ORB - revoluční technologie?

Přemýšleli jste o tom mít v ruce médium s kapacitou 2GB, které bohatě stačí na 3,5 hodinový film a nechce se vám utrácet za DVD? Zde je možné řešení. Nová technologie s menším počtem pohyblivých částí a větší spolehlivostí - Orb.
Přemýšleli jste o tom mít v ruce médium s kapacitou 2GB, které bohatě stačí na 3,5 hodinový film a nechce se vám utrácet za DVD? Zde je možné řešení. Nová technologie s menším počtem pohyblivých částí a větší spolehlivostí Orb.

Orb je nová vysoko-kapacitní 3,5“ technologie ukládání dat od Castlewood Systems, která se pyšní vysokou spolehlivostí a velmi nízkou cenou.

Externí mechanika včetně jednoho disku stojí od $199,95 a v obchodech by se měla objevit na konci roku; jednotlivé disky by měly stát $29,95.

Počítačoví výrobci Daewoo, Nspire Systems, Supercom, Pionex, Powmem a Proview už plánují dodávat interní mechaniky Orb do jejich systémů.

Technologie byla vyvinuta Syedem Iftikarem, který založil firmy SyQuest a Seagate. Orb používá magneto-resistentních hlav, které umožní zapsat na jeden palec daleko více dat než dokážou tradiční disky. Mechanika obsahuje jednodušší mechanismy a má i méně integrovaných obvodů, respektive jen tři. Z toho vyplývá, že možnost poruchy je menší a také se spotřebuje méně energie.

Podle ředitele marketingu firmy Castlewood Davida Swansona, bude v budoucnu technologii Orb používat spousty dalších přístrojů jako jsou telefony, audio&video přehrávače atd. Disk, který je jen o trošku větší než 3,5“ floppy disk, přenáší data rychlostí až 12,2 MB/s a má kapacitu 2,2GB.

Orb je k dostání v interní verzi EIDE, Ultra SCSI a externí verzi můžete připojit přes SCSI nebo paralelní port. Externí mechaniky budou k dostání na konci tohoto roku. K nim se bude dodávat balík programů pro manuální nebo automatický backup, správa disků (ochrana zápisu) a utility pro formátování disků.

Zde je menší cenové srovnání:

Výrobce: Kapacita Externí Médium
Castlewood Orb 2GB $199 $29,95
Iomega Jaz2 2GB $549 $150
Panasonic DVD* 4,7GB $499 $50 (odhad)

Váš názor Další článek: Senzace v počítačové grafice: bude Xerox kupovat Scitex?

Témata článku: Video, Technika, Porucha, Revoluční technologie, Externí disk, Magneto, Floppy, Daewoo, Tradiční výrobce

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Ochraňte svou techniku před zloději

Testy All-in-One PC a herních monitorů

Proč byste měli chtít HDR televizi

Svět leteckých simulátorů