Osobnosti počítačové historie | IT Osobnosti

Otec osobního počítače Ed Roberts. Chtěl být lékařem, ale nakonec změnil podobu IT

Ed Roberts chtěl být původně lékařem. Nakonec se pustil do světa IT a i díky němu dnes vypadají osobní počítače tak, jak vypadají. Letošního 13. září by se zakladatel společnosti MITS dožil osmdesáti let.
Otec osobního počítače Ed Roberts. Chtěl být lékařem, ale nakonec změnil podobu IT

Jak se říká, jablko nepadlo daleko od stromu. Ed Roberts se narodil v roce 1941 do rodiny opraváře domácích spotřebičů. Od otce si tak osvojil základy elektrotechniky, které později rozvíjel při studiu. Už na střední škole si postavil malý reléový počítač a před původně vysněným studiem medicíny ještě absolvoval elektrotechnický kurz. Ještě během studií se zamiloval, oženil a stal se otcem.

Klepněte pro větší obrázek

To mělo pochopitelně na jeho další kariéru vliv. Musel se začít otáčet – vždyť z manželství s Joan Clarkovou vzešlo šest dětí, takže pokud je chtěl uživit, nebyl na další studia příliš prostor. Nakonec využil možnost, kterou nabízela americká armáda. Za příslib několikaleté služby se přihlásil do programu letectva, které bylo ochotno jeho studia platit. Studoval kryptografii, inženýrský titul získal v roce 1968 na Oklahomské univerzitě. V armádě následně pracoval v divizi vývoje laserů, kde se seznámil se svým budoucím obchodním partnerem a přítelem Forrestem Mimsem.

Z raket ke kalkulačkám

Spojoval je zájem o modely raket. V době prvních startů do vesmírů a vyvrcholení programu Apollo pobláznily kosmické letouny celý svět včetně obou přátel. A protože v nich viděli zároveň i investiční příležitost, založili společnost Micro Instrumentation and Telemetry Systems. Zkratka MITS měla trochu evokovat zkratku Massachusettský technologický institut MIT. A jak už to v začátcích počítačových firem bývá, vývoj a výroba probíhaly v garáži Robertsova domu. Porady pak prý v jeho ložnici.

Prvním produktem jejich spolupráce byla malá blikající destička, díky které mohli její majitelé sledovat noční let modelu rakety. Zkrátka nic, z čeho by tehdy mohli dva inženýři zbohatnout.

Pokračování článku patří k prémiovému obsahu

Získejte neomezený přístup a Živě bez reklam už za 41 Kč měsíčně

Témata článku: Microsoft, Intel, Články z Computeru, Osobnosti počítačové historie, Apollo, IT Osobnosti, Výroba, Studium, Osobní počítač, Popular Electronics, Kalkulačka, Ed Roberts, Carl Zeiss, David Packard, Nintendo Game Boy, Otec, Basic, Texas Instruments, Altair, MITS, Počítač, Alan Shugart, Lékař, RobeSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware
Sociální síť BeReal jde proti proudu. Žádné filtry a přetvařování, tohle má být čistá realita

Sociální síť BeReal jde proti proudu. Žádné filtry a přetvařování, tohle má být čistá realita

** BeReal je novou hvězdou mezi sociálními sítěmi ** Ukazuje pouze všední realitu běžných dní ** Aplikace vám jednou denně dá dvě minuty na poslání vlastní fotky

Martin Chroust
BeRealMobilní aplikaceSociální sítě
Jak „vykrást“ jakýkoliv web. Vyzkoušíme si to na Doprácenakole.cz

Jak „vykrást“ jakýkoliv web. Vyzkoušíme si to na Doprácenakole.cz

** Mnohé webové služby nabízejí API pro vývojáře ** Většina ale nic takového nemá ** Jak strojově vytáhnout prakticky cokoliv z libovolného webu

Jakub Čížek
Pojďme programovat elektronikuProgramování