Osm důvodů proč přejít na Windows 8

Windows 8 není jen kontroverzní Metro, ale systém, který nabízí hromadu důležitých novinek. Vybrali jsme osmičku těch nejužitečnějších, pro které stojí za to přejít.

Když se řekne Windows 8, skoro každému se vybaví Metro a nejeden znechuceně prohlásí, že právě kvůli novému dotykovému prostředí, které nahradilo původní nabídku Start, se celému operačnímu systému vyhne širokým obloukem.

Kontroverzní Metro docela nešťastně zastínilo další novinky systému. Windows 8 rozhodně není pouze Windows 7 s Metrem, programátoři totiž zapracovali na mnoha dalších specialitách a Windows 8 je tak po zásluze systém další generace.

Dali jsme hlavy dohromady a pokusili se najít symbolických osm důvodů, proč byste měli chtít přejít na Windows 8. Těšíme se na vaše věcné připomínky v diskuzi pod článkem, kde s námi můžete hledat další důvody, nebo je naopak ve vší diskusní slušnosti zadupat do země.

1. Refresh & Reset a bezpečnost

Windows 8 konečně trošku sjednocuje a zpřehledňuje práci s obnovou systému a nabízí resetování systému podobně jako na chytrých telefonech, kdy se uvede zařízení do továrního nastavení. Funkce Refresh pročistí systém, ale zachová vaše data v uživatelské složce. Reset pak skutečně uvede počítač do továrního nastavení a oddíl bezpečně promaže.

To se bude hodit pro případy, kdy chcete počítač s diskem třeba prodat. Bezpečně smazání je vícenásobné, tento proces tedy na rozměrnějších úložištích (stovky GB) může trvat dlouhé hodiny. Promazávání SSD je pochopitelně řádově mnohem rychlejší.

Klepněte pro větší obrázek
Pročištění systému a jeho reset bez klasické instalace z média

Kouzlo těchto funkcí spočívá v tom, že nebudete potřebovat žádné instalační médium, k obnově systému totiž dochází ze zálohy přímo na disku. Ta ale není uložená na samostatném recovery oddílu, protože ten má k dispozici jen 350 MB a obsahuje tedy jen záchranný systém. Záloha (pokud si sami nenastavíte externí zdroj) je přímo na systémovém oddílu.

To může vypadat nebezpečně, ve Windows 8 ale může na C:\ a do dalších systémových adresářů zapisovat jen správce a uživatelé pak pouze do svých adresářů. Windows 8 tedy ještě více zpřísnil politiku práv a administrátor skutečně pomalu začíná připomínat linuxového roota.

Klepněte pro větší obrázek
S ručním zápisem do systémových složek (včetně C:\) se nepočítá. Administrátor dostane upozornění, ostatní uživatelé pak mají rovnou smůlu.

Důvodem k přechodu tedy není pouze snadná obnova systému, ale také vyšší zabezpečení.

2. Lepší GPU akcelerace

Microsoft začal svůj systém akcelerovat s příchodem Windows Vista. Windows 8 jde zase dál a je optimalizovaný pro nejnovější DirectX 11.1. Mnohem rychleji než ve Windows 7 se tak načítají třeba JPEG fotografie a mnohem rychleji se také pracuje s vektorovou grafikou, na které je postavené zejména prostředí Metro. Více detailů se dočtete na blogu Building Windows 8.

3. Rychlejší start a vyšší výkon

Jednou z vlastností Windows 8 by měl být velmi rychlý studený start – tedy skutečně start z vypnutého stavu, nikoliv z hibernace na disk případně pouhého usnutí do RAM. Záleží ale na hardwaru. Notebook s klasickým BIOSem a plotnovým diskem zobrazí přihlašovací obrazovku asi za 20 sekund. Počítač s SSD jednotkou to však zvládne do 10 sekund a tablet s SSD jednotkou a UEFI ještě rychleji. V každém případě, i na současném notebooku s HDD byste měli pocítit citelnější zrychlení – rozhodně nejde o placebo.

Studený start na tabletu Samsung Series 7 Slate

4. Synchronizace nastavení

Další funkcí, kterou si Windows 8 vypůjčil v mobilním světě, je synchronizace nastavení. Zatím se týká hlavně Metra, ale zvládne to i s tapetou desktopu. Při přihlášení k novému počítači se tedy potřebné minimum automaticky nastaví.

Klepněte pro větší obrázek
S Live ID účtem se bude část základního nastavení synchronizovat, při instalaci nového počítače tedy nemusíte vše nastavovat znovu

5. Windows 8 Store

Stejně jako Google, Apple a linuxové repozitáře i Windows 8 má svůj obchod. Nabízí hlavně aplikace pro Metro, ale také ty desktopové – třeba Office. Výhledově to jistě bude centrální zdroj instalací na jednom místě, pod jednou střechou.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
WIndows 8 Store nabídne aplikace pro Metro a výhledově to bude jistě i repozitář aplikací pro x86 platformu. Podobně jako na Apple OS X

6. Lépe připravený na dotyky

Dotykových počítačů a notebooků pro PC platformu bude jistě přibývat a Windows 8 jim jde vstříc. Nabízí použitelnou softwarovou klávesnici, lepší dotykové algoritmy a gesta pro kapacitní displej. Ještě to není úplně dokonalé, má to své mouchy (třeba vyvolání kontextové nabídky na desktopu pouhým dotykem), ale je to nesrovnatelně použitelnější oproti předchozím verzím Windows.

 Klepněte pro větší obrázek
Softwarová klávesnice ve Windows 8 může okno v pozadí buď překrývat, nebo displej ostře rozdělí jako na obrázku výše

7. Žádná katastrofální změna

Prostředí Metro je nové a na počítači bez dotyků i kontroverzní. To dobře víme. Jenže zdaleka to není jediná novinka, a když se z Metra přepnete na desktop, je to stále ten původní Windows. Je ovšem stabilnější, bezpečnější a rychlejší. Pokud byste však Metro nepřekousli ani ve snu, můžete si nainstalovat třeba aplikaci Start8, která vás hned po přihlášení přepne na desktop, takže s Metrem nemusíte přijít do styku. Tedy až na postranní panel Charm a další detaily.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Vlevo Windows 7, vpravo Windows 8 – nebojte se, až na pár novot s Metrem je to koncepčně stále klasický Windows

8. Metro…

Když jsem si šel pro osmý bod za kolegy do Computeru, Jirka Kuruc na mě trošku nečekaně vykřikl, že by naopak na Windows 8 přešel právě kvůli Metru. Původní nabídka Start je prý více než deset let stará koncepce a bazmek.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Základní nabídka Metra, fulltextový vyhledávač (v Metru psaním, v Aeru přes Win+Q, Win+W a Win+F) a základní konfigurace PC v Metru (zbytek přes Ovládací panely)

Budu se tím tedy řídit a z Metra udělám výhodu. Když si na něj zvyknete, objevíte v něm především docela použitelný fulltextový vyhledávač (stačí nastavit indexaci na celý disk) a zdroj spíše mobilních aplikací a her s důrazem na design. Pokud s tím hrubě nesouhlasíte, vraťte se k bodu 7.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Prosakující Metro do Aera v praxi: pohotovostní panel Charm, rychlé připojení k Wi-Fi, nastavení výstupu (Win+P)

Windows 8 na tabletu

A ještě ta cena

Kromě osmi uvedených stěžejních vlastností systému tu máme ještě jeden důvod, proč přechod ze starších verzí Windows neodkládat – prvního půl roku vás totiž přechod vyjde oproti dosavadním běžným cenám Windows zatraceně levně:

 

To je vše. Tak co, přejdete aktivně, počkáte si na OEM licenci v rámci nového počítače, nebo budete doufat v neúspěch této koncepce a počkáte si až na Windows 9? Svěřte se v diskuzi pod článkem.

Diskuze (357) Další článek: Tragikomedie o registru vozidel: Databáze má milion chyb

Témata článku: Software, Windows, Operační systémy, Windows 8, Hibernace, Reset, Softwarová klávesnice, Dotykové mobilní telefony Samsung, Původní windows, Mobilní telefony Apple levně, Jediná novinka, Metro, UEFI, Plotnový disk, Notebooky levně, Základní gesto, Mobilní telefony levně, Studený start, Metro 2033, Původní nabídka, Synchronizace, Refresh, Základní nabídka, Placebo, Rychlá záloha


Určitě si přečtěte

Našli jsme 22 schopných internetových prohlížečů: Vyberte si, který vám nejvíc sedne

Našli jsme 22 schopných internetových prohlížečů: Vyberte si, který vám nejvíc sedne

** Není jen Chrome, Firefox, Edge či Opera. Na výběr máte mnohem více! ** Internetové prohlížeče se liší funkcemi, zaměřením i designem. Našli jsme 22 použitelných prohlížečů pro Windows ** Vyberte si prohlížeč, který vám bude nejvíce vyhovovat

Karel Kilián | 30

Nechcete platit za Total Commander? Těmito bezplatnými programy ho můžete nahradit

Nechcete platit za Total Commander? Těmito bezplatnými programy ho můžete nahradit

** Total Commander je na Windows takřka legendou ** Licence však stojí více než tisíc korun ** Našli jsme pro vás deset alternativ dostupných zdarma

Karel Kilián | 123

Šéf amerického Red Hatu: Odpojte Brno od internetu a zhroutíme se

Šéf amerického Red Hatu: Odpojte Brno od internetu a zhroutíme se

** V Česku najdete hromadu skvělých vývojářů ** Mnozí z nich přispívají do open-source ** Třeba v brněnském Red Hatu

Jakub Čížek | 51

Blíží se Juno. Jeden z nejhezčích Linuxů pro normální lidi

Blíží se Juno. Jeden z nejhezčích Linuxů pro normální lidi

** Ubuntu a Fedora patří k nejpopulárnějším linuxovým OS pro desktop ** A pak je tu zástup dalších nebo jejich odvozenin ** Jedním z nich je Elementary OS, který se brzy dočká novinek

Jakub Čížek | 71

Šmírovačka kamerami Googlu: Koukněte se, co nového zachytily na Street View

Šmírovačka kamerami Googlu: Koukněte se, co nového zachytily na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 42

Rekordy počasí: V Česku to ještě jde, skutečné extrémy zažívají jinde

Rekordy počasí: V Česku to ještě jde, skutečné extrémy zažívají jinde

** Teplotní extrémy dokážou překvapit. Seznamte se s rekordy v Česku i ve světě ** Rekordní hodnoty jsou mnohdy až k neuvěření ** Zjistěte, kdy ke bylo největší horko, zima, déšť či vítr

Karel Kilián | 7

Google ADT-2: Miniaturní krabička s Android TV 8.0, kterou si nikdy nekoupíte

Google ADT-2: Miniaturní krabička s Android TV 8.0, kterou si nikdy nekoupíte

** Dlouho se nevědělo, co to přesně má být ** Pak se s krabičkou Google pochlubil na I/O ** Do „Chromecastu“ vtěsnal celý Android TV

Jakub Čížek | 22


Aktuální číslo časopisu Computer

Kdy necháme řídit chytrá auta?

6 Wi-Fi Mesh systémů ve velkém testu

Srovnali jsme 7 sportovních kamer

Znáte pravidla pro létání s drony?