Osmička webových rádií: Kde poslouchat muziku zdarma

Nestahujte kvanta muziky, ve které se nakonec nevyznáte. Hudbu najdete přímo na webu a to zdarma a většinou i legálně. Vyzkoušejte osm hudebních služeb, které přehrají skoro vše.

Na konci minulého století jsme muziku stahovali z legendárního Napsteru, Direct Connectu a BitTorrentu. Pak web objevily i klasické terestrické stanice a internet záhy zahltilo tisíce streamovaných rádií. Ani ty však nebyly konečným stádiem vývoje internetové muziky, před pěti lety se totiž začaly objevovat první on-demand rádia, které vám nenabídly několik permanentně hrajících stanic, ale rádio šité na míru. Chcete poslouchat britské kytarovky ve stylu Coldplay, severský postrockový Sigur Rós nebo řízný metal? Chcete poslouchat Madonnu a jí podobné interprety? Není problém, stačí zadat klíčové slovo, žánr, interpreta a stisknout „Play“.

To co bylo před deseti lety nemyslitelné, je dnes realitou a svět internetové streamované muziky se nadále rozrůstá. A samozřejmě také naráží na zájmy nahrávacích společností a majitelů autorských práv, kterým se nelíbí, že se dá tímto způsobem poslouchat muzika zcela zdarma. On-demand rádia, která nabízí skutečně exkluzivní obsah, tak dříve či později zaniknou, nebo uzavřou s hudebními společnostmi potřebné smlouvy, omezí se pro určitý licencovaný region, nebo se promění v placenou službu. To ovšem není chyba, ale naopak celkem blahodárný postup, jedině takto „očištěné“ služby totiž mají šanci na internetu ekonomicky přežít a také se jim to daří.

Osmička on-demand rádií, které naladíte i v Česku
S výjimkou Last.fm umožňují všechny poslech hudby zdarma, platí se totiž pouze za bonusové funkce

SlužbaNutná registraceCenaSpeciality
Last.fmAno78,-/měs.Největší databáze, verze pro iPhone/Android
GroovesharkNe55,-/měs.Přehraje lib. skladbu, slušná databáze, verze pro Android a desktop
DeezerNezdarmaPřehraje lib. skladbu, verze pro mnoho mobilních platforem
Koule/YouRadioNezdarmaČeská muzika, netradiční skládání ideální stanice
JamendoNezdarmaVeškerá hudba s licenci Creative Commons, možnost výdělku pro autory
Songza.TVNezdarmaPřehrává hudební YouTube videa
JangoNezdarmaPřesná tvorba uživatelských stanic
MusicoveryNe73,-/měs.Netradiční flashový přehrávač

Ceny jsou pouze orientační a mohou se lišit v závislosti na typu platby a aktuálním kurzu eura a dolaru a dodatečných poplatcích (padesáticentový VAT v případě Groovesharku). Pokud služba nevyžaduje registraci a je zároveň placená, znamená to, že je k dispozici i zdarma a anonymně, příjdete ale o některé bonusové funkce.

Slavnou Pandoru, evropský Spotify a další hudební rádia na vyžádání si tak dnes z české IP adresy nespustíte, provozovatelé totiž nemají uzavřené potřebné dohody, případně to nedovoluje legislativa. Pak je tu ale také obrovská hromada rádií, které vám nabídnou poměrně slušnou databázi hudebních nahrávek, zajímavé uživatelské rozhraní a kvalitu. Jsou buď zpoplatněná, mají uzavřená partnerství s Universalem a dalšími, nebo to prostě prozatím příliš neřeší, hudební magnáti se o ně totiž začnou zajímat až ve chvíli, kdy začnou nabobtnávat do obřích rozměrů. Vybral jsem osmičku hudebních služeb, které si můžete „naladit“ i v srdci Evropy.

Last.fm

V bezplatném režimu funguje pouze jako statistika poslouchané hudby z přehrávačů. Za měsíční paušál 3 eura ale můžete poslouchat tisíce žánrových stanic na přání ve webovém, desktopovém a mobilním přehrávači (iPhone, Android)

Last.fm zná asi každý, toto původem britsko-německé internetové rádio a statistika poslouchané hudby totiž patří k těm nejstarším – má za sebou více než pětiletou historii. Zpočátku nabízel Last.fm v obstojné kvalitě přehrávání tisíců stanic, nikdy jste si ale nemohli poslechnout třeba celou desku jednoho interpreta – přehrála se pouze jedna skladba a dále následovaly skladby podobného žánru. Dnes je Last.fm rádio placené, měsíční tříeurový paušál a možnost platby přes PayPal ale v relativně bohatém Česku rozhodně nemůže být ekonomickou překážkou. Last.fm disponuje pravděpodobně nejrozsáhlejší databází nahrávek a pomalu (a ztěžka) se zde objevují i čeští autoři.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Last.fm rádio na webu, na desktopu a jeho mobilní verze pro Android (o mobilní verzi si můžete přečíst na blogu Windroid)

Grooveshark

Zdarma přehraje libovolnou skladbu, desku a interpreta z databáze. Za třídolarový měsíční paušál budete ušetření reklam, získáte desktopového Adobe Air klienta, možnost poslechu muziky na Androidu a brzy i možnost záznamu muziky ve statistikách Last.fm.

Grooveshark naprosto dokonale doplňuje Last.fm. Zatímco ten první nepřehraje celou desku interpreta, ale spustí pouze rádio s žánrově podobnou muzikou, v Groovesharku si můžete poslechnout desku Coldplay nebo Pink Floydů třeba desetkrát po sobě. A to vše zdarma a dokonce bez potřebné registrace. Ke všemu získáte velmi kvalitní flashové webové prostředí, takže ani nepotřebujte desktopového klienta. Ten tu sice je (Adobe Air), získají ho ale pouze platící zákazníci. Ti si zároveň mohou vychutnat klient pro telefony s Androidem, takže muziku ze sítě můžete poslouchat i ve větších českých městech skrze 3G. Grooveshark vybudoval svou databázi díky komunitě, která na něj nahrávala své sbírky písniček. A je to znát, mnoho skladeb má totiž špatně vyplněné ID3 tagy a i jejich kvalita občas pokulhává. Grooveshark je dnes na výsluní, má ale problematickou minulost, v současné době tedy bojuje hned s několika nahrávacími společnostmi a jeho budoucnost je nejistá. I proto jej ignoruje i Apple a vyřadil mobilního klienta pro iPhone/iPod ze svého App Storu.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Grooveshark na webu, desktopu (Adobe Air) a v mobilu (verze pro Android, více zde)

Deezer

Ve všech směrech legální a bezplatné francouzské alter ego Groovesharku. Jeho zásoba skladeb je mnohem menší, díky partnerství s Universalem a dalšími společnostmi se ale jedná o zcela čistou službu s jistou budoucností.

Francouzský Deezer je tak trochu dvojče Groovesharku. Můžete ho používat jako rádio s víceméně náhodným sledem skladeb podle žánru nebo interpreta, stejně tak si ale můžete poslechnout pouze konkrétní skladby. Stejně jako Grooveshark i Deezer pak ve velkém používá Flash Player. Hlavní rozdílem je nabídka muziky – je mnohem slabší. Na druhou stranu se jedná o zcela legální službu, Deezer má totiž uzavřené partnerství s Universal a dalšími společnostmi. A ještě jedna společná vlastnost s Groovesharkem. Do Deezeru si můžete nahrát vlastní MP3 nahrávky z počítače a poslouchat je na cestách. Oproti Groovesharku si je však neposlechne nikdo jiný, čímž je zabráněno v ilegálním sdílení.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Deezer na webu a v mobilním telefonu (verze pro Android)

Koule a YouRadio

České internetové rádio nabízí tradiční náhodný sled skladeb, můžete ale chytře nastavit žánr pomocí několika posuvníků. Služba je zdarma a její konkurenční výhodou budou i čeští interpretři.

Webové on-demand rádio ale najdete i v Česku. Jmenuje se YouRadio a je součástí hudebního portálu Koule.cz. Z hlediska uživatelského rozhraní by si možná zasloužilo větší oddělení od magazínového obsahu, za svůj český původ si ale zaslouží pozitivní diskriminaci – ale vlastně ono není ani tak špatné. Zásoba interpretů je sice mnohem menší, na druhou stranu zde najdete i tuzemské autory a zajímavé ladění stanice. Nejprve vyberete základní žánry, které chcete poslouchat a pak prioritu hudebních stylu vyladíte na posuvníku. Nechybí ale ani klasická stanice konkrétního interpreta, která bude přehrávat podobnou muziku.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Příprava stanice a samotný flashový přehrávač, který se spustí v samostatném okně

Jamendo

Jamendo nabízí bezplatný poslech i stažení celých desek, najdete tu totiž pouze svobodnou muziku distribuovanou s licencí Creative Commons. Jamendo tak dává prostor začínajícím kapelám i experimentátorům.

Jamendo není úplně klasické rádio, orientuje se totiž pouze na „svobodnou“ muziku, kterou její autoři produkují pod licencí Creative Commons. Jamendo je tak spíše katalog kapel, pro které je tato služba snadnou cestou k tomu, jak se dostat do veřejného povědomí skrze nový kanál – internet. A mohou si i vydělat, vedle poslechu hudby ve flashové přehrávači si totiž každou desku můžete i stáhnout a případně i přispět nějakou tou částkou. Jamendo je zdarma, můžete si ale zakoupit licenci pro veřejné vysílání, případně pro komerční využívání. A jen tak na okraj, pokud si myslíte, že CC muziky je málo a jedná se pouze o amatéry bez zkušeností, vězte, že Jamendo databáze dnes čítá bezmála třicet tisíc alb prakticky všech hudebních žánrů.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Jamendo přehraje pouze muziku s licencí Creative Commons, občas ale stojí za to poznat nové tváře

Songza.TV

Songza je netradiční rádio, přehrává totiž muziku skrze YouTube.

Songza je zdarma a zcela legální, služba totiž zvolila celkem netradiční model přehrávání skladeb. Nemá vlastní databází a nepřehrává ani hudbu z nějakého cizího pirátského doupěte, ale z YouTube. Do vyhledávacího pole můžete zadat konkrétního interpreta, klíčové slovo nebo třeba žánr a zobrazí se odpovídající playlist. Ke každé dílčí skladbě se pak zobrazí vložený YouTube přehrávač, který postupně přehraje celý seznam.

Klepněte pro větší obrázek
Songza přehrává hudbu z YouTube

Jango

Jango je sice zdarma, zaplatíte za to ale už skutečně velkým množstvím reklamy. Služba nabízí výběrem více interpretů sestavení vlastní stanice.

Jango už patří k těm slabším on-demand rádiím. Jeho webové rozhraní je neskutečně překombinované a reklamy je v tomto případě už opravdu nadmíru. Stejně tak sbírka nahrávek je menší. Na druhou stranu nabízí celkem pěkné skládání stanice, kdy si jednoduše vyberete interprety, čímž službě zpřesníte výběr. I toto rádio stejně jako Last.fm nebo Koule přehrává pouze podobnou muziku.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Lehce nepřehledné prostředí rádia Jango a tvorba stanice výběrem převládajících autorů

Musicovery

Musicovery je hudební rádio s tak trochu šíleným rozhraním, za vyzkoušení ale stojí, v základní verzi je totiž zdarma.

Musicovery vás na první pohled zaujme velmi netradičním laděním/skladbou vlastní stanice, kterou si vybíráte pomocí několika parametrů ze speciálního grafického dialogu. Jakmile je hotovo, Musicovery vytvoří jakousi mapu nebo síť s vyznačeným seznamem skladeb, které se budou postupně přehrávat. V bezplatné verzi nemáte možnost přeskočit na další skladbu a stejně tak kvalita přehrávání bude velmi nízká a hluboko pod 128 kb/s. Musicovery si asi moc fanoušků nenajde, svým exotickým uživatelským rozhraním si ale své místo v osmičce rozhodně zaslouží.

Klepněte pro větší obrázek
Internetové rádio pro sběratelky panenek Barbie

A to je všechno? Ale samozřejmě že ne – podobných rádií na webu najdete desítky, jejich životnost nebo otevřenost světu je ale zpravidla krátkodobá a dříve či později se zobrazí dialog „tato služba není k dispozici v České republice“.

Pokud ovšem znáte další on-demand rádia, které jdou ve šlépějích Last.fm a Groovesharku, určitě se s nimi podělte v diskuzi pod článkem. Mnoho z nich ostatně najdete třeba v zajímavém katalogu AlternativeTo.

Diskuze (25) Další článek: Týden Živě: Jak se daří Applu a Microsoftu

Témata článku: Internet, Web, Netradiční model, Stadi, Bezplatná verze, Osmička, Legální služba, Obrovská hromada, Společná vlastnost, Množství reklam, Nový kanál, Madonna, Direct Connect, Potřebná možnost, Legální hudba, iPhone 3G, Adobe Air, Veřejné vysílání, Hudební společnost, Hudební rádio, Stanice, Poslech, Pandora, Klasické rádio, La rádio, Nejprodávanější mobilní telefony na Mall.cz

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5