OS X 10.10 Yosemite: s elegancí mobilního iOS

Nová verze desktopového operačního systému OS X 10.10 od Applu přinese nejen nové funkce, ale i nový design. Co všechno má z iOS?

Apple na včerejší prezentaci v rámci WWDC 14 představil novou generaci desktopového operačního systému OS X 10.10 s kódovým označením Yosemite.

Apple pomalu a nenásilně pokračuje v implementaci nastoleného čistého a plochého designu, který odstartoval mobilní operační systém iOS 7. Co všechno se změnilo a na jaké funkce se můžeme těšit?

Nový design: průhlednost a jednoduchost

Asi nejviditelnější změnou je v OS X 10.10 grafické rozhraní, které přináší mnoho prvků z iOS 7 (8). K dispozici jsou tak nejen nové ikony v doku, ale také okna i horní menu. Horní menu je nyní možné mít jak ve světlé variantě, tak i v tmavé.

Klepněte pro větší obrázek
Nové grafické prostředí si vzalo hodně z mobilního systému

Všechny aplikace nyní pracují s průhledností, takže ať už jde o aplikace Mapy nebo Kontakty či Finder, lze částečně vidět rozmazaně pozadí plochy – podobně jako na iOS 7. V rámci oken se Apple zbavil šedého přechodu, který je v OS X už poměrně dlouho a místo toho vše zjednodušil a sjednotil do jedné barvy.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Změny se dočkala i samotná tlačítka pro ovládání okna, která jsou barevně jednodušší a už nemají starý „Aqua“ design.

Klepněte pro větší obrázek

Mírně upravené je i písmo ve všech menu, které je nyní vzdušnější. To je velká změna po velmi dlouhé době – pravděpodobně poprvé od roku 2011.

Notifikační centrum s widgety

Notifikační centrum na pravé straně plochy, které lze vyvolat i swipem dvou prstů, se dočkalo nejen zmíněného redesignu s průhledností a novými fonty, ale také nových funkcí.

Klepněte pro větší obrázek
Nové notifikační centrum s podporou rozšíření i aplikací třetích stran se podobá verzi na iOS

Nově je možné umístit do této sekce různé druhy rozšíření stávajících aplikací (widgetů), což se asi ve výsledku nejvíce podobá notifikačnímu centru na iOS 7/8.

Klepněte pro větší obrázek
Upozornění v novém designu

K dispozici je tak třeba rychlý a přehledný kalendář, počasí, připomínky a počítá se i s rozšířením aplikací třetích stran. Úprav se dočkaly i upozornění, které vyskakují z pravé strany a jsou navázané právě na jednotlivé aplikace, které je využívají.

Spotlight: uprostřed obrazovky a s chytrostí Siri

Rychlé a snadné vyhledávání v indexovaných souborech napříč celým systémem – Spotlight, se dočkal zcela nového přepracování. Základem už není umístění v pravém horním rohu, ale uprostřed obrazovky.

Klepněte pro větší obrázek
Spotlight je chytřejší, propojený do internetu a uprostřed obrazovky

Spotlight už totiž neslouží pouze pro prohledávání souborů, ale i obecných informací i z webových zdrojů, ze kterých je schopen si stahovat obrázky. Samozřejmě umí prohledávat multimédia, u kterých rovnou ukazuje náhledy (obrázek, video, hudba), poradí si s adresami (mapy) a zvládne i převody jednotek, hledání aplikací v Mac App Store a nechybí ani propojení na Wikipedie.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Podobné věci umí i Siri a je vidět, že se Apple snaží trochu obejít klasické vyhledávání na Googlu a poskytnou pro tento typ dotazů lepší uživatelský zážitek.

Safari: zjednodušený toolbar

Nové Safari využije zjednodušeného designu a přinese přepracovaný horní panel, který bude menší a čistší. Přímo z jediného chytrého vyhledávacího pole bude možné vybrat oblíbenou stránku, vyhledávat přes Google, Bing, DuckDuckGo a další nebo rovnou zadávat adresy.

Klepněte pro větší obrázek

Nechybí ani velké ikony oblíbených či často navštěvovaných webů. Apple se pochlubil vysokou rychlostí zpracování Javascriptu a dalších webových technologií, stejně tak opět zmínil úsporný chod, který šetří systémové prostředky a udrží notebook v provozu déle na baterii. Safari také podporuje nové technologie, jednou z těch významných je SPDY.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Mail: úprava a poznámky do obrázků i 5GB přílohy

Kromě nového designu se aplikace Mail dočkala i nových funkcí. Tou nejdůležitější je asi snadná a rychlá úprava obrázku přímo v aplikaci, což se skvěle hodí pro rychlé poznámky a kreslení přímo do obrázku. To se bude určitě používat velmi často.

Klepněte pro větší obrázek
Úprava obrázku přímo v aplikace Mail

Pokud jste připojeni do iCloudu, lze skrze Mail posílat i obrovské soubory různých formátů až do velikosti 5 GB. Technologie Mail Drop funguje tak, že se do iCloudu soubor nahraje a poté je sdílen v rámci emailu. Uživatel ale nic řešit nemusí, vše se děje na pozadí.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

AirDrop a iCloud Drive

Apple významně rozšířil uživatelský zážitek při použití více zařízení od Applu, které jsou blízko sebe. Propojením zařízení s OS X a iOS se budeme zabývat v samostatném článku, můžeme ale zmínit rozšířený AirDrop, který v rámci WiFi vytvoří snadné spojení pro předávání souborů mezi zařízeními. Dříve fungoval jen mezi Macy, nyní už ho podporuje i iOS 8.

Klepněte pro větší obrázek
Nový Finder s podporou iCloud Drive

iCloud Drive je konečně tou klasickou konkurencí Google Drive, Dropboxu a dalších podobných služeb, které se zabývají synchronizací a zálohou všech možný složek a souborů.

Zatímco předchozí generace iCloud fungovala napříč aplikacemi - uživatel tak už na mobilním zařízením s klasickou souborovou strukturou nepracuje, pouze otevře aplikací a v ní má synchronizované soubory, iCloud Drive to rozšiřuje i pro obecné soubory.

S tím souvisí i vylepšený Finder, který iCloud Drive podporuje a umí synchronizovat i jednotlivé štítky, uspořádání a další. Aplikace iCloud Drive bude i pro operační systém Windows.

Zdarma je až 5 GB prostoru, 20 GB vyjde na jeden dolar měsíčně (20 korun), 200 GB na čtyři dolary měsíčně (80 korun) a další varianty by měly být až do kapacity 1 TB.

Synchronizované zprávy i hovory

V rámci aplikace zprávy se nyní synchronizují i smsky z mobilního telefonu a nejen to. Lze volat i přijímat klasické telefonní hovory přímo na Macu. Pokud jste u počítače a telefon máte v jiném pokoji, třeba na nabíječce, můžete snadno vidět kdo vám volá v rámci notifikačního upozornění a provozovat hovor s mikrofonem nebo třeba sluchátky u Macu.

Klepněte pro větší obrázek
Zprávy podporují multimediální soubory

Na Macu lze také provozovat nové hlasové zprávy, které jsou novou technologií především pro iOS 8. Skrze zprávy lze posílat i fotky, videa a nechybí ani možnost vytvořit skupinový chat. Technologii Handoff si rozebereme v jiném článku, zjednodušeně jde ale o chytré propojení blízkých zařízení, které o sobě vědí a využívají toho. Rozepsanou zprávu tak můžete dokončit místo na iPhonu přímo na Macu a opačně, stejně tak otevřené webové stránky a podobně.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Jednou z vychytávek této interakce je i automaticky vytvořený hotspot, kdy Mac pozná, že nejste na vaší WiFi či lokální ethernetové síti a automaticky se s iPhonem spojí pro snadné vytvoření mobilního hotspotu. Žádné nastavení, vše snadno a rychle.

Vývojáři dnes, betatesteři v létě, uživatelé na podzim

Nový operační systém OS X 10.10 Yosemite přináší mnoho novinek i nový design, ještě ale vyžaduje dost práce. Vývojáři, kteří mají vývojářský účet u Applu, se k verzi Developer Preview dostanou už dnes, rozhodně ale není určená pro běžné použití, ale spíše testování a posílání reportů s chybami.

Klepněte pro větší obrázek

V létě by se měli dočkat všichni nadšenci, kteří se přihlásili do betaprogramu. Dostanou totiž už mnohem použitelnější verzi, která sice bude mít stále chyby, ale to je už úskalí betaverzí. Finální verze pro všechny koncové uživatele, by měla přijít na podzim, kdy se očekává i nová generace Maců s novými čipy od Intelu. OS X 10.10 bude stejně jako minulá verze pro všechny majitele počítačů Mac zcela zdarma.

Diskuze (51) Další článek: Google představí nové a stylové brýle Glass

Témata článku: Apple, iOS, Operační systémy, macOS, DuckDuckGo, Mobilní nabíječka, Klasické vyhledávání, Snadné vytvoření, Pravá strana, AirDrop, OS X, File, Nová nabíječka, Rychlá úprava, iOS 10, Navštěvovaný web, Aqua, Vývojářský účet, Chytré vyhledávání, Úsporný chod, Horní strana, Sluchátka iphone, Sluchátka na iPhone, Icloud Drive, Horní okno, Notebooky apple na Mall.cz25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět
Vychází týmovka Hood: Outlaws & Legends v doprovodu launch traileru

Vychází týmovka Hood: Outlaws & Legends v doprovodu launch traileru

Půjdete s kamarády po krku dalším hráčům v této nové PvEvP akci?

Michal Maliarov
Hood: Outlaws & LegendsVideo
Sony chystá redesign konzole PS5 s novým levnějším procesorem

Sony chystá redesign konzole PS5 s novým levnějším procesorem

Šuškanda mluví o redesignu konzole PS5 s novým procesorem, který společnost vyjde levněji.

Michal Maliarov
PlayStation 5SonyKonzole