Oracle už není jedničkou v databázích?

Gartner tvrdí, že podle tržního podílu se na první příčku vyšplhala firma IBM; Oracle se brání a tento názor rozporuje.
Nejen internetové firmy, ale i význačná a jinak stabilní společnost Oracle se musí cítit v posledních letech jako na houpačce. Ve své vrcholné době před dvěma lety se cítila téměř vyzyvatelem Microsoftu o softwarovou korunu a spřádala plány širokého rozvoje, například i v oblasti hardware (tenký klient, The Network Computer); akcie měly hodnotu téměř 50 dolarů a kapitalizace firmy se blížila 250 miliardám. Dnes klesají pod deset dolarů, na nejhorší hodnotu za poslední tři roky. Jde to ruku v ruce s finančními výsledky: letošní tržby Oracle jsou podstatně nižší než loni a o něco nižší než před dvěma lety, mírně klesá i zisk. Oracle samozřejmě není v žádných finančních problémech, je to stále silná a mocná firma, ale není tak hrozivou a dominantní firmou jako před dvěma lety.

K tomu ještě přichází zpráva od analytiků z Gartner Group, kteří říkají, že poprvé v historii překonává firma IBM Oracle v tržním podílu v technologii, která je pro Oracle zásadní: v databázích. Tržní podíl Oracle údajně klesl během roku z 34,1 na 32 %, zatímco u IBM naopak stoupl z 33,7 na 34,6 %. Rozdíly jsou velmi malé, ale lze vidět dlouhodobý trend postupného stoupání IBM v oblasti databází; to je samozřejmě podpořenou loňským chytrým nákupem firmy Informix, která IBM dodala potřebné technologie a pár procent příjmů. (Na třetím místě je podle výzkumu Microsoft, který drží 16,3 % - to je sice značný odstup, ale v relativním měřítku si Microsoft za loňský rok polepšil nejvíce). Oracle tuto změnu ve vedení popírá a pomáhá mu podobná zpráva od výzkumníků z IDC, kteří pro změnu tvrdí, že Oracle stále vede s 42,5 %, IBM má 31,1 % a Microsoft 8,5 % - jenomže i IDC říká, že zatímco tržní podíl Oracle o něco klesl, IBM i Microsoft výrazně stoupli. Rozdíl mezi Gartnerem a IDC je vysvětlován tím, že zatímco Gartner započítává pouze tržby z prodaných licencí, IDC počítá i tzv. maintenance (povinné roční poplatky); to nejvíce ovlivňuje Microsoft, který maintenance poplatky neúčtuje vůbec, ale upgrade je u něj zase nákladnější.

Neštěstí nechodí nikdy samo: Oracle dále trpí skandálem v Kalifornii, kde je firma obviněna z neférového postupu při získání státní zakázky za skoro 100 mil. dolarů; auditor tvrdí, že cena je skoro o polovinu nadsazená a guvernér dostal od Oracle peníze na volební kampaň. Oracle popírá cenovou nevýhodnost a tvrdí opak, ale skandál – který má v Americe samozřejmě mnohem větší váhu a dopad než u nás, kde jsme si bohužel na tyto metody zvykli jako na něco téměř normálního – už je na světě: dokáže se například výrazně podepsat na ceně akcií, ačkoli firmě vlastně nic nehrozí, „jen“ pošramocení pověsti.

Zatímco před třemi lety byla databáze od Oracle jasnou volbou, když zákazník požadoval nekompromisně nejlepší výkon a kvalitu, dnes už může náročný zákazník volit mezi Oracle a IBM, a oběma dýchá na záda Microsoft s produktem, který je levnější a nevyžaduje nákladný unixový server. To, že Microsoft své slavné soupeře ještě v některých ohledech nedostihuje, je slabá útěcha, protože softwarový gigant dohání urputně a bude se soupeřům přibližovat stále víc – dohání se vždy snáze. Oracle stále jasně vede u velkých korporací, které tuto platformu volí v bezmála šedesáti případech ze sta (IBM 22,6 %, Microsoft 13,1 %).

Pro Oracle se skutečně sešlo několik špatných zpráv současně – připočtěme ještě fakt, že zákazníci zpomalují nákupy do IT a místo drahých řešení se snaží najít levné alternativy (což by podle některých názorů mohlo být šancí pro open source software). I když se časy mohou zlepšit, firma stejně potřebuje změnit svou strategii a nalézt nové cesty k tržbám a ziskům, má-li se stát v budoucnu opět tak hrozivým gigantem jako dříve.

Diskuze (37) Další článek: Neoficiální Mozilla 1.0

Témata článku: Microsoft, Open source, Oracle, Nen, Chytrá váha, Volební kampaň, Značný rozdíl, Velký skandál, Auditor, Levná alternativa, Chytrý nákup, Poslední šance, Jed, Maintenance


Určitě si přečtěte

Vy a počítač: Virtuální plochy ve Windows mají smysl, používá je třetina čtenářů
Vladislav Kluska
Jak používáte počítačWindows 10Ankety
Čím nahradit WhatsApp: Vyberte si z 10 alternativních komunikátorů

Čím nahradit WhatsApp: Vyberte si z 10 alternativních komunikátorů

** Z WhatsAppu kvůli novým podmínkám utíkají tisíce uživatelů ** Čím nahradit populární aplikaci pro zasílání zpráv? ** Vybrali jsme pro vás 10 alternativních komunikátorů

Karel Kilián | 112

Karel Kilián
KomunikaceWhatsAppInstant Messaging
Japonská MANA může být 80× výkonnější než sebelepší tranzistorový procesor

Japonská MANA může být 80× výkonnější než sebelepší tranzistorový procesor

** Tranzistory současných počítačů vyzařují při přepínání teplo ** Na Tokijské univerzitě proto vyvíjejí adiabatické procesory ** Využívají supravodivost a jsou 80× úspornější

Jakub Čížek | 48

Jakub Čížek
TranzistoryProcesoryTechnologie
Konec modrých obrazovek smrti? Microsoft vydává mimořádnou aktualizaci pro Windows 10
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4

redakce
Mapy GoogleStreet View
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián | 22

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest rychlých Wi-Fi 6 routerů

Jak ztišit počítač

Velký test mATX skříní