Osm nevšedních doplňků pro Google Chrome

Lazarus, JoinTabs, Slideshow, StayFocused. O těchto doplňcích pro Chrome možná nevíte, to je ale škoda. Seznamte se s osmičkou nevšedních rozšíření pro prohlížeč Google Chrome.

A zase ty doplňky. Ne nebojte se, tentokráte to nebude žádný pofiderní žebříček těch nejlepších, nejdivnějších, nejhorších nebo nejbláznivějších doplňků pro Chrome ale surový pokus o dadaismus. Navštívil jsem totiž portál Google Chrome Extensions a vybral skoro náhodně několik rozšíření pro Chrome, které mě zaujaly svým názvem, ikonkou, kladným hodnocením a především svou neotřelostí.

Některé se vám možná zalíbí, u jiných si možná budete klepat na čelo, k čemu asi tak mohou být dobré, především vám ale připomenou, že doplňky – ať už pro Firefox nebo Chrome – nejsou jen ty triviální a všudypřítomné varianty na AdBlock, rozšiřující skripty pro správu panelů nebo lepší stahovače. Dost ale bylo řečí, tady jsou.

Lazarus: Form Recovery

Jistě se vám občas stalo, že některý z vašich příspěvků v diskuzi pod článkem neprošel našim testem na kvalitu komentářů. Mohly v něm být vulgarismy nebo jiná nepovolená slova a vy jste o celý text přišli. Jistě, občas si to člověk prostě neuvědomí, nebo se vážně stane chyba a celkem by se hodila nějaká záloha. Občas se ostatně také stane, že omylem obnovíte stránku a také ztratí pečlivě sepisovaný komentář.

Klepněte pro větší obrázek
Kdykoliv něco napíšete do formuláře, Lazarus to uloží, takže se k tomu můžete vždy vrátit,
nebo věty použít jako jakási předprogramovaná makra

Řešením by mohl být Lazarus, který si bude pro každou webovou doménu pamatovat vyplněné formulářové prvky typu TEXTAREA (víceřádkové textové pole). Pokud budete chtít text načíst z paměti, najeďte myší k hornímu pravému okraji a zobrazí se ikonka. Takto si můžete vlastně „naprogramovat“ i jakási makra často používaných vět, a pak je snadno používat. Lazarus nefunguje na Twitteru nebo Facebooku, v komentářích Živě.cz ale pracuje bez problému. Jen je třeba vždy označit potřebné textové pole.

Turn Off the Lights

Nedávno jsme na Živě.cz spustili vylepšený YouTube přehrávač. Ten podporuje navigaci ve videu pomocí kapitol a zvětšení videa přímo na stránkách Živě.cz. No dobrá to je sice hezké, ale při sledování videa vás může rušit okolí včetně reklam. V takovém případě ale nepoužívejte AdBlock a jemu podobnou verbež, čas od času totiž dokáže blokováním některých HTML prvků doslova zhroutit správnou podobu webové stránky.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
V nočním režimu a klasický pohled na video. Všimněte si ikony v adresním řádku, pomocí které vypnete světla

Pokud nechcete být při sledování videa na Živě.cz rušení okolím, jednoduše podobně jako na YouTube zhasněte světla. Umí to doplněk Turn Off the Lights.

Linky

A kapitolu podpůrných doplňků pro surfování na Živě.cz bych uzavřel doplňkem Linky. Jeho úloha je jednoduchá, jediné, co umí, je totiž otvírání panelů s webovými stránkami. S jakými? Označte text, ve kterém jsou nějaké odkazy – třeba článek na Živě.cz s mnoha referencemi na zdroje – a v horní liště klepněte na nové tlačítko symbolizující odkaz. V pozadí se rázem otevřou všechny odkazy, které obsahuje označený text.

JoinTabs

S jedním oknem prohlížeče zpravidla vydržím jen pár hodin. Ne snad že by Chrome nemohl pracovat třeba s desítkou panelů, ale nové okno prostě člověk během celodenního surfování čas od času otevře. Jakmile se vrátím z oběda, už prakticky netuším, v jakém okně je ten správný panel, který jsem otevřel kdysi před třemi hodinami a ve kterém na mě čeká téma pro zpracování bleskovky.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Více oken prohlížeče sloučí do jednoho stisk tlačítka s magnetem (označen na druhém obrázku)

Pokud řešíte stejný problém, vyzkoušejte doplněk JoinTabs, který umí sloučit samostatná okna Chromu včetně otevřených záložek do jednoho. Stačí v jednom z nich klepnout v liště na tlačítko s obrázkem magnetu a vše se spojí dohromady.

OpinionCloud

Koukáte na videa na YouTube nebo prohlížíte fotky na Flickru? Tak to pak jistě znáte mnohá profláknutá videa, která vidělo alespoň milion diváků a pod kterými se nahromadily stovky komentářů. Ty ale nikdo nebude číst. Co kdyby vám ale někdo jasně řekl, jaké názory v nich převažují, jestli diváci a komentující video spíš chválí, nebo naopak haní?

 Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Všimněte si zeleného a červeného bloku klíčových slov, které vlastně popisují všechny komentáře

OpinionCloud to umí, vytvoří totiž z komentářů dvě množiny klíčových slov – pozitivní a negativní a spočítá i procentuální poměr. Hned tedy zjistíte, co si komunita myslí. Je tu ale přesto jedno „ale“, OpinionCloud totiž pracuje pouze s anglickým slovníkem. U českých slov tedy nepozná, jestli mají pozitivní, nebo negativní význam.

Facebook Photo Zoom

Včera jsme spustili soutěž o pěkný notebook. Pokud o něj chcete bojovat, stáhněte si logo Živě.cz a něco s ním vykouzlete. Fantazii se meze nekladou – čím vtipnější a originálnější provedení, tím větší šance na výhru. Své dílo vyfoťte (pokud se skutečně jedná o nějaký rukodělný produkt) a nahrajte na naši facebookovou stránku. Během dne se tam nahromadilo docela slušné množství obrázků, které mě bavily celou pracovní dobu. A to i díky tomu, že jsem si je mohl snadno prohlížet třeba pomocí doplňku Facebook Photo Zoom.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Stačí najet na miniaturu fotografie na Facebooku a zobrazí se originál

Photo Zoom pro Facebook zobrazí plnoformátovou fotografii na Facebooku prostým najetím myšáka nad miniaturu. Nemusíte tedy ztrácet čas otvíráním nové stránky a rychle tak přelétnete třeba celé album.

Slideshow

A když už jsme u těch „lightboxů“ pro Chrome, tedy jednoduchých javascriptových prohlížečů fotografií, stojí za zmínku ještě Slideshow, který je dokonce kompletně lokalizovaný do češtiny. Slideshow pracuje jen s některými fotogaleriemi jako Flickr, Picasa nebo (opět) Facebook. Pokud nějakou galerii otevřete, zcela dole se zobrazí pás fotografií. Stačí na některou z nich klepnout a zobrazí se v pěkném tmavém prostředí. Přímo odtud můžete fotku zároveň poslat na Twitter nebo Facebook – nebo se správně řečeno podělit s jejím odkazem.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Po instalaci doplňku se na podporovaných webech zobrazí pás fotografií. Když na některou klepnete, zobrazí se přes celou obrazovku

Slideshow je tedy vlastně taková JS/HTML alternativa pro prohlížeč Cooliris. A moc pěkná alternativa.

StayFocused

A nakonec ještě jeden skutečně tak trochu bláznivý doplněk. Nechť si ho nainstalují všichni, kteří celý den v práci, doma nebo ve škole prosurfují a tuší, že to není to nejlepší pro dlouhodobé mentální zdraví (netýká se pochopitelně prohlížení stránek Živě.cz).

 Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Zablokoval jsem stránku Živě.cz. StayFocused mi nyní umožňí desetiminutové surfování (lze nastavit), pak
ale přístup zablokuje, zobrazí varovný text a znovu náš web budu moci navštívit zase až zítra

Pomocí StayFocused si můžete nadefinovat určité weby, které budete mít zakázané, nebo na kterých budete moci každý den surfovat jen několik minut. Jakmile svůj kredit vyčerpáte, máte jednoduše smůlu a počkat musíte až do zítřejšího dne. Pro surfaře-workholiky nenajdete lepší bezplatné řešení. Těm nepoučitelným pak už pomohou asi jen domácí elektrické jističe.

Tak a to je všechno. Pokud jste alespoň v jednom z dnešních doplňků našli zalíbení, budu jedině rád, a pokud jsem na nějaké neotřelé rozšíření zapomněl, určitě se s ním pochlubte v diskuzi pod článkem.

Diskuze (64) Další článek: Mladík hacknul Twitter Baracka Obamy

Témata článku: Software, Google, Web, Prohlížeče, Chrome, AdBlock, Doplňky do prohlížeče, Nejhorší hodnocení, Chrom, Google+, Podporovaný web, Bezplatné řešení, Správný čas, Noční režim, Označený text, Doplňky, Laza, Tmavé prostředí, Horní lišta, Magnet, Anglický slovník, Photo, Celý den, Celé album


Určitě si přečtěte

eObčanka: Jak a proč si zřídit elektronický občanský průkaz s čipem

eObčanka: Jak a proč si zřídit elektronický občanský průkaz s čipem

** Občanka s čipem už je standardně vydávaným osobním dokladem v Česku ** Umožní využívat Portál občana a funkce elektronické státní správy ** Pokud ji chcete naplno využívat, musíte si čip aktivovat

David Polesný | 94

Nedávno detekovaná potulná planeta je ohromné magnetické monstrum

Nedávno detekovaná potulná planeta je ohromné magnetické monstrum

** Astronomové nedávno zaznamenali pozoruhodné prvenství ** Poprvé s radioteleskopem detekovali planetární objekt za hranicemi Sluneční soustavy ** Stejně tak poprvé změřili magnetické pole takové planety

Stanislav Mihulka | 6

Tesla je stále ve ztrátě, ale elektromobily Model 3 se prodávají neuvěřitelně dobře

Tesla je stále ve ztrátě, ale elektromobily Model 3 se prodávají neuvěřitelně dobře

** Tesla má rekordní příjem, je ale ve ztrátě ** Objem výroby se zvyšuje, dochází ale baterie ** Pomoci mají nové továrny Gigafactory

Karel Javůrek | 93

Jak a proč používat alternativní DNS: Zrychlí internet a odblokuje weby

Jak a proč používat alternativní DNS: Zrychlí internet a odblokuje weby

** Alternativní DNS servery mohou zpříjemnit surfování na internetu ** Existuje několik ověřených alternativ, nejen známé DNS od Googlu ** Alternativní DNS však mají i své nevýhody, pozor na ně

Petr Březina | 33

Pojďme programovat elektroniku: Jak vlastně funguje akcelerometr a gyroskop nejen ve vašem telefonu

Pojďme programovat elektroniku: Jak vlastně funguje akcelerometr a gyroskop nejen ve vašem telefonu

** Každý současný vybavený mobil má akcelerometr a gyroskop ** Jenže co každé z těchto čidel vlastně dělá a jak vypadá? ** Dnes si to vysvětlíme a do hry zapojíme i Airbus A380 a Arduino

Jakub Čížek | 11

Užijte si poslední změny času: Už od března 2019 můžeme mít trvale letní čas

Užijte si poslední změny času: Už od března 2019 můžeme mít trvale letní čas

** Evropská komise přijala legislativní návrh na zrušení střídaní času ** Možná tak v březnu 2019 přesuneme ručičky hodinek naposledy ** Od toho okamžiku bude permanentně platit letní čas

Karel Kilián | 91

Praktické vychytávky, které si chcete doinstalovat do Windows

Praktické vychytávky, které si chcete doinstalovat do Windows

** Pokud vás nudí vzhled nabídky Start, snadno jej můžete změnit. ** Stejně tak existují programy na přidání záložek do programů. ** Spokojit se ani nemusíte se základním ovládáním hlasitosti.

Vladislav Kluska | 44

Jak horko bude ve vašem městě, až vám bude 80 let? Podívejte se, jak se projeví klimatické změny!

Jak horko bude ve vašem městě, až vám bude 80 let? Podívejte se, jak se projeví klimatické změny!

** Srpen byl třetí nejteplejší za posledních více než sto let ** Bude to ale daleko horší, jak ukazuje aplikace NYT ** V Praze vzroste počet horkých dní na čtyřnásobek

Karel Kilián | 21


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 13 grafických karet

Srovnání 7 dokovacích stanic s USB-C

Jak na perfektní noční fotografie

Kvalitní zdroje informací pro sebevzdělávání