Česko | IT4Innovations | Superpočítače

Ostravský superpočítač Anselm odchází do výslužby, stane se součástí expozice

Národní superpočítačové centrum IT4Innovations v Ostravě oznámilo ukončení provozu svého historicky prvního superpočítače. Stroj, který byl poprvé spuštěn před více než sedmi lety, nesl jméno Anselm a sloužil českým i zahraničním vědcům.

Během jeho života na něm bylo v rámci 725 výzkumných projektů spuštěno více než 2,6 milionů výpočetních úloh. Superpočítač pomáhal při řešení úkolů v oblasti materiálových věd, výpočetní chemie, biověd či inženýrství.

Sbohem, Anselme!

Provoz superpočítače byl ukončen koncem ledna tohoto roku. Zajímavostí je, že byl zprovozněn vlastně dvakrát – poprvé v mobilním datovém centru v areálu VŠB – Technické univerzity Ostrava a po třech letech podruhé po přesunu do datového sálu nově postavené budovy IT4Innovations.

Štafetu přebírá superpočítač Barbora, jenž byl slavnostně spuštěn v říjnu roku 2019. Jeho kombinovaný teoretický výpočetní výkon je přes 800 TFlop/s, což je bezmála devětkrát více než poskytoval dosluhující Anselm, který disponoval výkonem 94 TFlop/s.

„Anselm v našem centru odvedl skutečně obrovský kus práce, spočítal velké množství zajímavých projektů a byl tak oporou pro výzkumnou komunitu v České republice. Vždy když něco starého končí, tak něco nového začíná, a tak zatímco Anselm míří do pomyslného křemíkového nebe, jeho nástupce superpočítač Barbora je v plné síle a využití ze stran našich uživatelů,“ uvedl Branislav Jansík, ředitel superpočítačových služeb IT4Innovations.

Přijďte se podívat na superpočítač

Dobrou zprávou pro všechny fanoušky superpočítačů je skutečnost, že Anselm rozhodně neskončí ve starém železe. Své další uplatnění najde v expozici Svět civilizace, která bude otevřena v dubnu příštího roku ve Světě techniky v Dolní oblasti Vítkovic. Pokud vás tento stroj zajímá, tak zde se na něj budete moci podívat zblízka.

„Anselm byl ve své době jedinečný a pomohl IT4Innovations a tím i celou Českou republiku zařadit na mapu nejvýznamnějších evropských výzkumných superpočítačových center. Jsme rádi, že jsme tímto přispěli k rozvoji vědy a výzkumu na národní i evropské úrovni,” řek vedoucí skupiny Big Data ve společnosti Atos Jaroslav Vojtěch.

Diskuze (19) Další článek: MetaHuman: neuvěřitelně realistické tváře v Unreal Enginu vám vyrazí dech

Témata článku: , , , , , , , , , ,