Projekt Tiny11 ukazuje ještě víc než dřív, jak se dají Windows 11 ořezat, aby byly kompaktnější, ale bez větších potíží pracovaly. Tuhle verzi operačního spustíte na strojích se srandovní kapacitou paměti. Oficiálně Jedenáctky vyžadují aspoň 4 GB, Tiny11 běží na počítačích s 384 MB a méně operační paměti.
Ne snad, že bychom doporučovali, abyste Windows provozovali na minimální nebo ještě slabší konfiguraci, není to komfortní uživatelský zážitek. Tiny11 bereme jako praktické cvičení s filozofickým přesahem. Čerstvě uvolněná verze 2311, které jako základ používá nedávno vydané Windows 11 23H2, ukazuje, že pořád je kde optimalizovat.
Tiny11 2311 jsou totiž dokonce o 20% menší ve srovnání s předchozím vydáním. Přitom se ale zlepšila použitelnost, jak upozorňuje autor projektu. Silně modifikovaná varianta Jedenáctek dosud neinstalovala aktualizace ze služby Windows Update. Nepřijímala tak nové funkce, především se tak ale vyhýbala bezpečnostním opravám.
Tentokrát už standardní servisní aktualizace instalovat můžete. Neznamená to, že bychom vám teď instalaci s čistým svědomím schválili. Nadále platí, že s takto upravenou variantou Windows se mohou pojit skryté technické potíže, v kódu může být přidaný malware a navíc tento projekt nezapadá do licenčního ujednání.
Tiny11 jsou ještě menší, ale funkčnější
Z uživatelsky nepříjemných omezení zůstává hlavně jedno – v základní instalaci Tiny11 nenajdete Edge, doinstalovat ho můžete nástrojem Winget. Zajímá vás, jak moc se Windows v čase zvětšují? Instalační obrazy nerostou extrémním způsobem, ale instalační obraz posledního vydání Windows 11 již přesáhl 6 GB. (Ten, který najdete na webu Microsoftu.)
Zdroje: Internet Archive