Superpočítače | Ostrava | IT4Innovations

Ostravské superpočítače pomohou vědcům s vývojem léků proti Alzheimerově či Parkinsonově chorobě

Vědci z Národního superpočítačového centra IT4Innovations vyvíjejí specializovaný software, který umožní jednoduše a rychleji zkoumat proteiny. Tím otevírají nové možnosti pro vývoj léků na nemoci jako jsou například Alzheimerova či Parkinsonova choroba, uvádí provozovatel v tiskové zprávě.

Moderní výzkum se neobejde bez superpočítačů. Jejich obrovská výpočetní kapacita umožňuje simulovat tisíce až miliony experimentů, jejichž provedení v laboratořích by nebylo ani teoreticky možné. Například určení 3D konformace proteinu z jeho aminokyselinové sekvence vyžaduje měsíce experimentální práce, zatímco počítače to díky algoritmům na bázi strojového učení zvládnou za pár minut.

Ostravské superpočítače v akci

„Vývoj nových léčiv se dnes již neobejde bez specializovaných nástrojů a předpokládá také využití superpočítačů. To vše významně šetří náklady a čas. Využití superpočítačů umožňuje zaměřit laboratorní testování na ty nejperspektivnější sloučeniny. Díky použití nejmodernějších technologií je možné vytvořit ty nejúčinnější léky,“ uvádí ředitel superpočítačových služeb IT4Innovations Branislav Jansík.

Specializované nástroje se zaměřují na počítačové studium proteinů a díky své rychlosti a přesnosti významně ulehčují vědeckým pracovníkům pochopení problematiky. V praxi to znamená, že vědec vloží analyzovaný protein do softwaru, který ho na základě velkého množství v něm obsažených dat analyzuje.

Na základě výpočtů pak proběhnou testy v laboratořích, kde je ověřováno správné zařazení proteinu do dané kategorie. „Propojení softwaru se superpočítačovou infrastrukturou je důležité z hlediska rychlosti,“ přibližují Jiří Damborský a Jan Martinovič fungování tohoto softwaru.

Proti Alzheimerově či Parkinsonově chorobě

Proteiny neboli bílkoviny jsou základní stavební látkou všech buněk živých organismů. Jsou nezbytné pro správný chod celého organismu, neboť zastávají řadu funkcí – od tvorby svalů až po životně důležitou produkci hormonů a protilátek. Uplatnění nacházejí zejména v mnoha průmyslových procesech, například při výrobě potravinových doplňků nebo léků.

„Narušením struktury proteinů důsledkem škodlivých mutací může dojít ke ztrátě jejich funkce a vzniku mnoha závažných onemocnění. Pro vývoj originálních léčiv či vakcín je nezbytné rozklíčovat vztah mezí jejich strukturou a funkcí na molekulární úrovni,“ popisuje Jiří Damborský z Loschmidtových laboratoří proteinového inženýrství Masarykovy univerzity a Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně.

Společně s národním superpočítačovým centrem, které je součástí VŠB – Technické univerzity Ostrava, je do Centra PerMed zapojeno dalších 14 českých institucí. Cílem výzkumném projektu je vyvinout diagnostické metody a kandidáty léčiv, které budou pomáhat specifickým skupinám pacientů. Softwary budou dokončeny na konci roku 2022 a následně bezúplatně zpřístupněny vědeckým pracovníkům.

Váš názor Další článek: Pošli dárkovou kartu, nebo budou špatné recenze přibývat. Restaurace na Googlu čelí vlně vydírání

Témata článku: Software, Česko, Superpočítače, Ostrava, IT4Innovations, Masarykova univerzita, Alzheimerova choroba, Parkinsonova choroba, Laboratoř, Léčiva, Branislav Jansík, Protein, Vývoj léků, Alzheimer, VŠB, Lék, Vědec, Software na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Dead Island 2 by mohl konečně vyjít v únoru příštího roku. Datum a detaily o hře unikly Amazonu

Dead Island 2 by mohl konečně vyjít v únoru příštího roku. Datum a detaily o hře unikly Amazonu

Po odhalení v roce 2014 přicházel jeden problém za druhým. Vypadá to ale, že se vývoj pokračování tropické zombie akce blíží do konce.

Martin Nahodil
ÚnikDead Island 2
Sony o akvizici Activisionu: „Call of Duty je nenahraditelné a může ovlivnit rozhodování při nákupu konzole.“
Martin Nahodil
Byznys
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware
Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Ať už se chcete pochlubit fotkami z dovolené na velké obrazovce, nebo si přehrát video uložené na disku počítače, neobejdete se bez zrcadlení obrazovky. Ve výchozím stavu jej podporuje Windows i Android.

Stanislav Janů
NávodyTelevizeWindows
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony