OS X Mountain Lion: nový systém pro počítače Applu

V podrobné recenzi si můžete prohlédnout hlavní novinky systému Apple OS X 10.8 s označením Mountain Lion. Vyplatí se koupit?
OS X Mountain Lion: nový systém pro počítače Applu
Kapitoly článku

Zprávy a integrovaný Facebook i Twitter

V rámci systému se lze přihlásit k největším sociálním sítím jako je Facebook a Twitter a díky tomu velmi snadno posílat zprávy a informace z různých částí systému nebo aplikací.

Klepněte pro větší obrázek
Tweetnout můžete rovnou z pravé lišty, ale i v jiných částech systému

S tím souvisí i oznámení a postranní lišta. Podobně jako na mobilních zařízeních, i na desktopu mohou v pravém rohu vyskakovat upozorňovací „bubliny“, lze to však jednoduše vypnout nebo naopak ještě změnit na upozorňování uprostřed obrazovky.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Ukázka postranní lišty a nastavení oznámení

Při kliknutí v pravém horním rohu nebo přejetí dvou prstů z pravé strany touchpadu lze odkrýt lištu s uloženými notifikacemi, pokud se chcete podívat zpětně, lze vidět veškerý přehled. Přes tyto zprávy lze upozorňovat na kalendář, poštu, zprávy iMessage (funguje i pokud dostanete zprávu z mobilního zařízení, lze propojit i s účtem Jabber/Gtalk/AIM/Yahoo!), Twitter (pouze pro zmínky a přímé zprávy), ale i Safari, Chrome nebo Facetime pro videohovory. Z oznamovací části můžete také velmi rychle napsat Tweet, stejně jako ze Safari a dalších programů.

Klepněte pro větší obrázek
Tweetnout lze i ze Safari, které už má pouze jednoho pole pro hledání i zadávání adres

Do budoucna lze jistě očekávat rozšíření i v rámci dalších aplikací, například u Skypu a podobně, vývojáři mají k dispozici API. Oznámení využívá i Gamecenter (i s podporou chatu při hře), který je nyní taktéž propojený s vaším účtem a můžete si tak s někým zahrát stejnou hru i pokud jeden z vás hraje mobilní verzi.

AirPlay: bezdrátový přenos obrazu

Podobně jako to známe z mobilních zařízení, kde je AirPlay, tedy bezdrátové vysílání obrazu přes Apple TV do televize delší dobu, tato technologie přichází i pro Macy.

Klepněte pro větší obrázek
AirPlay - bezdrátové vysílání obrazu přes Apple TV do televize či projektoru

Pokud tedy máte doma nebo v kanceláři připojenou televizi nebo projektor přes Apple TV, můžete velmi jednoduše promítat obraz například z notebooku, žádné kabely a připojování již zkrátka není potřeba.

Dle oficiálních informací z webu Applu technologie podporuje i Full HD, bohužel jsme to nemohli vyzkoušet. Přenos dat je ale šifrovaný, měl by si také bez problémů poradit i s HD videem.

Diktování napříč systémem

Apple OS X Mountain Lion obsahuje integrovaný systém rozpoznávání hlasu, zatím pouze v angličtině, francouzštině, japonštině a němčině. Nutno podotknout, že rozpoznávání je velmi dobré i s průměrnou angličtinou dosáhnete slušných výsledků bez nutnosti dlouhého učení.

Klepněte pro větší obrázek

Nahraný hlas je rozpoznáván na serverech Applu, podobně jako u Siri na mobilních zařízeních. Pro vyvolání diktování je standardně nastaveno dvojité stisknutí tlačítka Fn, je to však možné přenastavit dle potřeby.

Plná obrazovka kdekoli a zálohování na několik míst

V nové verzi systému lze přepnout do plné obrazovky aplikaci na jakémkoli monitoru, což Lionovi nebylo možné. Time Machine může kromě šifrování zálohy také zálohovat na několik různých míst, ať už se jedná o síťové disky, externí disky připojené přes port nebo flash disk.

Zálohy tak mohou být optimální rozloženy, můžete pravidelně ukládat doma i v práci a případě, že se budete chtít vrátit k souboru v jeho historické verzi, můžete stejně pohodlně na obou místech.

Témata článku: Software, Apple, Operační systémy, macOS, APP, Lion, iMessage, Postranní lišta, Puma, Gold master, Oznamovací část, Mobilní Facebook, Sandbox, Apple Mac, Nový, Nahraný hlas, Nová aktualizace, Mountain, Leopard, Aplikace, Televize doma, Panther, Plná obrazovka, Power, Napa, Nové notebooky na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Hledá se způsob, jak uložit elektřinu. Možná pomohou obří gravitační baterie

Hledá se způsob, jak uložit elektřinu. Možná pomohou obří gravitační baterie

** Jak uložit elektřinu z fotovoltaiky a větrných turbín ** Pomohou třeba staré autobaterie, nebo setrvačníky ** A pak tu jsou bizarní gravitační akumulátory velikosti mrakodrapu

Jakub Čížek | 254

10 skrytých nastavení prohlížeče Google Chrome, která se můžou hodit

10 skrytých nastavení prohlížeče Google Chrome, která se můžou hodit

** Prohlížeč Google Chrome ukrývá mnoho zajímavých možností ** Našli jsme deset nejzajímavějších skrytých nastavení ** Můžete si například výrazně vylepšit práci s kartami

Karel Kilián | 18

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

** K odposlechu mozků používáme EEG ** To má ale žalostné informační rozlišení ** Rusům pomohla počítačová neuronová síť

Jakub Čížek | 29

Měření rychlosti internetu: Populární Speedtest.net neřekne o skutečné rychlosti internetu téměř nic

Měření rychlosti internetu: Populární Speedtest.net neřekne o skutečné rychlosti internetu téměř nic

** Speedtest stále častěji měří jen rychlost na poslední míli ** Ta však ale neodpovídá reálnému surfování ** Jak se tedy pokusit změřit tu skutečnou?

Jakub Čížek | 85Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 12 bezdrátových sluchátek

Vyplatí se Apple z bazaru?

Test batohů pro notebooky

Vybíráme nejlepší sportovní hodinky