Prohlížeče | macOS | Doplňky do prohlížeče

Orion chce být nejlepším prohlížečem pro Macy. Je jako Safari, ale podporuje rozšíření z Chromu a Firefoxu

Když dnes někdo vytvoří nový webový prohlížeč, zpravidla bude založený na Chromiu, někdy také Firefoxu. Srbský vývojář Vladimir Prelovac si ale za vzor dal Safari. Tvoří prohlížeč Orion, který využívá vykreslovací jádro WebKit, má podobný vzhled jako Safari, ale na rozdíl od něj podporuje celou řadu rozšíření.

Safari stejně jako rivalové sází na formát Web Extensions, avšak Apple limituje to, co lze do prohlížeče nainstalovat. Do Orionu ale lze vložit libovolný doplněk pro Chrome nebo Firefox. Ne všechny budou fungovat stoprocentně.

Autor upozorňuje, že některé mohou využívat různá specifika konkrétního prohlížeče. Explicitně pak zmiňuje také rozšíření 1Password, protože jeho tvůrci mají bílou listinu ověřených prohlížečů a Orion na ní zatím není. Rozšíření je možné instalovat přímo z Chrome Web Storu nebo katalogu Firefox Browser Add-ons, importovat je lze ale také ručně ze souboru.

Jaké jsou další taháky? Prelovac slibuje nejrychlejší vykreslování a nejmenší spotřebu paměti ze všech prohlížečů pro macOS, je v tom prý lepší i než Safari. Benchmarky u mě ale ukazují remízu a pokud jde o RAM, tam velké rozdíly také nevidím. Na rozdíl od Safari ale Orion disponuje tzv. Low Power Mode, který umí šetřit paměť tím, že karty po pěti minutách neaktivity hibernuje.

Nadstandardními funkcemi jsou ještě Focus Mode (schová všechny ovládací prvky okna) a možnost zobrazit panely vertikálně. Dokonce jsou rozvětvené do stromové struktury podobně jako u oblíbeného rozšíření Tree Style Tab pro Firefox.

Dále nabízí vlastní vyhledávače, podporu Apple Klíčenky, má vlastní blokátor reklam a sledovacích prvků, PIP, nástroj pro snímání screenshotů, umí otevřít starší verzi stránky z internetového archivu a samozřejmě podporuje i tmavý režim.

Orion je zatím dostupný jen ve formě uzavřeného betatestu, o pozvánku si můžete říct na webu browser.kagi.com. Prelovac chystá také verzi pro iOS a iPadOS, u kterých prý také bude možné instalovat rozšíření, což na mobilních platformách Applu nejde (s pár výjimkami pro Safari). Prohlížeč bude zdarma a bez telemetrie. Autor mimochodem pracuje i na webovém vyhledávači Kagi, který má být bez reklam a sledování.

Diskuze (15) Další článek: „Hvězda smrti“ překvapila. Saturnův Mimas možná má skrytý oceán

Témata článku: Software, Apple, Prohlížeče, macOS, Firefox, Chrome, Safari, Orion, Doplňky do prohlížeče, WebKit, Rozšíření, Mac, Prohlížeč, Tree Style Tab, Focus Mode, Chrome Web Store, Produkty Apple na jednom místě - Heureka.czŠmírování kamerami Googlu: Koukněte, co nového se zase objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co nového se zase objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce
Mapy GoogleStreet View
Jak vysoké jsou dotace na fotovoltaiku. Dotační program Nová zelená úsporám překvapí lidským přístupem

Jak vysoké jsou dotace na fotovoltaiku. Dotační program Nová zelená úsporám překvapí lidským přístupem

Od 1. října 2021 platí upravené podmínky pro dotaci na FVE, přičemž v platnosti by měly zůstat až do roku 2025. Důležitou informací je, že jde o podmínky velmi štědré.

Jiří Kuruc
DotaceEnergetikaFotovoltaika
Recenze reMarkable 2. Geniální zápisník, úžasná technologie a e-ink rychlejší než iPad

Recenze reMarkable 2. Geniální zápisník, úžasná technologie a e-ink rychlejší než iPad

** Hybrid tabletu a čtečky je špičkovým kusem hardwaru. ** Výrazně se omezuje na použití jako zápisníku a čtení. ** Ani u tohoto typu zařízení se nevyhneme předplatnému.

Stanislav Janů
reMarkableE-inkTesty
Tak nám hacknuli Nvidii. Útočníci vyhrožují a na internet unikají tajné materiály o grafikách i DLSS

Tak nám hacknuli Nvidii. Útočníci vyhrožují a na internet unikají tajné materiály o grafikách i DLSS

** Hackeři zaútočili na Nvidii ** Získali tajná data i zdrojové kódy ** Na internetu se začínají objevovat plány budoucích grafických karet

Karel Javůrek
Grafické kartyHackingNvidia
Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Ať už se chcete pochlubit fotkami z dovolené na velké obrazovce, nebo si přehrát video uložené na disku počítače, neobejdete se bez zrcadlení obrazovky. Ve výchozím stavu jej podporuje Windows i Android.

Stanislav Janů
NávodyTelevizeWindows
Ruský notebook je přesně tak hrozný, jak si představujete

Ruský notebook je přesně tak hrozný, jak si představujete

** Letos se začne prodávat první ruský notebook Bitblaze Titan ** Neohromí výkonem ani výbavou, nýbrž svou neotesaností ** A stejně nakonec není tak ruský, jak se tváří

Lukáš Václavík
RuskoNotebooky