Osvoboďte webovou stránku z pout tradičního prohlížeče

„Site-specific“ prohlížeče jako Mozilla Prism nebo Bubbles se od Firefoxu, Opery nebo Internet Exploreru velmi liší, webové stránce totiž nabízí vlastnosti desktopového programu.

Když před týdnem Google představil svůj koncept webového prohlížeče, nejeden zahraniční komentátor přirovnal Chrome k „site-specific“ prohlížečům jako Mozilla Prism, Fluid, nebo třeba Mango. Podobné programy jsou velmi jednoduché prohlížeče bez podpory surfování v záložkách a pokročilých vlastností. Webová stránka se vlastně spouští pouze v rámu okna, vypadá tedy na první pohled jako běžný desktopový program a přebírá také některé z jeho vlastností.

A co má vlastně Chrome společného se „site-specific“ prohlížeči? Společným jmenovatelem je určitě rychlost startu, zdánlivá jednoduchost a vzhledem k tomu, že má Chrome na svědomí Google, tak také nativní podpora pro technologii Gears.

Gears umožňuje webovým programům omezeně pracovat i tehdy, pakliže není k dispozici připojení k internetu, vše potřebné si totiž každý z nich uloží do speciální lokální paměti. Tam zároveň mohou dočasně webové stránky ukládat i veškeré změny, a jakmile se opět připojíte k internetu, provede se synchronizace. Ačkoliv Gears vyvíjí Google, většina jeho služeb technologii stále nerozumí, přestože takové offline čtení pošty by mohlo být pro leckoho zajímavé a webové prostředí pošťáka od Googlu by tak mohlo ještě více soupeřit s desktopovým klientem.

Gears má ještě jednu zajímavou vlastnost – můžete skrze něj vytvořit zástupce na ploše. A to už se dostáváme do světa „site-specific“ prohlížečů, vytvoření a spouštění webových aplikací přes zástupce je totiž jednou z jejich páteřních schopností a souvisí se zcela odlišným způsobem práce s webem.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
„Site-specific“ prohlížeč Mozilla Prism a staré Živě.cz

Zatímco běžný webový prohlížeč je určený k nahodilému a nepředvídatelnému surfování po internetu, k čemuž potřebuje prohlížeč z principu co nejvíce funkcí a schopností, „site-specific“ prohlížeč neumí skoro nic, je totiž určený ke konkrétní činnosti, kterou zcela obstará webová aplikace. Příkladem je třeba prohlížení mapového portálu nebo čtení pošty přes webové prostředí – u těchto činností pokročilých vlastností Opery nebo desítkami doplňků vybaveného Firefoxu prostě nevyužijete. Mapový portál se tedy spustí pouze v rámu okna bez nejrůznějších lišt a adresního řádku a chová se podobně jako skutečný desktopový program. Obecně už nelze říci „jak“, to totiž závisí na schopnosti každého z programů.

Bubbles umí to samé co Mozilla Prism…

Jedním z takových „site-specific“ prohlížečů je i Bubbles. Pakliže projekty jako Mozilla Prism nebo Gears znáte, mohli byste namítnout, že to jistě bude jen jeden z mnoha dalších pohrobků, který nemá šanci se prosadit, ve skutečnosti je ale mnohem starší než Mozilla Prism, která je dnes považovaná za jakýsi standard. Jeho počátky veřejného testování sahají totiž až do roku 2005 – leč dlouhé roky přežíval bez zjevného zájmu uživatelů. Dnes je situace trošku jiná, Bubbles se probudil z letitého spánku a vypadá to, že by mohl Mozilla Prismu skutečně konkurovat.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Správce webových aplikací (bublin), zástupci na ploše a ikony v oznamovací oblasti

Bubbles funguje podobně jako Mozilla Prism, o které jsme psali na jaře. Po instalaci máte k dispozici jednoduchý správce „bubblů“ – tedy bublinek. To jsou vlastně libovolné weby, které si v programu navolíte a které se budou spouštět v „site-specific“ režimu. Pokud si takto navolíte libovolnou webovou stránku, ta se spustí v novém a naprosto ořezaném okénku a v podobě ikony se usadí v oznamovací oblasti vedle systémového času. Pakliže okno zavřete, prohlížeč se minimalizuje do oznamovací oblasti. Každá bublina zároveň představuje samostatný proces, můžete tedy v klidu zavřít původní správce Bubblů. Nakonec nechybí ani možnost automatického spouštění bubliny po startu Windows nebo umístění zástupce na plochu.

Proč jsou ikony zástupců na ploše tak škaredé?
S tvorbou zástupců je spojena jedna významná nepříjemnost. Ikonky webové stránky jsou zpravidla dostupné pouze v malé velikosti několika pixelů. Ikona na ploše je ale větší, obrázek se tedy musí zvětšit. Zatímco Mozilla Prism hledá způsob, jak zvětšit původní malou ikonku ve stylu pixelart a celkem se jí to daří, Bubbles malou ikonu prostě roztáhne a vyhladí, což vede k celkem ošklivému vzhledu.
 
Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Bublina se hodí pro webovou RSS čtečku, televizní seznam nebo třeba mapovou aplikaci

Jistě si teď klepete na čelo a říkáte si, že je to prostě mnoho povyku pro nic a skutečně by tomu tak bylo, kdyby toho ovšem Bubbles neuměl trochu více. V tuto chvíli vlastně umí to samé co Mozilla Prism, která také obsahuje pouze jednoduchý spouštěč a možnost vytvoření zástupce na ploše. Z tohoto úhlu pohledu je jediným rozdílem skutečnost, že Prism je založený na Gecku a je tedy principiálně nezávislý na platformě, což může být zajímavé především do budoucna (mobilní Prism miniaplikace aj.), zatímco Bubbles používá jádro Internet Exploreru a tak nelze očekávat, že byste si bublinky mohli tvořit třeba na Linuxu nebo Mac OS X.

…navíc si ale poradí i se speciálními doplňky

A co tedy umí Bubbles navíc? Podporuje jednoduché skriptování, pomocí něhož teprve můžete vytvořit miniprohlížeč pevně spojený s webovou službou, pro kterou je určený. V oficiálním katalogu na webu tak dnes najdete doplněk, který spustí bublinu s Google kalendářem, Gmailem, fotografickou galerii z Flickru aj.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Katalog předprogramovaných bublin a jejich možnosti – kontextová nabídka  Google kalendáře

Taková bublinka s Google kalendářem obdařená skriptem pak nabízí v oznamovací oblasti Windows jednoduchou kontextovou nabídku, kde najdete možnost založení nové události, snadno přepnete kalendář z měsíčního pohledu na týdenní aj. Původní webová stránka uvězněná v okně prohlížeče tak získává některé základní vlastnosti skutečného programu.

Projekt Bubbles se probudil znovu k životu relativně nedávno, snad mu to tedy vydrží a dočkáme se nových funkcí. K těm nejžádanějším patří možnost automatické obnovení stránky a sledování změn a samozřejmě pokročilejší aplikační rozhraní pro programátory, které je stále velmi jednoduché. K čemu by to mohlo být dobré? Mohli byste si vytvořit bublinu třeba s webovou diskuzí, mít ji spuštěnou minimalizovanou v oznamovací oblasti a při případné změně, tedy třeba při nové reakci, by se okno miniprohlížeče zobrazilo na ploše. Pomocí jednoduchého skriptu byste tak získali jednoduchou čtečku diskuzí. Různých scénářů použití je ale samozřejmě mnohem více.

Surfaři jsou konzervativní

Jak už jsem uvedl na začátku, Bubbles není jediný svého druhu. Na Max OS X mu sekunduje Fluid, na Windows zase Mozilla Prism nebo výborný Mango. Mango přidává specifické vlastnosti webu přímo do okna prohlížeče v podobě hlavního menu. Nejpovedenější je v tuto chvíli asi integrace s YouTube, kde se jedním kliknutím myši můžete podívat na nejoblíbenější videa nebo spravovat svůj profil.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
„Site-specific“ prohlížeč Mango a YouTube

Ačkoliv toho umí „site-specific“ prohlížeče mnoho a jsou rozšiřitelné jednoduchým skriptováním, jejich největším nepřítelem je paradoxně samotný uživatel. Webové stránky jsou totiž sice stále složitější a komplexnější a ty, které jsou obdařené AJAXem nebo Flashem už spíše připomínají skutečný desktopový program, surfaři ale zatím mezi statickou webovou prezentací a webovou službou nerozlišují a nechápou, proč by měli k mapové nebo poštovní službě přistupovat namísto z obecného okna prohlížeče skrze jakýsi dílčí program.

Podobná řešení by si mohli oblíbit softwaroví giganti

Zdali se Prism, Bubbles nebo třeba Mango prosadí, zůstává tedy otázkou. Jak ale budou webové aplikace v budoucnosti stále složitější a výkonnější, lze očekávat, že jednoho dne se z okovů koncepčně konzervativního prohlížeče skutečně oprostí, díky výkonným JIT kompilerům (rychle přeloží a interpretují třeba složitou AJAX aplikaci) a rychlému připojení k internetu totiž přeberou schopnosti, vlastnosti i výkon desktopových programů.

RIA aplikace a „site-specific“ prohlížeče by se nakonec mohli v průběhu času z licenčních důvodů dostat do hledáčku zájmu i současných softwarových gigantů, na rozdíl od takového Photoshopu si totiž „kvazi-webovou“ aplikaci z Rapidsharu nebo skrze P2P jednoduše nestáhnete.

 

Témata článku: Software, Internet, Prohlížeče, Bubbles, Specific, Manga, Mango, Site, Bubble

5 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Vladimír Dědek 9. 9. 2008 10:23:41
    Achmed je dobry :-) Silence! I kill you! :-D
  • Switch007 9. 9. 2008 8:31:02
    No Ahmed, it's Achmed.. chr chr chr chr :-D
  • Naith 9. 9. 2008 8:24:42
    To máte pravdu. Používal jsem to pro intranetový firemní systém na W2000,...
Určitě si přečtěte

Pojďme programovat elektroniku: Postavíme si titěrnou Wi-Fi meteostanici s lepším teploměrem než Netatmo

Pojďme programovat elektroniku: Postavíme si titěrnou Wi-Fi meteostanici s lepším teploměrem než Netatmo

** Dnes se podíváme na maličkou Wi-Fi destičku Wemos D1 mini ** A připojíme k ní barometrický a teplotní shield ** Poběží na ní web a nabídne i JSON API

18.  6.  2017 | Jakub Čížek | 27

Jak vybrat monitor k počítači: nenechte se zlákat nepodstatnými parametry

Jak vybrat monitor k počítači: nenechte se zlákat nepodstatnými parametry

** Na jaké parametry se zaměřit a kde vás výrobci chtějí nachytat ** Monitory se stále více specifikují pro konkrétní určení ** Náročný hráč nebo profesionální grafik mají různé požadavky

20.  6.  2017 | Tomáš Holčík | 31

Dlouhodobý test HTC Vive: co vám recenze o virtuální realitě neřeknou

Dlouhodobý test HTC Vive: co vám recenze o virtuální realitě neřeknou

** Ani hry se sebelepší grafikou vás nevtáhnou tolik, jako ve virtuální realitě ** Pro sledování filmů není VR ani zdaleka ideální ** I první generace je skvělá, stále však působí jako prototyp

20.  6.  2017 | Stanislav Janů | 20

Jak unikají informace o nových iPhonech? Třeba podprsenkami čínských pracovnic

Jak unikají informace o nových iPhonech? Třeba podprsenkami čínských pracovnic

** Na černém trhu mohou zaměstnanci továren za kradené součástky inkasovat částku ve výši ročního platu ** Velké množství informací je vyneseno i z centrály Applu ** Díly jsou pašovány v botách, podprsenkách i odpadem

21.  6.  2017 | Stanislav Janů | 21


Aktuální číslo časopisu Computer

Bojujeme proti Fake News

Dva velké testy: fotoaparáty a NASy

Co musíte vědět o změně evropského roamingu

Radíme s výběrem základní desky