Origin 200: modré zlato od SGI

V případě serverů jsou stále dominantou firmy SGI RISCové procesory a výkonný operační systém IRIX. Jeden z těchto systémů jsme testovali přímo v redakci, a to konkrétně Origin 200.
Radim Sadílek: Firma SGI je velice známá na poli grafických stanic, serverů a serverových aplikací vlastní výroby. Před nedávnem firma překvapila podporou wintelovské platformy u svých grafických stanic, ale v případě serverů jsou stále její dominantou RISCové procesory a výkonný operační systém IRIX. Jeden z těchto systémů jsme testovali přímo v redakci, a to konkrétně Origin 200. Tento menší bratr Originu 2000 je určen především jako low-end server a poskytuje širokou škálu aplikací začínající internetovým WWW-serverem přes datový ser-ver až po výkonný výpočetní server.

Základní konfigurace serveru Origin 200 je jedno nebo dvouprocesorový systém v tzv. deskside tower (skříň ve věžovém provedení). Skříň má velmi líbivý design a pro firmu SGI typickou modrou barvu.

Stavebnice, stavebnice, …
Servery ORIGIN 200 jsou osazeny procesory R10000 umístěnými na zvláštní procesorové desce, která umožňuje jednoduché přidání dalšího procesoru, resp. upgrade procesorů bez nutnosti výměny celého systému. Toto řešení zvyšuje životnost, protože budoucí pokročilejší technologie mohou být použité v současných systémech. Procesorová deska může být osazena dvěma procesory MIPS RISC R10000 a 1 MB sekundární paměti pro každý procesor. Procesorová deska se zasouvá do speciálního konektoru umístěného na základní desce serveru, která může být osazená až 2 GB paměti ECC a obsahuje dále 3 sloty PCI (32 nebo 64bitové) pro připojení periferních rozhraní, dvě sběrniceUltra SCSI – Fast Wide (16bitová) a Fast SCSI (8bitová) pro připojení periferních zařízení, síťové rozhraní 10/100Base-TX Ethernet port, paralelní port, sériový port a SGI XIO slot pro připojení rozšiřujícího diskového pole, tzv. GIGAchannelu.

Ve dvou se to lépe táhne
Tato konfigurace může být rozšířena o druhou skříň poskytující výkon až čtyř 225MHz MIPS R10000 64bitových procesorů. Při rozšíření je využito jedinečné architektury cc-NUMA, pomocí níž SGI dokáže propojit až 128 procesorů.

Propojení dvou skříní je realizováno pomocí tzv. CrayLink, což je klíčová složka architektury serverů ORIGIN 200. CrayLink je použit i u jiných typů serverů SGI, v případě serverů ORIGIN 200 umožňuje spojení dvou věží v jeden celek chovající se jako jeden systém osazený až čtyřmi procesory se společným paměťovým prostorem. Spojením dvou věží ORIGIN 200 dosáhneme zdvojení procesorového výkonu i I/O propustnosti. Dvě věže ORIGIN 200 se mohou chovat jako jeden systém, nebo jako dva nezávislé systémy, které se mohou navzájem zálohovat, a tak tvořit řešení s vysokou spolehlivostí. V případe, že systémy pracují nezávisle na sobě, mohou využívat CrayLink jako vysokorychlostní síťové propojení.

Součastné datově náročné aplikace vyžadují stále výkonnější technologie pro uchování a přístup k datům. Tato potřeba je řešena, jako u mnoho dalších serverů, pomocí zařízení SCSI. Pro umístění zařízení slouží boxy SCSI, které mohou být osazeny až šesti 3,5“ Ultra SCSI zařízeními (40 MB/s), hot-plugin zařízeními a dvěma 5,25“ zařízeními. Boxy SCSI se připojují přímo k serveru ORIGIN 200. Disky se mohou sdružit do jedné speciální věžě, která má stejný tvar a rozměry jako ORIGIN 200 s názvem tzv. GIGAChannel. Kromě těchto rozhraní podporuje server Origin 200 i rozhraní typu FibreChannel umožňující přenosovou rychlost 100 Mb/s a využívající k přenosu skleněná vlákna.

Podobně jako u mnoha dalších serverů, také Origin 200 nemá integrován grafický adaptér, a tak základní konfigurace probíhá přes sériový port za pomoci sériového terminálu či pomocí PC, které plní funkci sériové konzoly.

Jednou ze specialit Origin 200 je tzv. MSC (Module System Controller), který je přístupný přes pomocný AUX-port. MSC poskytuje diagnostiku a management hardwaru a na různých úrovních, jako je kontrola funkčnosti větráků, interní teplota systému apod. AUX-port je také sériové rozhraní, pomocí něhož je možné konfigurovat systémová nastavení, také připojení modemu pro vzdálenou správu je realizováno přes tento port.

Bez systému to nejde
Na dodávaném systému jsou předinstalovány aplikační balíky (jako např. WebForce) a samozřejmě operační systém (IRIX 6.5), ve kterém SGI zúročila dlouholeté zkušenosti na poli serverů. Jednou ze základních částí tohoto systému je 64bitový souborový systém XFS, který poskytuje stripování, spojování a zrcadlení jednotlivých souborových systému. XFS také nabízí garantovanou propustnost I/O operací, což je velice důležité pro aplikace, které vyžadují konstantní průchodnost souborovým systémem, jako například mediální služby.

Proč sáhnout po Originu?
Do tohoto řešení zahrnula firma SGI všechny vlastnosti, které správci čekají od standardního serveru. Je to především stabilita celého systému a velice dobrá možnost rozšíření serveru. Systém má vysokou vnitřní propustnost a je optimalizován pro náročný internetový provoz. Jako příklad implementace a bezchybného provozu může sloužit ATC Organizér, který je provozovatelem prvního bezpoplatkového emailového serveru u nás www.email.cz a má mnoho spokojených zákazníků.

Další výhodou těchto serverů je možnost ve spoluprácí s aplikaci WebForce Mediabase vytvořit intranetový media server, který umožňuje v reálném čase přehrávat video mpg kvality na klientských stanicích.

Origin 200
Výrobce: SGI, USA
Zapůjčil: SGI, ČR
Tel.: 02-61122968
Cena: 503 000 (zákl. bez paměti)
e-mail: alesf@praha.sgi.com
Zdroj: Connect! 10/99
Váš názor Další článek: Porovnání dvou informačních systémů – Concorde XAL a Axapta

Témata článku: Video, Pomocný systém, Rozšiřující konektor, Stejný tvar, Klíčová složka, Výpočetní server, Ser, Ori, FAST SCSI, Dobrá možnost, SGI, Základní konfigurace, Propojené zařízení, Origin, Zlato, Sekundární zařízeníRecenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

** Oproti Desítkám významně stouply hardwarové požadavky ** Windows 11 mají nový vzhled, ale výrazně narušují workflow. ** Potěší vyhledávání, multitasking i rychlejší aktualizace

Petr Urban
Windows 11Testy
Nová volitelná aktualizace systému Windows 10 opravuje 38 problémů
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína
Den D je tady, dnes vyšly Windows 11. Jak stáhnout instalační ISO?
Lukáš Václavík
Windows 11Operační systémyMicrosoft
40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Vyzývavá krása, rafinovanost, nevinnost i perverzní voyeurské fantazie. Filmaři už se sexu ve filmu nebáli, a tak dala 80. léta vzniknout řadě kultovních ženských erotických symbolů.

Marek Čech
Filmy a seriály