Oracle

Oracle vydal VirtualBox 6.0 s vylepšenou grafikou a uživatelským rozhraním

Oracle vydal VirtualBox 6.0 s vylepšenou grafikou a uživatelským rozhraním

V úterý 18. prosince vydal Oracle novou verzi svého virtualizačního nástroje VirtualBox. Šestá generace přichází více než tři a půl roku po páté verzi a přináší především vylepšenou grafiku a uživatelské rozhraní.

VirtualBox původně vyvíjela společnost Innotek, kterou v roce 2008 koupil Sun Microsystems. O dva roky později pak celý projekt spadl pod křídla Oraclu. Jde o dlouhodobě úspěšný virtualizační produkt, vhodný pro podnikové i domácí použití.

Co přináší VirtualBox 6.0

V oficiálním seznamu provedených změn verze 6.0 vyniká především nové uživatelské rozhraní, které má nabídnout jednodušší nastavení aplikací a virtuálních strojů. Některé ikony byly přesunuty nebo odstraněny, ale rozložení zůstává většinou stejné. Změny se odehrály také ve správci souborů, který umožňuje uživateli spravovat souborový systém hostovaných počítačů a kopírovat soubory mezi hostitelem a hostem.

Klepněte pro větší obrázek
Oracle vydal VirtualBox 6.0 s vylepšenou grafikou a uživatelským rozhraním

Významně byla aktualizována podpora 3D grafiky pro hostované systémy Windows a emulace 3D grafického zařízení VMSVGA pro virtuální počítače s operačními systémy Linux a Solaris. Majitelé počítačů Apple pak jistě ocení utilitu vboximg-mount, umožňující přístup k disku hostitelského počítače.

VirtualBox 6.0 přidává podporu pro použití Microsoft Hyper-V jako záložního jádra pro spuštění na hostiteli se systémem Windows. Cílem je zabránit neschopnosti spouštět virtuální stroje za cenu sníženého výkonu.

Kvůli novinkám „nakynul“ instalátor

Kromě výše uvedených zásadních novinek přináší nejnovější verze VirtualBoxu také řadu menších vylepšení, jako je třeba zlepšení výkonu při práci se sdílenými složkami či možnost konfigurovat až čtyři vlastní tabulky ACPI. Vývojáři také opravili několik nahlášených chyb a nedostatků.

Provedené změny se odrazily ve velikostech instalačních balíčků. Například velikost instalátoru pro Windows se téměř zdvojnásobila z původních přibližně 100 megabajtů v předchozích verzích na více než 200 megabajtů ve verzi 6.0.

VirtualBox 6.0 je ke stažení zdarma na oficiálním webu, kde jsou k dispozici instalační balíčky pro 64bitové platformy Windows, OS X, Linux a Solaris. Pro 32bitové systémy je poslední verzí 5.2, která bude podporována do července 2020.

Diskuze (12) Další článek: To budou fotomontáže! Web Remove.bg automaticky odstraní pozadí z fotek

Témata článku: Microsoft, Apple, Windows, Linux, macOS, Oracle, Cloud a virtualizace, Nejnovější verze, Vylepšená grafika, Rozhraní, Sun Microsystems, Malé vylepšení, Jednoduché nastavení, Virtualizační nástroj, VirtualBoxu, Poslední verze, Hostovaný systém, Nová verze, Snížený výkon, Instalační balíček, Šestá generace, Podnikové použití, Verze, Předchozí verze, Sdílená složka


Určitě si přečtěte

Zapomeňte na destičky. Raspberry Pi 400 je nový počítač zabudovaný do klávesnice
Lukáš Václavík
Raspberry PiPočítače
Microsoft Defender je jeden z nejlepších antivirových programů, tvrdí výsledky AV-TESTu
Karel Kilián
Windows DefenderAntivirusWindows 10
Lidl buduje chytrou domácnost, propojí všechno se vším
Lukáš Václavík
LidlChytrá domácnostIoT
Vyšel Windows 10 October 2020 Update. Poradíme, jak je stáhnout a co je nového
Vladislav Kluska
October 2020 UpdateWindows 10
26 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

26 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

** Prohlížeč Chrome obsahuje širokou škálu funkcí, neumí ale všechno ** Jeho schopnosti můžete rozšířit pomocí rozšíření ** Vybrali jsme pro vás zajímavé a užitečné doplňky

Karel Kilián | 44

Karel Kilián
Doplňky do prohlížečeChromeProhlížeče
Pozor na tyto doplňky pro Chrome a Edge. Mohou obsahovat malware, varuje Avast
Jakub Čížek
MalwareProhlížeče
Velký den pro Apple: Uvedl tři nové Macy s vlastním procesorem M1
Lukáš Václavík
PočítačeApple

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5