Ethereum | Česko | Drogy

Ostravští celníci zabavili Ethereum. Drogoví dealeři přišli o 750 tisíc korun ve virtuální měně

Celní správa se pochlubila svým zásahem, při kterém bylo vůbec poprvé zajištěno větší množství peněz ve virtuální měně Ethereum. Virtuální peníze v hodnotě zhruba tři čtvrtě milionu korun pocházely pravděpodobně z obchodu s návykovými látkami.

Ostravští celníci odhalili skupinu sedmi osob z Karvinska ve věku od 24 do 28 let, která nakupovala na dark webu drogy. Ty si nechávala zasílat do Česka, ze zprávy však nevyplývá, že by zde byly takto získané návykové látky taktéž prodávány prostřednictvím dark webu.

Zásah na drogové scéně

Při domovních prohlídkách a kontrolách jiných prostor a pozemků, které proběhly ve dnech 12. a 13. ledna, objevili celníci kokain, marihuanu, hašiš, metamfetamin, tablety extáze, MDMA, LSD, anabolické steroidy a jiné látky s hormonálním účinkem. Kromě drog a dalších nepovolených látek se u jednoho z pachatelů podařilo zajistit také virtuální měnu Ethereum v hodnotě 750 tisíc korun.

Česká policie dostala informaci o trestné činnosti od evropského policejního úřadu Europol s tím, že se má jednat o nákup omamných psychotropních látek přes dark web. Prověřování začalo v září 2019 a vedlo k odhalení distributorů, kteří, kromě prodeje drog zakoupených přes internet, také nelegálně vyráběli metamfetamin a pěstovali konopí s vysokým obsahem THC.

Návykové látky byly se značným finančním ziskem distribuovány po území celé České republiky. „Hlavní pachatel většinu finančních prostředků převáděl do virtuálních měn Bitcoin a Ethereum. U něj byla zajištěna i hardwarová peněženka na virtuální měny a mobilní telefon s nainstalovanou softwarovou peněženku.“ uvádí Celní správa.

Dark web jako zdroj

Celý případ si nyní převzalo Krajské ředitelství policie Moravskoslezského kraje a je zahájeno trestní stíhání proti všem zadrženým pachatelům. Tři obvinění byli vzati do vazby, další čtyři budou vyšetřováni na svobodě.

Na dark webu existuje nespočet tržišť, na kterých lze nakupovat drogy. Uživatelé spoléhají na anonymitu, danou technologií peer-to-peer sítí, a platí virtuálními měnami, jež jsou obtížně vystopovatelné. Nejslabším článkem, který v podobných případech zpravidla vede k odhalení, tak bývá proces distribuce. Většina dealerů totiž zasílá objednané zboží prostřednictvím poštovních nebo kurýrních služeb.

Speciál: Bitcoin a kryptoměny

Kryptoměny jsou elektronické peníze. Je to digitální měna, kterou místo států zaštiťuje matematika, konkrétně asymetrická kryptografie.

V čele kryptoměn je Bitcoin, prosazuje se ale také Ethereum nebo Litecoin. Ve skutečnosti je kryptoměn několik tisíc. Do této kategorie řadíme také digitální tokeny NFT.

Doporučujeme: Jak koupit bitcoinJak prodat bitcoin • Obchodování na burzeKam bezpečně uložit kryptoměnyKde lze platit kryptoměnamiJak fungují kryptoměny

Diskuze (31) Další článek: Souboj titánů: Laser vs. inkoust

Témata článku: Kryptoměny, Ethereum, Dark web, Česko, Drogy, EtherSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware
Sociální síť BeReal jde proti proudu. Žádné filtry a přetvařování, tohle má být čistá realita

Sociální síť BeReal jde proti proudu. Žádné filtry a přetvařování, tohle má být čistá realita

** BeReal je novou hvězdou mezi sociálními sítěmi ** Ukazuje pouze všední realitu běžných dní ** Aplikace vám jednou denně dá dvě minuty na poslání vlastní fotky

Martin Chroust
BeRealMobilní aplikaceSociální sítě
Když se bezpečnost přežene. Populární správce souborů na Androidu dostal varování, nesmí instalovat APK soubory

Když se bezpečnost přežene. Populární správce souborů na Androidu dostal varování, nesmí instalovat APK soubory

** Bezpečnost je skvělá, ale nesmí se přehánět ** Roboti Googlu si posvítili na Total Commander ** Aplikace už nesmí umožnit instalaci APK souborů!

Martin Chroust
Mobilní aplikaceBezpečnostKuriozita