Hardware | USB

Organizace USB-IF vydala pravidla, jak máme říkat nové verzi USB 3.2. Je v tom opět pěkný nepořádek

Organizace USB-IF vydala pravidla, jak máme říkat nové verzi USB 3.2. Je v tom opět pěkný nepořádek

Letos by se na scéně měla objevit první zařízení s podporou nové verze protokolu USB – USB 3.2, takže organizace USB-IF (USB Implementers Forum) zastřešující výrobce už vydala dokument, jak tomuto novému komunikačnímu protokolu máme vlastně říkat.

Podle kritiků však USB-IF nevyužila možnosti konečně udělat v pojmenovávání USB pořádek, ale naopak hodně lidem opět nepěkně zamotá hlavu. Stejně jako v případě USB 3.1.

Plné znění doporučení, jak vlastně v produktech označovat USB 3.2:

Specifikace USB 3.2 umožňuje komunikační rychlost 20 Gb/s. To slovíčko „až“ je přitom klíčové, napovídá totiž, že to může být v praxi i mnohem méně. A také že bude. Samotné označení USB 3.2 totiž optikou zákazníka prakticky nic neznamená.

USB -IF vytvořila tyto tři třídy:

USB 3.2 Gen 1

  • Rychlost: 5 Gb/s
  • Marketingové označení SuperSpeed USB

USB 3.2 Gen 2

  • Rychlost 10 Gb/s
  • Marketingové označení: SuperSpeed USB 10 Gbps

USB 3.2 Gen 2x2

  • Rychlost: 20 Gb/s
  • Marketingové označení: SuperSpeed USB 20Gbps

Když tedy na krabičce objevíte nápis, že zařízení v nitru podporuje USB 3.2, skutečně to nebude samo o sobě znamenat vůbec nic. Výrobce může jednoduše využít aktuálního hypu okolo nové verze USB, ve skutečnosti vám ale prodá jeho nejnižší třídu, která se přitom z hlediska teoretické rychlosti neliší od USB 3.0, respektive USB 3.1 Gen 1.

Nabízí se otázka, proč v USB-IF nešli cestou Wi-Fi Alliance, která naopak chce rozbít složité označování specifikací Wi-Fi, kde je těch písmenek za číslem 802.11 už opravdu hodně, a tak přešla na transparentní inkrementální číslování Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax) a tak dále.

Spotřebitel má v takovém případě jistotu, že čím vyšší označení Wi-Fi, tím i rychlejší bezdrátová síť, přičemž exotičtější odnože standardu 802.11, které se soustředí třeba na internet věcí a 60GHz pásmo, mají pro přehlednost odlišné značení.

Diskuze (16) Další článek: Facebook chystá Clear History a jeho finanční ředitel se už začíná děsit

Témata článku: Hardware, Internet, Wi-Fi, USB, USB-C, Verze, Označení, USB Implementers, Marketingové označení, Current, Gen, Rychlost, Nepořádek, USB-IF, SuperSpeed USB, Spotřebitel, Nová verze, Přehlednost


Určitě si přečtěte

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

** Do deseti tisíc korun lze dnes koupit slušné notebooky ** V nabídce ale i tak převládají zastaralé a pomalé modely ** Poradíme, jak dobře vybrat i s omezeným rozpočtem

David Polesný | 112

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

** K odposlechu mozků používáme EEG ** To má ale žalostné informační rozlišení ** Rusům pomohla počítačová neuronová síť

Jakub Čížek | 29

Wi-Fi 6 konečně začíná dostávat smysl. Poradíme, jak ji využít

Wi-Fi 6 konečně začíná dostávat smysl. Poradíme, jak ji využít

** Na trh míří první levné Wi-Fi 6 routery ** Nabídka zařízení, zejména notebooků, každý den roste ** Poradíme, jak nejlépe přejít s domácností na Wi-Fi 6

Tomáš Holčík | 31Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu