Orca Browser: prohlížeč s jádrem Gecko

Webové prohlížeče se zobrazovacím jádrem Gecko, které pochází z dílny Mozilla Foundation, podstatným způsobem ukrajují z koláče symbolizujícího používání podobných programů. V souvislosti s alternativami k zaběhlým prohlížečům (IE, Firefox, Opera) se začíná mluvit i o zajímavém projektu Orca Browser, který využívá právě Gecko. Pojďte se podívat, co může nabídnout.

Plusy / minusy
+ propracované ovládání
+ český překlad
+ vestavěné doplňky
– menší problémy se stabilitou
– rychlost zobrazení panelu blokovače reklamy

Těžkou říct, zda je Orca Browser známý nebo ne. Určitě jste ale minimálně slyšeli o prohlížeči Avant Browser, který je postaven na zobrazovacím jádře Internet Exploreru a je doplněn množstvím zajímavých funkcí. Orca Browser z Avant Browseru vychází. Jedinou odlišností mezi těmito dvěma programy je fakt, že Orca Browser používá zobrazovací jádro Gecko. Podobně jako prohlížeče Firefox nebo Mozilla.

O nakopírování prohlížeče do systému se postará zhruba šest megabajtů velký instalační program. Po prvním spuštění Orca Browseru vás přivítá průvodce, který umožní nastavit prohlížeč jako výchozí, zeptá se, kde chcete mít zobrazeny záložky atd. Pro někoho bude možná podstatné, že zmíněný průvodce je stejně jako většina ostatních částí prohlížeče přeložen do češtiny, která je k dispozici automaticky od prvního spuštění.

Klepněte pro větší obrázek

Orca Browser s několika otevřenými stránkami

Orca vs. IE6

Co vám přinese Orca Browser navíc oproti Internet Exploreru? Nejvýraznější změnou z pohledu uživatele je možnost práce s více otevřenými stránkami najednou. Využívat můžete systému záložek, ale otevřené stránky můžete zobrazit i v samostatných podoknech. Jednoduchým stiskem patřičného tlačítka v nástrojové liště přepnete mezi zobrazením v záložkách, tzv. dlaždicemi a kaskádovým uspořádáním oken. Naprosto jednoduše můžete zavřít všechna okna mimo aktuálního, zavřít vše a samozřejmě i ukončit program. Tato vlastnost sice není "nic extra", ale pěkně ilustruje propracovanost a snadné použití programu.

Další novinkou pro uživatele Internet Exploreru je snadné přepínání zobrazených nástrojových lišt. To sice umí IE také, ale nenabízí například snadný přístup k vyhledávačům, kompaktní zobrazení (bez horního pruhu okna aplikace), nalezení podobných stránek a podobně. Tlačítka na nástrojových lištách si snadno přizpůsobíte. Po několika klepnutích získáte například snadný přístup k funkci pro vypnutí zobrazování obrázků nebo flashových animací.

Klepněte pro větší obrázek

Kompaktní zobrazení s dlaždicovým uspořádáním oken

Odebíráte-li zprávy z RSS kanálů a nechcete používat speciální program, můžete využít vestavěné čtečky. Nepřipadla mi sice nejkomfortnější, na druhou stranu může spoustě uživatelů, kteří ji nikdy v prohlížeči neměli, stačit.

Jak jsem již zmínil, Orca Browser dovede blokovat různý obsah webových stránek. Tato funkce je nejčastěji spojována s blokováním reklam. Na vyžádání si můžete zobrazit seznam webových adres zablokovaných během práce s programem. Blokování vyskakovacích oken je samozřejmé, stejně jako reklam z různých serverů. Připravený seznam můžete doplnit o vlastní záznamy. Stačí umístit ukazatel myši nad reklamní banner (je jedno, zda je to obrázek nebo flashová animace) a vyčkat na zobrazení plovoucího panelu, který umožní zablokovat obsah přicházející z daného reklamního serveru. Při zablokování nějakého obsahu si můžete nechat přehrát upozorňující zvukové znamení.

Klepněte pro větší obrázek

Nastavení pro blokování reklamy

Gecka si všimnete

Zkušení uživatelé prohlížečů s jádrem Gecko si jistě všimnou neklamných známek jeho použití v Orca Browseru. Nejtypičtějším případem je stahování souborů. Stačí klepnout na odkaz pro stažení a hned se objeví dialog známý například z Firefoxu. Uživatelé zvyklí na Gecko také poznají dialog pro zobrazení cookies a JavaScriptovou konzoli. Jestliže ale očekáváte podporu pro soubory XPI s různými rozšířeními, tak vás zklamu.

Klepněte pro větší obrázek

Gecko Orca nezapře


Drobnosti pro lepší práci

V programu najdete mnoho drobností, které vás ale určitě potěší. Propracované funkce vztahující se k možnosti práce s více stránkami najednou umožní jejich otevření i po opětovném spuštění programu, automatické načítání ve vybraném intervalu, samozřejmou organizaci do skupin oblíbených položek a další. Ne každý vládne více než jedním zahraničním jazykem (někteří ani to ne), proto si můžete nechat přeložit stránky z některých jazyků do angličtiny nebo naopak. Překlad probíhá díky spolupráci se serverem Google. Je sice možné jej vyvolat i ručně, ale proč se namáhat, když je funkce dostupná přímo v prohlížeči. Nevím jak je to v tomto případě s češtinou, ale pokud je mi známo existuje pouze komerční překladač webových stránek, který se integruje do prostředí Internet Exploreru.

Užitečnou drobností je možnost výběru poštovního klienta, kterého chcete s prohlížečem používat. Jako výchozí je nabídnut Outlook Express, nastavení však můžete změnit. Pro ochranu soukromí je nabídnuto mazání navštívených adres, automaticky doplňovaných položek včetně hesel, mazání cookies, historie, dočasných souborů prohlížeče, klíčových slov, seznamu blokovaného obsahu a vyskakovacích oken. Jste-li fanoušky programů, které umožňují měnit vzhled, můžete vyzkoušet skinovací možnosti Orca Browseru. Nabízí několik připravených motivů, které mění pozadí nástrojových lišt a barvu a vzhled programových nabídek.

Ovládání pomocí speciálních tahů myši je pro mě osobně velice pohodlné. Ve chvíli, kdy si zapamatujete několik speciálních tahů při stisknutém pravém tlačítku myši, ušetříte několik naježděných "myšometrů" za den. Šestnácti definovaným tahům můžete přiřadit vlastní funkce. Výchozí nastavení, které by mělo většině uživatelů stačit, samozřejmě nechybí.

Klepněte pro větší obrázek

Nastavení myší gestikulace

Další vlastností, která mě potěšila, je zrychlené zadávání názvů stránek, na které chcete přejít. Například po zadání "gg" se načte vyhledávač Google. Tyto zkratky si můžete upravit a vytvořit si tak jejich vlastní seznam. Podobně můžete definovat zkratky pro rychlé vyhledávání pomocí některých serverů. Zaujalo mě i zobrazení odkazů na stránky podobné té, kterou si právě prohlížíte.

Klepněte pro větší obrázek

Prohlížeč se zobrazením RSS kanálů

Vyvážená kombinace

Orca Browser považuji za vyváženou kombinaci uživatelských doplňků a jednoduchosti ovládání. Komu v prostředí Windows nevyhovuje z různých důvodů Internet Explorer, Firefox ani Opera a chce mít zobrazovací jádro Gecko, může zkusit právě Orca Browser. Myslím, že má vše potřebné pro pohodlnou práci. Nemusíte tedy trávit čas hledáním nejrůznějších doplňků. Na druhou stranu jich zde není tolik a nepůsobí chaotickým dojmem jako u jiných pokusů využít zobrazovací jádro zaběhnutých prohlížečů.

Máte-li zkušenosti s tímto programem, podělte se v diskuzi. Mimo jiné by mě zajímalo, jak je to s jeho stabilitou. Při pokusu o odeslání stránky e-mailem například obdržím chybové hlášení o tom, že program bude ukončen, nicméně bez jakéhokoli náznaku problému s ním mohu pracovat dále.

Orca Browser 1.0 Release Candidate 3
produkt webový prohlížeč
výrobce Avant Force
web orcabrowser.free.fr
cena zdarma
systémy Windows

Témata článku: Prohlížeče, Internet, Firefox, Opera, Různý obsah, Reklamní odkaz, Reklamní doplněk, Výchozí vyhledávač, Připravený průvodce, Otevřené okno, Jádro, Browser, Nejrůznější kanály, Automatický překlad, Pohodlná práce, Reklamní server, Gecko, Avant, Orca, Podobný dialog, Prohlížeč

Určitě si přečtěte

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

** Tesla představila elektrický kamion ** Má obdivuhodný výkon i dojezd ** Prodávat by se měl už za dva roky

17.  11.  2017 | Vojtěch Malý | 229

Nejlepší notebooky do 10 tisíc, které si teď můžete koupit

Nejlepší notebooky do 10 tisíc, které si teď můžete koupit

** I pod hranicí desíti tisíc korun existují dobře použitelné notebooky ** Mohou plnit roli pracovního stroje i zařízení pro zábavu ** Nejlevnější použitelný notebook koupíte za pět a půl tisíce

16.  11.  2017 | Stanislav Janů | 55

Google Mapy mají nový design. Líbí se vám víc než předchozí? Tady je srovnání

Google Mapy mají nový design. Líbí se vám víc než předchozí? Tady je srovnání

** Nový design Google Map přijde na počítače i mobilní telefony. ** Zaměřuje se na zvýraznění konkrétních míst, mapové podklady jsou mnohdy upozaděné. ** Lépe pracuje s chráněnými oblastmi a parky.

20.  11.  2017 | Vladislav Kluska | 28


Aktuální číslo časopisu Computer

Otestovali jsme 5 HDR 4K televizorů

Jak natáčet video zrcadlovkou

Vytvořte si chytrou domácnost

Radíme s koupí počítačového zdroje