Ostré trny sociálních sítí

Diskuze čtenářů k článku

30. 03. 2009 12:50

Jenže se klidně s Vámi vsadím, že většina uživatelů libimseti.cz ani o problému s fotkama neví, protože to v mediích nezaregistrovala.

To se týká i tohoto článku ohledně facebooku a jejich uživatelů. Oni o tom prostě nevědí.

Tady bych hledal chybu číslo jedna. :)

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
26. 03. 2009 16:59

Tenhle e-mail jsem zaslal panu Bittovi:

Dobrý den,

chtěl jsem reagovat na Váš článek v posledním Computeru z 12. března 2009. V mnoha ohledech s Vámi musím souhlasit, ale podle mého jsou některé pasáže článku moc zveličené a celkově to vyznívá tak, že sociální sítě jsou neskutečná hrozba a je lépe od nich dát ruce pryč. Já si tohle zas tak úplně nemyslím. Je mi 26 let a jsem na invalidním vozíku, takže sociální sítě mohou být pro mě možností, jak si najít nové kamarády a přátelé. Přesto můj profil naleznete jen na serveru lidé. Nenajdete mě tam pod skutečným jménem, ale pod přezdívkou, nezjistíte mou adresu, jen okres ve kterém bydlím. Nezjistíte z profilu ani můj věk. Dozvíte se jen, že jsem svobodný, že mám maturitu, jsem štíhlé postavy, abstinent a nekuřák. Podle mě mají tyto informace zcela nulovou hodnotu, nejsou nikterak osobní a nevyzrazují žádná citlivá fakta.

To samé se týká Vás. Informace o tom, jakou máte rád muziku, barvu, oblíbené jídlo nebo pití přece nemohou nikomu ublížit a nejedná se o nic osobního, co by mohlo ohrozit Vaši bezpečnost.

Něco jiného je to v případě serveru Libimseti.cz, kde při registraci můžete (ale nemusíte) vyplnit velké množství údajů, jako například hudba, film, koníčky, záliby... Opět se asi shodnem, že vyzrazení těchto informací málokomu způsobí nějakou újmu. Je tam ale i kategorie Intimně, kde můžete vyplnit sexuální orientaci, dívky velikost poprsí, datum posledního pohlavního styku, atd. Tohle je dle mého soudu intimní, tohle je to, co by člověk neměl svěřovat internetu, kde si to může každý přečíst.

Samozřejmě mi neunikla kauza výše jmenovaného serveru a úniku fotografií z něj. Popravdě nevím, co si myslet. Kdo má větší vinu? Hacker, provozovatel serveru nebo jeho uživatelky, kterým při používání internetu chyběl asi kus zdravého rozumu? Co se věnovat více výchově dětí, poučit je o tom, jak se na internetu chovat? Co se zajímat občas o to, co naše děti na internetu dělají? Nebo co vede dívky, které mohou být nezletilé, k tomu, že mají potřebu se ne zrovna vhodným způsobem takto na internetu prezentovat?

Sociální sítě jsou dobré, ve Vašem příspěvku jste je docela "osolil." A nevím, jestli zcela právem. Spíš je to o lidech. Ti by měli dobře zvážit, co internetu svěřují a že nic v něm není v bezpečí. Pro mě je internet důležitý, díky ICQ a e-mailům můžu být v kontaktu s přáteli. Zkoušel jsem i internetové seznamky, ale vždy si dávám pozor, co o sobě zveřejním.

Každý nechť si dělá na netu, co chce (pokud to neporušuje zákony této země), ale člověk pak musí počítat s případnými následky. Osmnáctiletá dívka, která se pokouší seznámit prostřednictvým nahých fotek je divná, ale dejme tomu. No a pokud jde o ty mladší, hlídejme je trochu. Nicméně obecně - inteligentní dívky by se takovýmhle způsobem seznamovat neměly. Nemám nic proti internetovým seznamkám. Někdy je to jediná šance, moc dobře vím, o čem mluvím. Ale jde o to se na síti chovat decentně a hlavně normálně a nesnažit se za každou cenu na sebe upozornit nebo šokovat. Přece jenom by se měli zdraví lidé seznamovat především v reálném životě, například ve školách, v hospodách nebo na diskotékách. Internet je až poslední možnost. A někdy může odcizovat.

Váš věrný čtenář

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
26. 03. 2009 07:21

jsou pro socky a puberťáky co nemají co dělat...

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
25. 03. 2009 21:55

Pro hrdé bojovníky za zdravý rozum tu pár středečních postřehů:

1. Prohráli jste/jsme.

2. Absurdní je, že všechny kvalitní jeskyně jsou už kulturní památky.

3. V rámci úsporných opatření bych raději vypnul světlo na konci tunelu.

4. Uvidíme se v Kansasu.

5. Každý je tu jen sám za sebe, takže jak se na internetu předvedeme, je náš problém. A všichni mravokárci ať si raději předem sami se sebou vyrovnají účty. Protože mezi mravokárci je viny vždy nejvíce...

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
26. 03. 2009 16:22

naopak, vyhraj jsem (nemuzu mluvit za ostatni).

Kdyz zacinal internet, tak jsem nekolika lidem rekl, ze si to za deset let povime. Ze oni se budou cpat na ty compy, kterejma ted pohrdaj a ze jim pak omlatim o hlavu ty jejich kecy jak jsou compy/net mrhanim casu.

Jediny v cem jsem se spletl, ze jsem netusil, ze me to bude bolet vic nez je.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
25. 03. 2009 17:55

doted inetovi pisalci remcali, jak si tu kazdej anonymni geek otvira anonymne hubu.

Snad ted par lidi prijde na to, ze lepsi virtualni anonymni prestrelka, nez si to s nejakym debilem vyrikavat face2face.

Ono totiz zbran muze strilet obema smery.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
25. 03. 2009 11:45

Obecně bych chtěl fámu a hackingu na líbimseti eliminovat. Líbímseti nikdo nehecknul. Jde o novínářskou kachnu. Akorát jeden mladý klučina prostě posbíral více fotek oných dívek na internetu a zabalil je do jednoho velkého archivu. Toť vše.

Nova to uveřejnila jako bombu.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
25. 03. 2009 12:19

tva informace je vycucana z prstu. Libko bylo hacknuto at uz se ti to libi nebo ne. Navic ten archiv nebyl jeden, ale byla to prehledne alfabeticky usporadana rada archivu. Takze o tom vis kulovy...

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
25. 03. 2009 16:33

Jo. A teď tu o Karkulce.

Cituji technického ředitele libimseti.cz:

"V srpnu a září loňského roku došlo ke kompromitaci bezpečnosti několika našich starších serverů, která vedla k úniku obsahu zamčených alb našich uživatelů. V návaznosti na shora zmíněný průnik provedla naše společnost bezpečnostní audit, kterým bylo zjištěno, že útočník mohl získat přístup i k historické záloze databáze našich uživatelů, a tím i k jejich heslům."

(další informace viz http://www.lupa.cz/clanky/libimseti-cz-po-ha... ... )

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
25. 03. 2009 11:36

Podívejte jaké rekordy lámou čeští uživatelé na egoSurf.org, zejména redaktoři živě.cz

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
25. 03. 2009 10:56

jo, najde se českej hacker co hackne facebook a všechno zneužije :)

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
lC
25. 03. 2009 10:17

Když už si založím takový profil, jak už tu psal kolega výše. Uvedu jen věcy, které jsou nezneužitelné proti mé osobě. Pokud se jedná o spam a další náležtosti plynoucí z tohoto, dá se částečně proti tomu bojovat. Ale, pokud někdo vystaví na netu celý svůj život, hold je to jeho problém. Jak se praví, všechno z rozumem.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
25. 03. 2009 09:08

vykašlete se na sociální sítě, a vrhněte se na tvorbu rodinného stromu www.myheratage.cz

http://www.lupa.cz/clanky/myheritage-amaters... ...

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
25. 03. 2009 08:44

až facebook (atp.) začnou používat zaměstnavatelé, obchodní partneři, pojišťováci... (zatím je to v začátcích).

Na druhou stranu je to zajímavý marketingový nástroj (ono například i to co je Vaším oblíbeným seriálem může být zajímavou informací - i když si člověk může myslet, že je to nepodstatná informace, nijak nenarušující soukromí).

Já (za sebe) říkám těmto sítím NE. Nemíním se s nikým dělit o více či méně soukromé informace. Nejsem zlodějem, sňatkovým podvodníkem ani neokrádám důchodce o jejich úspory, ale abych někde uváděl své foto s občanským jménem a tím že jsem zrovna nemocen (například), to opravdu ne.

Svým přátelům zavolám a to že nepotkám pár spolužáků ze školy mi zas tak nevadí. Stejně mám na většinu z těch, kteří za to stáli kontakt a občas skákneme třeba na pivko. To že si nemůžu popovídat s lidmi, kteří se stejně jako já dívají na Studio Kamarád mi nevadí už vůbec.

Asi jsem staromódní a paranoidní

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
25. 03. 2009 18:11

...naprosto s tebou souhlasím, to všude prezentované nadšení Facebookem jsem nikdy tak nějak nepochopil.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
25. 03. 2009 07:58

Já si myslím, že je to každého věc, co o sobě uvěřejní a co bere a nebere za citlivou informaci. Udělat si profil na Facebooku, přidat své zájmy, kam sem chodil na školu a že můj oblíbený seriál jsou třeba Black Books, si nemyslím, že by někdo zneužíval. Do přátel si dávat lidi co znám a žádný ''sběrače'' kontaktů a dát si tam nějaké fotky, aby se mohli kamarádi podívat si nemyslím, že je problém. Pokud je ovšem někdo tak blbý, že si tam jako v případě puberťáckého Libimseti dává intimní fotky a myslí si, že když zahesluje archiv, tak jenom on a jeho beruška se na to můžou dívat, je hodně velká naivita a je to potom jejich vina a ostuda. Už jenom samotná podstata věci, že někam na cizí server nahrávám něco soukromého je určitě zamyšlení-hodná... Lidi by se spíš místo pomlouvání měli učit lépe zacházet s počítačem a pak by jsme tu neměli takové problémy.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
25. 03. 2009 08:37

Ač nerad,protože mě blbost uživatelů živý,tak musím souhlasit,kdyby se lidi naučily zacházet s PC nemuselo by se vyhazovat tolik peněz na stálé zjednodušování programů a automatizaci procesů a nedocházelo by k těmhle problémům

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
25. 03. 2009 09:17

tebe zřejmě živ"ý" především tvá hloupost :)

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
25. 03. 2009 09:26

Malej překlep,co by jsi taky chtěl po noci u Pc a vstávání v 7 ráno

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
25. 03. 2009 07:24

a dal do Googlu své plné jméno a příjmení. No, s výjimkou několika příspěvků v archivech odborných diskusí z doby kdysi před xx lety (a s dávno neplatnou mail adresou) tam nebylo o mně nic - samí jmenovci, většinou podnikatelé.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
25. 03. 2009 07:27

Pozor, všichni jste asi zkušení uživatelé...14letá holka nebo 65ty penzista je velmi důvěřivý cíl ....mám to z vlastní praxe....zajímavý i když stručný článek

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
25. 03. 2009 07:54

na moc 65letých penzistů jsem na FB nenarazil

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
25. 03. 2009 15:10

Taky jsem hledal stopy svoji identity a...asi jsem moc opratrnej...Nasel jsem akorat podpis pro podporu FIT na CVUT starou asi mesic...

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
25. 03. 2009 17:42

jestli to F neznamena "future", tak by me zajimalo, kolik jednotek lidi se tam za mesic vystrida

LOL @ CVUT fIT

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
25. 03. 2009 17:40

to je presny, doted byl net domenou relativne inteligentnich lidi (pro remcali: jdete se projit do reality) a ted se zacne prizpusobovat spise ... hledam slusne slovo ... searching ... searching ... searching ... end of file.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
26. 03. 2009 01:44

To je relativne. Na takom IRC napriklad presne toto prebehlo zhruba pred 9-10 rokmi, kedy sa na net zacali pripajat rozne decka z hodin stredoskolskej informatiky. Inteligencia diskusii isla vtedy tiez prudko dolu... To iste si urcite povedia nase decka pri prilezitosti "spopularizovania" inej, buducej technologie :)

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
25. 03. 2009 00:30

Ja vam nevim, je lepsi nekam do koutku Facebooku napsat ze nemam rad Facebook a nebo o tom napsat clanek na nejctenejsi IT web v CR. Kdo tak prichazi o soukromi vic? Ted si vsichi o autorovy udelaji obrazek, najdou si jeho dalsi prispevky a budou ho pronasledovat.

Ja si myslim, ze by si kazdy mel uvedomit, nez napise nakou vec, jestli to nemuze byt pouzito proti nemu a co se stane, kdyz se to dostane do ruk jeho sefum atd. tak je vse v poho a socialni weby se muzou dal rozvijet a vyvijet.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
25. 03. 2009 02:16

Jsem téhož názoru ..., každý si je vědom toho, co zveřejňuje a pokud jsou to pro dotyčného citlivá data, tak jeho blbost, že je tam dává ... Osobně vidím ve facebooku spoustu výhod a sám jsem jeho uživatelem. Samozřejmě zveřejňuji jenom vůči mně nezneužitelná data ...

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
25. 03. 2009 05:28

Jaké jsou výhody?

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
25. 03. 2009 21:35

Dobře, než bych odpověděl protiotázkou:

-relativně slušný interface

-apps a jejich ekosystém

-fakt, že to je konečně sociální síť, kde nevidím tu českou malost

Nevýhody:

-TOS, debilní copyright ! (s prominutím)

- zvyšující se procento teens, kteří prostě neví jak na to

-ne všem může feed á la Twitter vyhovovat.

Otázka: jak se můžeš zeptat na výhody? Za jakým cílem?

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
25. 03. 2009 22:00

Počítač je nástroj, který by měl uživateli zjednodušit život. Jak mi pomohou sociální sítě v reálném životě? To, že se kolega z práce včera opil zjistím po jeho příchodu do práce, na to nepotřebuji soc. síť.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
25. 03. 2009 06:30

Tak ty výhody by mě taky zajímaly. Já pro živé lidi nemám na virtuální jedince čas.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
25. 03. 2009 08:59

ja som sa na FB skontaktoval s ludmi zo zakladnej a strednej skoly, ktori boli odcestovani a nemal som sa ako dopatrat k tomu ako ziju kde ziju co prave robia. pokial je niekto paranoik nech sa paci, ma velke spektrum moznosti ake kroky podniknut aby ochranil svoje sukromie a uzival si vnutorneho pokoja. pokial je niekto blby a nepoucitelny, tych treba trestat bez pardonu aby si uvedomili wo co gou.. tiez vsak pomaly rozmyslam nad tym ze cely FB zrusim, resp necham si tam len ludi na ktorych fakt iny kontakt nemam a poslem to tam cele do dopy...

btw Alterovo Ego, mozno pred nezmyselnou kritikou je dbre sa nad sebou zamysliet... Ale ved som na ceskom fore, co som tu cakal rozum a inteligenttnych ludi?

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
25. 03. 2009 09:20

Hele čobolko, co mě napadáš? Kde vidíš v dotazu na to, jaké výhody FB přináší nějakou kritiku? Ten kdo by se měl zamyslet nad sebou jsi ty. Já jsem kontaktoval svoje spolužáky přes telefon už v době, kdy ty sis hrál v uhláku na horníka.

A proč sem vůbec lezeš čoboláku když tady nemůžeš čekat rozumné a "inteligenttnych" ludi?

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
25. 03. 2009 09:26

Tenhle trapný argument, že člověk na FB poktá zpátky např. své spolužáky atd. už jsem jednou slyšel - upřimně řečeno, i osoba, která mi jej říkala dříve později uznala, že to byla kravina - hlavně proto, že šance, že "potkáš" skutečného spolužáka je stejná, jako když obtelefonuješ všechny lidi s vybraným jménem v telefoním seznamu.

Mohl by mi někdo z FB-useru říct jedinou skutečnou výhodu FB? (kterou mi nezajistí IM a mobilní telefon)..

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
25. 03. 2009 10:08

Žádná není :)

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
25. 03. 2009 10:21

1) V telefonním seznamu nemíváš fotku, na FB ano.

2) V telefonním seznamu nemíváš "Mutual friends", na FB ano. Tzn. že když hledáš svého bývalého spolužáka přes jméno a najde to 10 lidí stejného jména, a jeden z nich má dejme tomu 3 "mutual friends", shodou okolností tvé bývalé spolužáky, tak jsi našel, to co jsi hledal.

Uživatel nemusí mít samozřejmě fotku ani "mutual friends", ale pravděpodobnost, že najdeš toho, koho hledáš, je jistě vyšší než s telefonním seznamem ( za předpokladu, že spolužák ten FB má).

Ale to bych jako extra výhodu neviděl, mě popravdě moc nezajímá, co dělají mí bývalí spolužáci, které jsem 10 let neviděl. Jen jsem ti chtěl naznačit, že to není pravda s tím telefonním seznamem.

Každopádně jednu nebo dvě výhody ti uvedu. Studuju momentálně v zahraničí, v podstatě všichni ostatní zahraniční studenti, se kterými se tu znám, mají FB taky. A největší výhoda FB, kterou ti jen tak něco nenahradí, jsou "Events". Příklad: Někdo dělá nějakou party u sebe na pokoji, což se děje vlastně každý týden, a není nic jednoduššího a rychlejšího než vytvořit Event na FB, napsat kde, kdy a pozvat všechny, které tam chci. Nikdo nemá čas ani peníze, aby obtelefonoval všechny, s některými jsi v kontaktu vlastně jen na těch partych, takže osobní pozvání pro 50 lidí nepřipadá taky v úvahu. S největší pravděpodbností bys při osobním pozvání stejně na hodně lidi zapomněl nebo je nesehnal. Nebo chceš jet někam na výlet, nechce se ti samotnému, zase pozveš všechny a takových 8-10 lidí se většinou nasbírá. Co je jednodušší, rychlejší? Udělat Event, zakřížkovat pár polí a jen čekat kdo přijde? Nebo obtelefonovat, obepsat nebo obchodit 50 lidí? Tohle je podle mě velká výhoda FB. Pár lidí veme na party nebo výlet foťák, fotí a myslíš, že to bude posílat 50 lidem? Ne. Hodí to na FB a lidí se můžou podívat. Opět nejrychlejší, nejjednodušší. To jsou podle mě 2 výhody FB, dalo by se říct jediné podstatné. Ostatní je jen pro zábavu a zabití času.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
25. 03. 2009 18:01

"Nikdo nemá čas ani peníze, aby obtelefonoval všechny"

jo jo, svet je cimdal rychlejsi. Dneska uz je pro beznyho pubertaka ztratou casu i zvednout telefon kdyz si chce zapichat.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
25. 03. 2009 22:02

Když jsem na kolejích chtěl ostatní pozvat na pivo, obešel jsem patro. Dnes se to realizuje přes FB

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
25. 03. 2009 18:04

"Mohl by mi někdo z FB-useru říct jedinou skutečnou výhodu FB?"

zadna neni. Tomu se rika pokrok.

(a to neni sarkasmus)

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
25. 03. 2009 21:39

Obtěžuje tě fakt, že všichni ostatní jsou hloupí a registrovali, nebo že jsi sám nepochopil o čem Facebook je?

FB je komunita, nikdo nikoho nenutí se tam regnout a užívat. Zůstaň u icq, jestli je fb pro tebe zlo. Ale argumenty jsou validní a legitimní, ty nech na pokoji.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
26. 03. 2009 07:24

... jaký zlo, mu je to u pérdele, ty komunito...

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
25. 03. 2009 22:05

Navíc na spolužáky tu máme spešl službu spolužáci.cz. Přiznávám, asi není pro všechny, synáčci "utlačovaných disidentů" za minulého režimu, kteří studovali v UK asi své spolužáky na spolužáci.cz nenajdou...těch je však malé procento.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Zasílat názory e-mailem: Zasílat názory Můj názor