OS X 10.9 Mavericks: nový systém pro Macy a MacBooky

Apple zveřejnil finální verzi nového operačního systému OS X Mavericks (10.9) pro počítače Mac a MacBooky. Co přináší nového se dozvíte v podrobné recenzi.

Apple vydává každý rok novou větší verzi svého operačního systému OS X (dříve Mac OS X). Zatímco minulý rok jsme psali o OS X 10.8 s označením Mountain Lion, tentokrát se jedná o 10.9 Mavericks.

Každoroční velká aktualizace znamená i nižší pořizovací cenu, Apple novou generaci systému distribuuje přes vlastní Mac App Store a cena je obvykle kolem 20 dolarů (přibližně 500 Kč). Stejně jako v minulosti, ten kdo si nedávno koupil počítač ještě s 10.8, bude mít pravděpodobně aktualizaci zdarma.

Desktopový operační systém v posledních verzích začal implementovat prvky a design z mobilního operačního systému Applu – iOS. V nové generaci ale nečekejte velký posun, Apple se totiž tentokrát zaměřil především na optimalizace hluboko v systému, konkrétní aplikace a podporu nových funkcí.

Pozor: Finální verze systému zatím není veřejná, svůj Mac si budete moci na nový systém aktualizovat v průběhu října.

Kompatibilita a instalace

Stejně jako minulá generace v podobě Mountain Lion, i Mavericks je možné nainstalovat na tyto počítače od Applu:

  • iMac (polovina roku 2007 nebo novější)
  • MacBook (hliníkový, konec 2008 nebo začátek 2009 a novější)
  • MacBook Pro (polovina roku 2007 a novější)
  • MacBook Air (konec roku 2008 a novější)
  • Mac mini (začátek roku 2009 a novější)
  • Mac Pro (začátek roku 2008 a novější)
  • Xserve (začátek roku 2009)

Instalace bude opět probíhat formou upgradu, počítač musí mít minimálně 2 GB operační paměti a na disku volné místo alespoň 8 GB. Upgrade lze provést z verze OS X 10.6.7 a novější.

Klepněte pro větší obrázek
Průběh instalace OS X Mavericks 10.9

Samotná instalace je takřka bezobslužná a trvá kolem půl hodiny (MacBook Pro Retina, čtyřjádro, SSD) a odměnou bude uvolnění velkého místa na disku, pravděpodobně kvůli smazání cache nejrůznějšího druhu. V mém případě šlo o slušných 30 GB. Nastavení, soubory vše zůstane stejné.

Klepněte pro větší obrázek
Po instalaci vás notifikace upozorní na novinky

Ze všech aplikací třetích stran které používám, nefungoval pouze CInch, což je skvělá aplikace pro automatické zarovnání oken na polovinu nebo na celou obrazovku, podobně jako to má Windows. Tvůrci ale již mají k dispozici betaverzi, která je kompatibilní. Vzhledem k tomu, že Mavericks ještě není oficiálně dostupný, lze předpokládat, že problémové aplikace využívající hlubší funkce systému budou aktualizované v den uvedení nebo krátce poté.

Klepněte pro větší obrázek
Po aktualizaci systému následuje i aktualizace iTunes 

První co vás překvapí je opravdu rychlý start systému. Po instalaci systému se ještě objevily aktualizace iTunes 11.1.1 a aktualizace hlasu Zuzana, která obstarává čtení českých textů napříč celým systémem. V případě MacBooku Pro Retina Apple připravil i aktualizace SMC 1.2.

Technologie v systému především pro nižší spotřebu

Apple se s Mavericks soustředil na vychytání technologii, výkonu i spotřeby, což se vzhledem k novým čipům Haswell dalo očekávat. Pro snížení utilizace procesoru až o 72 % slouží Timer coalescing, tato technika byla v podobné formě implementována i ve Windows 7. Zjednodušeně jde o snížení přesnosti softwarového časování a společná synchronizace probouzení procesoru ze spánku.

Klepněte pro větší obrázek
Přehled technologických novinek v OS X Mavericks

Místo velkého množství probuzení během sekundy se tak technologie stará o takové rozložení, aby procesor zůstal ve spánku déle a probouzel se na delší zátěž několika požadavků za sebou.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Timer Coalescing snižuje množství probouzení uspaného procesoru

App Nap je další technologií pro snížení spotřeby, jakmile je část aktivního okna zakrytá jiným oknem nebo aplikací, dochází k úplnému snížení spotřeby aplikace na pozadí. Technologie funguje například i u Safari pro flashové reklamy nebo dalších aktivních a náročných prvků, které nejsou v daném okamžiku vidět. Spotřeba procesoru může díky tomu být až o 23 % nižší.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
App Nap - vlevo zobrazený aktivní obsah, vpravo překrytý jinou aplikací - vytížení procesoru je minimální

Optimalizace se dočkalo i přehrávání videa a zvuku, které je méně náročné a Apple uvádí snížení spotřeby až o 35 %. Technologie Compressed Memory slouží pro optimalizaci využití dlouho nepoužívaných dat v operační pamětí, volná paměť je tak mnohem rychleji dostupná i pro nové aplikace. Díky tomu dochází ke zrychlení probouzení ale i zlepšení odezvy při větší zátěži se spoustou aplikací a menšímu využívání swapu na disku.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Komprese paměti má velký vliv na odezvu systému a aplikací

Komprese paměti snižuje potřebu zápisu do virtuální paměti, přičemž komprese a dekomprese stránky v paměti trvá pouze několik miliontin sekundy. Oproti běžné virtuální paměti dokáže tato technologie využívat všechna jádra procesoru, takže je rozložení výkonu mnohem lepší.

Další novinky pro technologické nadšence

Základním protokolem pro sdílení v OS X 1.9 Mavericks je SMB2 (Server Message Block verze 2), který umožňuje efektivnější přenos několika požadavků v jednom a nechybí rychlejší přenos velkých souborů i přes ethernet s rychlostí 10 Gb/s. SMB2 je automaticky používán při sdílení souborů a složek mezi dvěma Macy s OS X Mavericks. Windows 8 a Windows Server 2012 už podporují novější verzi SMB 3.0.

Apple se s Mavericks zaměřil i na plynulost systému i aplikaci, ještě s větším nasazením tak používá grafický čip pro akceleraci v aplikacích jako Safari, Mail a dalších, přičemž se nezapomnělo ani na displeje Retina s vysokým rozlišením, u kterých se Apple chlubí udržení rychlosti skrolování v 60 snímcích za sekundu. Systém podporuje a využívá OpenGL 4.1 a OpenCL 1.2.

Témata článku: Software, Apple, Sociální sítě, macOS, Operační systémy, Server Message Block, Nový, iOS 10, MacBook Pro, Pohodlný způsob, Velká aktualizace, Mountain Lion, Tweet, Český text, Čistý jed, Facetime, Skvělá aplikace, OS X, Rychlý start, Nové okno, Nová mapa, Mapová aplikace, Mac a MacBook, Nová aktualizace, Tabu, Mackbook air levně na Mall.cz

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5