Osmý Acrobat přichází na scénu

Adobe Acrobat, aplikace pro tvorbu souborů PDF, se dočkal nové verze. Přichází s novinkami v oblasti spolupráce více uživatelů v podnikové síti, s novou řadou elektronických dokumentů PDF.

Adobe se v oboru digitálních dokumentů pohybuje více než deset let. První zmínky o technologii PDF, tehdy ještě nazvané Interchange PostScript, padly v roce 1991. K oficiálnímu představení PDF ve verzi 1.0 došlo na Comdexu v roce 1992. Skutečné použití souborů PDF je možné datovat od června 1993, kdy byly představeny první nástroje pro jejich tvorbu a prohlížení.

K vytváření souborů PDF slouží program Adobe Acrobat (a samozřejmě celá řada alternativ od jiných výrobců). Většina z nás se s PDF setkává spíše prostřednictvím prohlížeče Adobe Reader (dříve Adobe Acrobat Reader). Prohlížeč je zdarma dostupný pro celou řadu platforem, stejně tak jako samotný formát PDF. Umožňuje výměnu dokumentů mezi různými platformami beze změny jeho obsahu a zobrazení.

Novinky v osmé verzi? Vše na jedno klepnutí.

Adobe Acrobat 8 byl představen 18. září 2006 jako aplikace, která „přináší inovativní nástroje pro spolehlivou komunikaci a spolupráci bez omezení různými operačními systémy, aplikacemi a firewally.“ Inovace přináší většinou každá nová verze kteréhokoli kvalitnějšího softwaru, co tedy Acrobat 8 nabízí konkrétně? Bude k dispozici i pro Linux, jakožto skutečná multiplatformí apikace?

Klepněte pro větší obrázek

Nejvýraznější změnou při prvním pohledu by mělo být tzv. moderní uživatelské prostředí. Adobe slibuje přepracované uživatelské prostředí, které zjednoduší práci zkušeným profesionálům. Začátečníkům pomůže rychle objevit nejvýznamnější funkce Acrobatu. Vše se nese ve znamení oblíbeného jediného klepnutí myši. Ať už budete chtít kombinovat více dokumentů, zabezpečovat je elektronických podpisem, pracovat s formuláři, provádět recenze a schvalování dokumentů, spolupracovat na tvorbě dokumentů v síti nebo spouštět webovou konferenci v reálném čase, na to vše by nyní mělo stačit jediné klepnutí.

Klepněte pro větší obrázek

Acrobat 8 je propojen se softwarem Acrobat Connect, který je novinkou v nabídce produktů Adobe. To je služba poskytující okamžitý přístup do virtuální místnosti a umožňující uspořádat webovou konferenci v reálném čase. Těžko si lze představit, že by podobnou službu využili domácí uživatelé – to ani nikdo nečeká. V podnikovém prostředí, kdy více lidí pracuje na jednom rozsáhlém dokumentu, to však může být výhoda. Především v případech, kdy spolupracovníci sedí v několika pobočkách na různých místech státu nebo světa.

Klepněte pro větší obrázek

Acrobat Connect, dříve známý jako Macromedia Breeze, je založen na technologii Flash, kterou Adobe získala s akvizicí Macromedie. Ke spolupráci více uživatelů na jednom dokumentu PDF tak stačí webový prohlížeč s podporou Flash Playeru.

Novinky pro zpracování formulářů

Zajímavé jsou sdílené recenze. Nové verze produktů z řady Acrobat umožňují spolupráci každého, kdo má přístup ke sdílené složce a používá alespoň prohlížeč Adobe Reader. Může tak sledovat poznámky odeslané ostatními spolupracovníky, sledovat stav recenze a pracovat na ní dokonce i v offline režimu. Acrobat 8 přichází s exportem do dalších populárních formátů pro dokumenty. Jakkoli je PDF populární a rozšířený, export do dalších formátů občas určitě využijete.

Klepněte pro větší obrázek

Zpracování formulářů v režii produktů Adobe u nás není příliš rozšířeno. S příchodem Acrobatu 8 by se to však tato situace mohla změnit. Umožňuje rozpoznávání polí formulářů, díky čemuž je tvorba formulářových PDF z předlohy v podobě statického PDF téměř automatická. Při rozesílání formulářů a shromažďování dat můžete využít průvodce, čímž Adobe opět pomáhá nováčkům.

Pokud vytvoříte dokument PDF pomocí nástrojů Acrobat 8 Professional nebo Acrobat 3D 8, můžete uživatelům s prohlížečem Adobe Reader umožnit, aby mohli formuláře digitálně podepisovat a ukládat. To je zásadní změna od předchozích verzí, kdy bylo nutné k vyplňování formulářů používat pro běžné uživatele poněkud drahý Acrobat.

Klepněte pro větší obrázek

Prohledávání skenovaných dokumentů

Další nástroje pomáhají s kontrolou nebo mazáním viditelných i skrytých informací v souborech PDF. Kromě podpory pro zavedené standardy souborů PDF/X-1a a PDF/X-3 nyní Acrobat 8 Professional vytváří výstup PDF/X-4 s nativní podporou průhledností a také PDF/A pro dlouhodobou archivaci.

Jednou z novinek v osmé verzi Acrobatu, které mají zásadní dopad pro české a slovenské uživatele, je podpora rozpoznávání znaků v naskenovaných dokumentech. OCR v programu nyní podporuje český i slovenský jazyk. Po vytvoření PDF z skenovaného dokumentu a převodu pomocí OCR tak vytvoříte elektronický dokument, ve kterém bude možné vyhledávat stejně pohodlně, jako byste jej od počátku tvořili na počítači. Prohlédněte si vzorový převedený dokument.

Klepněte pro větší obrázek

Nový Acrobat nabízí také plnou podporu pro převod e-mailových zpráv a webových stránek do PDF. Středoevropské kódování znakové stránky je plně podporováno.

Klepněte pro větší obrázek

Rychlejší prohlížení s Adobe Readerem

Často vytýkanou vlastností prohlížeče PDF je jeho pomalost a velikost, kterou obsazuje na disku. S obsazeným místem se příliš mnoho nezmění, na rychlosti však Adobe slíbilo zapracovat. Již sedmá verze prohlížeče načítá při startu pouze nejdůležitější moduly a ty další až v okamžiku, kdy jsou potřeba. Pro řadu uživatelů to však stále není dostatečně rychlé. Uvidíme tedy, jak si s tímto problémem poradí osmá verze, která má přinést řadu dalších funkcí. Jestli bude opravdu rychlejší, na to si musíme počkat do druhé poloviny října. Prohlížeč bude totiž uvolněn zároveň s ostatními produkty z řady Acrobat.

Produkty a ceny

Řada produktů Acrobat se s uvedením osmé verze pořádně rozrostla, takže nyní obsahuje aplikace Acrobat 8 Professional, Acrobat 8 Standard, Acrobat 8 Elements, Acrobat 3D verze 8, Acrobat Connect a Acrobat Connect Professional. Acrobat 8 Professional bude k dispozici jak pro Windows, tak pro MacOS, zatímco Acrobat 8 Standard bude pouze pro Windows. Uvedení finální verze produktů je plánováno na druhou polovinu října tohoto roku.

Pokud jste čekali českou lokalizaci, budete muset mít chvíli strpení. Zmíněné dva produkty budou připraveny nejprve v anglických, francouzských, německých a japonských verzích. Česká a slovenská verze Adobe Acrobatu, včetně prohlížeče Adobe Reader by měla být k dispozici v prosinci tohoto roku. Cena nejvybavenější verze Acrobat 8 Professional je odhadována na 22 700 Kč, ze starších verzí budete moci upgradovat za příjemnějších 7 700 Kč. Nižší cenu má Acrobat 8 Standard, který bude dostupný za 14 100 Kč, případně za upgradovou cenu 4 600 Kč. Ceny jsou včetně DPH.

Acrobat Connect by měl být v listopadu a prosinci k dispozici jako bezplatná zkušební hostovaná služba. Vyzkoušet si jej budou moci pouze uživatelé ze Spojených Států. Komerční spuštění je plánováno na začátek příštího roku s cenou 39 USD za měsíc nebo 395 USD za rok. Příští rok bude produkt uveden i v Evropě. Acrobat Connect Professional (licencované podnikové řešení) bude k dispozici od počátku i u nás.

Nový Acrobat 8 bude rovněž součástí sady Adobe Creative Suite 2.3. Ta obsahuje také vynikající editor pro tvorbu webových stránek Dreamweaver 8. V budoucích verzích by měl nahradit Adobe GoLive, který bude dále vyvíjen jako samostatný produkt. Adobe Creative Suite 2.3 pro Windows a MacOS bude k dispozici ve čtvrtém čtvrtletí tohoto roku za odhadovanou cenu 50 300 Kč. Z předchozí verze můžete upgradovat za 7 700 Kč, majitelé starších verzí řady 1.x mohou využít upgrade v ceně 24 900 Kč.

Témata článku: Prohlížeče, Adobe Acrobat, PDF, Nativní stav, PDF Reader, Podnikové řešení, Populární platforma, Breeze, Adobe Reader, Zásadní změna, Předchozí nástroj, Acrobat, Samostatná zmínka

Určitě si přečtěte

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

** Tesla představila elektrický kamion ** Má obdivuhodný výkon i dojezd ** Prodávat by se měl už za dva roky

Dnes | Vojtěch Malý | 101

30 počítačových brzd, které vám zpomalí Windows

30 počítačových brzd, které vám zpomalí Windows

Na webu najdete hromadu rad, jak zrychlit počítač a Windows. My jsme na to šli opačně a naopak jsme hledali činnosti, které ho nejvíce zpomalují. Toto je třicítka těch základních.

12.  11.  2017 | Jakub Čížek | 90

Elektronika, která nepotřebuje kabel ani baterii. Živí se rádiovým šumem

Elektronika, která nepotřebuje kabel ani baterii. Živí se rádiovým šumem

** Každá elektrická krabička má konektor pro napájení nebo baterii ** Jenže pozor, jednou by to tak nemuselo být ** Drobná elektronika se může živit rádiovými vlnami

14.  11.  2017 | Jakub Čížek | 15


Aktuální číslo časopisu Computer

Otestovali jsme 5 HDR 4K televizorů

Jak natáčet video zrcadlovkou

Vytvořte si chytrou domácnost

Radíme s koupí počítačového zdroje