Ostravští celníci zabavili Ethereum. Drogoví dealeři přišli o 750 tisíc korun ve virtuální měně

Celní správa se pochlubila svým zásahem, při kterém bylo vůbec poprvé zajištěno větší množství peněz ve virtuální měně Ethereum. Virtuální peníze v hodnotě zhruba tři čtvrtě milionu korun pocházely pravděpodobně z obchodu s návykovými látkami.

Ostravští celníci odhalili skupinu sedmi osob z Karvinska ve věku od 24 do 28 let, která nakupovala na dark webu drogy. Ty si nechávala zasílat do Česka, ze zprávy však nevyplývá, že by zde byly takto získané návykové látky taktéž prodávány prostřednictvím dark webu.

Zásah na drogové scéně

Při domovních prohlídkách a kontrolách jiných prostor a pozemků, které proběhly ve dnech 12. a 13. ledna, objevili celníci kokain, marihuanu, hašiš, metamfetamin, tablety extáze, MDMA, LSD, anabolické steroidy a jiné látky s hormonálním účinkem. Kromě drog a dalších nepovolených látek se u jednoho z pachatelů podařilo zajistit také virtuální měnu Ethereum v hodnotě 750 tisíc korun.

Česká policie dostala informaci o trestné činnosti od evropského policejního úřadu Europol s tím, že se má jednat o nákup omamných psychotropních látek přes dark web. Prověřování začalo v září 2019 a vedlo k odhalení distributorů, kteří, kromě prodeje drog zakoupených přes internet, také nelegálně vyráběli metamfetamin a pěstovali konopí s vysokým obsahem THC.

Návykové látky byly se značným finančním ziskem distribuovány po území celé České republiky. „Hlavní pachatel většinu finančních prostředků převáděl do virtuálních měn Bitcoin a Ethereum. U něj byla zajištěna i hardwarová peněženka na virtuální měny a mobilní telefon s nainstalovanou softwarovou peněženku.“ uvádí Celní správa.

Dark web jako zdroj

Celý případ si nyní převzalo Krajské ředitelství policie Moravskoslezského kraje a je zahájeno trestní stíhání proti všem zadrženým pachatelům. Tři obvinění byli vzati do vazby, další čtyři budou vyšetřováni na svobodě.

Na dark webu existuje nespočet tržišť, na kterých lze nakupovat drogy. Uživatelé spoléhají na anonymitu, danou technologií peer-to-peer sítí, a platí virtuálními měnami, jež jsou obtížně vystopovatelné. Nejslabším článkem, který v podobných případech zpravidla vede k odhalení, tak bývá proces distribuce. Většina dealerů totiž zasílá objednané zboží prostřednictvím poštovních nebo kurýrních služeb.

Speciál: Bitcoin a kryptoměny

Kryptoměny jsou elektronické peníze. Je to digitální měna, kterou místo států zaštiťuje matematika, konkrétně asymetrická kryptografie.

V čele kryptoměn je Bitcoin, prosazuje se ale také Ethereum nebo Litecoin. Ve skutečnosti je kryptoměn několik tisíc, například Facebook připravuje kryptoměnový projekt Diem.

Doporučujeme: Jak koupit bitcoinJak prodat bitcoin • Obchodování na burzeKam bezpečně uložit kryptoměnyKde lze platit kryptoměnamiJak fungují kryptoměny

Diskuze (31) Další článek: Souboj titánů: Laser vs. inkoust

Témata článku: Kryptoměny, Ethereum, Česko, Dark web, Drogy


Určitě si přečtěte

Dalším gigabitovým hráčem bude ČEZ. Internet již poskytuje prvním zákazníkům
Lukáš Václavík
Poskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

** Tipy na užitečné příslušenství k počítačům ** Poradíme, s jakými produkty neuděláte chybu ** Od drobností do USB až po routery a tiskárny

David Polesný, Stanislav Janů | 20

David PolesnýStanislav Janů
Příslušenství
Messenger a Instagram přicházejí v Evropě o funkce. Kvůli nové směrnici o soukromí
Vladislav Kluska
EvropaInstagramFacebook Messenger
Volitelná aktualizace Windows 10 opravila několik chyb, způsobila ale další problémy
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Micro:bit V2: Tuto destičku plnou čipů dokáže naprogramovat i vaše babička

Micro:bit V2: Tuto destičku plnou čipů dokáže naprogramovat i vaše babička

** Chcete se teď hned naučit programovat čipy? ** Nechcete nic instalovat a číst zdlouhavé manuály? ** Naprogramujeme si Micro:bit, který zahraje Tichou noc

Jakub Čížek | 35

Jakub Čížek
Pojďme programovat elektronikuProgramování pro děti