních fotoaparátů. Vrátíme-li se k energetické spotřebě, musíme si uvědomit, že digitální fotoaparát provádí při digitalizaci a ukládání obrazových dat složité výpočty (data těsně „za snímačem“ jsou totiž stále ještě analogová). Super, special, nebo natural? Z hlediska energetického zdroje rozeznáváme dva druhy fotoaparátů. Jedna skupina používá firemní akumulátory, které jsou zpravidla nezaměnitelné s konkurencí. Druhé části pak k napájení slouží akumulátory typu AA (nebo chcete-li R6) tj. tužkové baterie. Obojí provedení má své pro i proti.

Jak snížit spotřebu digitálního fotoaparátu?
  • omezit používání LCD displeje na nezbytné minimum
  • omezit používání blesku a také jeho režimu proti červeným očím
  • omezit používání zoomu
  • stahovat fotografie do počítače pomocí čtečky
  • mít zapnutou funkci automatického vypínání fotoaparátu
  • zejména v zimním období uchovávat akumulátory v teple
  • čas od času očistit kontakty od mastnoty a nečistot

Začněme firemními akumulátory. Ty jsou dnes již téměř bez výjimky typu Li-Ion se všemi z toho vyplývajícími vlastnostmi. Důležitá je absence tzv. „paměťového efektu“ umožňující dobíjení kdykoliv, bez nutnosti akumulátor nejprve zcela vybít. Zádrhel ale může nastat právě v onom dobíjení, protože většina akumulátorů je konstruována pro nabíjení v samotném fotoaparátu. Tedy abych byl přesný: nabíjet lze samozřejmě i v externí nabíječce.Ta však zpravidla nebývá součástí standardního vybavení. Z hlediska kapacity jsou ale firemní akumulátory většinou výkonnější a jsou také lépe optimalizovány pro spotřebu konkrétního fotoaparátu.

Největší výhodou tužkových akumulátorů je jejich univerzálnost. „Uživíte“ je nejen ve fotoaparátu, ale třeba v externím blesku nebo obyčejné kapesní svítilně. Tužkové akumulátory jsou většinou typu NiMH, takže zde je nutné doporučit před nabíjením úplné vybití, abychom se postupem času nedočkali pozvolného úbytku kapacity.

Budete-li fotografovat převážně v interiéru (typicky studiová fotografie), je vhodné poohlédnout se po síťovém zdroji. Pak budete na akumulátorech nezávislí, LCD displej může svítit celé dny a blesk nemusí vůbec zahálet.

Čas odhalí pravdu

Výrobci o problému energetické náročnosti samozřejmě dobře vědí, snaží se spotřebu maximálně snižovat a naopak zvyšovat kapacity akumulátorů. Při dnešním tempu vývoje se tedy můžeme brzy setkat s tím, že problém energetické náročnosti bude jen přežitou kapitolou historie digitální fotografie. Prozatím se s ním ale musíme naučit žít, a proto v tabulce nabízím několik dobře míněných rad, jak zvýšit výdrž digitálního fotoaparátu.
Diskuze (21) Další článek: II. SAS ČR FINANČNÍ FÓRUM - SAS ČFF 2006

Témata článku: Baterie, Natural, Studiová fotografie, Digitální fotoaparáty, Nabíjení, Dlouhý snímek, Obrazová vlastnost, Krystal, Dobíjení, BAT, Největší nebezpečí, Automatické dobíjení, Časté použití, Světelné zdroje, Otesánek, Studiové blesky, Blesky, Složitá část


Určitě si přečtěte

Elon Musk už není nejbohatší na světě. Během jediného dne přišel o 324 miliard korun
Karel Kilián
Jeff BezosTesla MotorsElon Musk
Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

** Tipy na užitečné příslušenství k počítačům ** Poradíme, s jakými produkty neuděláte chybu ** Od drobností do USB až po routery a tiskárny

David Polesný, Stanislav Janů | 20

David PolesnýStanislav Janů
Příslušenství
Pozor na tyto doplňky pro Chrome a Edge. Mohou obsahovat malware, varuje Avast
Jakub Čížek
MalwareProhlížeče
Superinteligenci nedokážeme ovládat a nejspíše se nedozvíme, že už tam někde je

Superinteligenci nedokážeme ovládat a nejspíše se nedozvíme, že už tam někde je

** Firmy i organizace včetně EU připravují etické kodexy pro A.I. ** Vědci z Madridu zkoumali, jestli je budeme moci aplikovat na A.I. 2.0 ** A je tu háček, superinteligence pro nás totiž bude neuchopitelná

Jakub Čížek | 84

Jakub Čížek
Umělá inteligence
Messenger a Instagram přicházejí v Evropě o funkce. Kvůli nové směrnici o soukromí
Vladislav Kluska
EvropaInstagramFacebook Messenger