OS X 10.9 Mavericks: nový systém pro Macy a MacBooky

Apple zveřejnil finální verzi nového operačního systému OS X Mavericks (10.9) pro počítače Mac a MacBooky. Co přináší nového se dozvíte v podrobné recenzi.

Apple vydává každý rok novou větší verzi svého operačního systému OS X (dříve Mac OS X). Zatímco minulý rok jsme psali o OS X 10.8 s označením Mountain Lion, tentokrát se jedná o 10.9 Mavericks.

Každoroční velká aktualizace znamená i nižší pořizovací cenu, Apple novou generaci systému distribuuje přes vlastní Mac App Store a cena je obvykle kolem 20 dolarů (přibližně 500 Kč). Stejně jako v minulosti, ten kdo si nedávno koupil počítač ještě s 10.8, bude mít pravděpodobně aktualizaci zdarma.

Desktopový operační systém v posledních verzích začal implementovat prvky a design z mobilního operačního systému Applu – iOS. V nové generaci ale nečekejte velký posun, Apple se totiž tentokrát zaměřil především na optimalizace hluboko v systému, konkrétní aplikace a podporu nových funkcí.

Pozor: Finální verze systému zatím není veřejná, svůj Mac si budete moci na nový systém aktualizovat v průběhu října.

Kompatibilita a instalace

Stejně jako minulá generace v podobě Mountain Lion, i Mavericks je možné nainstalovat na tyto počítače od Applu:

  • iMac (polovina roku 2007 nebo novější)
  • MacBook (hliníkový, konec 2008 nebo začátek 2009 a novější)
  • MacBook Pro (polovina roku 2007 a novější)
  • MacBook Air (konec roku 2008 a novější)
  • Mac mini (začátek roku 2009 a novější)
  • Mac Pro (začátek roku 2008 a novější)
  • Xserve (začátek roku 2009)

Instalace bude opět probíhat formou upgradu, počítač musí mít minimálně 2 GB operační paměti a na disku volné místo alespoň 8 GB. Upgrade lze provést z verze OS X 10.6.7 a novější.

Klepněte pro větší obrázek
Průběh instalace OS X Mavericks 10.9

Samotná instalace je takřka bezobslužná a trvá kolem půl hodiny (MacBook Pro Retina, čtyřjádro, SSD) a odměnou bude uvolnění velkého místa na disku, pravděpodobně kvůli smazání cache nejrůznějšího druhu. V mém případě šlo o slušných 30 GB. Nastavení, soubory vše zůstane stejné.

Klepněte pro větší obrázek
Po instalaci vás notifikace upozorní na novinky

Ze všech aplikací třetích stran které používám, nefungoval pouze CInch, což je skvělá aplikace pro automatické zarovnání oken na polovinu nebo na celou obrazovku, podobně jako to má Windows. Tvůrci ale již mají k dispozici betaverzi, která je kompatibilní. Vzhledem k tomu, že Mavericks ještě není oficiálně dostupný, lze předpokládat, že problémové aplikace využívající hlubší funkce systému budou aktualizované v den uvedení nebo krátce poté.

Klepněte pro větší obrázek
Po aktualizaci systému následuje i aktualizace iTunes 

První co vás překvapí je opravdu rychlý start systému. Po instalaci systému se ještě objevily aktualizace iTunes 11.1.1 a aktualizace hlasu Zuzana, která obstarává čtení českých textů napříč celým systémem. V případě MacBooku Pro Retina Apple připravil i aktualizace SMC 1.2.

Technologie v systému především pro nižší spotřebu

Apple se s Mavericks soustředil na vychytání technologii, výkonu i spotřeby, což se vzhledem k novým čipům Haswell dalo očekávat. Pro snížení utilizace procesoru až o 72 % slouží Timer coalescing, tato technika byla v podobné formě implementována i ve Windows 7. Zjednodušeně jde o snížení přesnosti softwarového časování a společná synchronizace probouzení procesoru ze spánku.

Klepněte pro větší obrázek
Přehled technologických novinek v OS X Mavericks

Místo velkého množství probuzení během sekundy se tak technologie stará o takové rozložení, aby procesor zůstal ve spánku déle a probouzel se na delší zátěž několika požadavků za sebou.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Timer Coalescing snižuje množství probouzení uspaného procesoru

App Nap je další technologií pro snížení spotřeby, jakmile je část aktivního okna zakrytá jiným oknem nebo aplikací, dochází k úplnému snížení spotřeby aplikace na pozadí. Technologie funguje například i u Safari pro flashové reklamy nebo dalších aktivních a náročných prvků, které nejsou v daném okamžiku vidět. Spotřeba procesoru může díky tomu být až o 23 % nižší.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
App Nap - vlevo zobrazený aktivní obsah, vpravo překrytý jinou aplikací - vytížení procesoru je minimální

Optimalizace se dočkalo i přehrávání videa a zvuku, které je méně náročné a Apple uvádí snížení spotřeby až o 35 %. Technologie Compressed Memory slouží pro optimalizaci využití dlouho nepoužívaných dat v operační pamětí, volná paměť je tak mnohem rychleji dostupná i pro nové aplikace. Díky tomu dochází ke zrychlení probouzení ale i zlepšení odezvy při větší zátěži se spoustou aplikací a menšímu využívání swapu na disku.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Komprese paměti má velký vliv na odezvu systému a aplikací

Komprese paměti snižuje potřebu zápisu do virtuální paměti, přičemž komprese a dekomprese stránky v paměti trvá pouze několik miliontin sekundy. Oproti běžné virtuální paměti dokáže tato technologie využívat všechna jádra procesoru, takže je rozložení výkonu mnohem lepší.

Další novinky pro technologické nadšence

Základním protokolem pro sdílení v OS X 1.9 Mavericks je SMB2 (Server Message Block verze 2), který umožňuje efektivnější přenos několika požadavků v jednom a nechybí rychlejší přenos velkých souborů i přes ethernet s rychlostí 10 Gb/s. SMB2 je automaticky používán při sdílení souborů a složek mezi dvěma Macy s OS X Mavericks. Windows 8 a Windows Server 2012 už podporují novější verzi SMB 3.0.

Apple se s Mavericks zaměřil i na plynulost systému i aplikaci, ještě s větším nasazením tak používá grafický čip pro akceleraci v aplikacích jako Safari, Mail a dalších, přičemž se nezapomnělo ani na displeje Retina s vysokým rozlišením, u kterých se Apple chlubí udržení rychlosti skrolování v 60 snímcích za sekundu. Systém podporuje a využívá OpenGL 4.1 a OpenCL 1.2.

Témata článku: Software, Apple, Operační systémy, Sociální sítě, macOS, Český text, MacBook Pro 13, 10, MacBook Pro, Nové okno, Instalace, MAV, Nová aktualizace, Snadný nákup, Klasická navigace, Výrazné zvýšení, OS X, Pohodlný způsob, Kompatibilní Mac, Mapa, Cinch, Napa, Lex, Tabu, Apple Macbook, Mackbook air levně na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Windows 10 po čtyřech letech: Jsou populární, ale stále je to šílený kočkopes

Windows 10 po čtyřech letech: Jsou populární, ale stále je to šílený kočkopes

** Windows 10 tu jsou už čtyři roky, první verze dorazila 29. 7. 2015 ** Desítky měly nahradit neúspěšnou řadu Windows 8.x ** I po letech však systém budí emoce a zůstává kočkopsem

Jakub Čížek | 111

Google Coral: Raspberry Pi s čipem, který zpracuje 4 biliony operací za sekundu

Google Coral: Raspberry Pi s čipem, který zpracuje 4 biliony operací za sekundu

** Je to velké jako Raspberry Pi ** Ale je to až o několik řádů rychlejší ** Dorazil nám exotický Google Coral s akcelerátorem Edge TPU

Jakub Čížek | 18

Starý smartphone nemusí skončit v koši. 10 způsobů, jak ho ještě můžete využít

Starý smartphone nemusí skončit v koši. 10 způsobů, jak ho ještě můžete využít

** Co dělat s vysloužilým chytrým telefonem? Neházejte ho do koše! ** Našli jsme pro vás deset možností, jak ho prakticky využít ** I stará zařízení tak mohou být užitečná

Karel Kilián | 47

3D tisk pro naprosté zelenáče: Co vyrobíte na laciném stroji za pár tisíc korun

3D tisk pro naprosté zelenáče: Co vyrobíte na laciném stroji za pár tisíc korun

** Domácí 3D tisk je dnes už finančně dostupný prakticky všem ** Lacinou tiskárnu pořídíte za pár tisíc korun ** Jak vlastně tisk probíhá a jak navrhnout, co vytisknout

Jakub Čížek | 66

Pojďme programovat elektroniku: Postavíme bezpečnostní systém za 30 Kč

Pojďme programovat elektroniku: Postavíme bezpečnostní systém za 30 Kč

** Před pár týdny jste si mohli v akci koupit Wi-Fi desku za jeden dolar ** Nám už TTGO T-Display dorazila do redakce ** Připojíme k ní jazýčkový kontakt a vyrobíme bezpečnostní systém

Jakub Čížek | 30

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme třináct tipů a triků, o kterých možná (ne)víte

Karel Kilián | 30

Windows 10 podle našich čtenářů: Poslali jste nám skoro 300 nápadů, jak je vylepšit

Windows 10 podle našich čtenářů: Poslali jste nám skoro 300 nápadů, jak je vylepšit

** Microsoft aktualizuje Windows 10 dvakrát ročně ** Jenže praktických novinek už není tolik jako dříve ** Poslali jste nám skoro 300 tipů, co by se měly Desítky ještě naučit

Jakub Čížek | 138Aktuální číslo časopisu Computer

Speciál o přechodu na DVB-T2

Velký test herních myší

Super fotky i z levného mobilu

Jak snadno upravit PDF