Oracle si drží rekordní růst, u zisku dokonce větší než Microsoft

Oracle se jeví být jedinou softwarovou firmou schopnou konkurovat Microsoftu. Ale co bude za pět let?
Databázový gigant Oracle oznámil výsledky za poslední kvartál, a jsou překvapivě dobré – respektive, očekávalo se, že budou dobré, ale výsledek překonal i optimismus analytiků. Obrat firmy poskočil o 27% na 2.06 miliardy dolarů, zisk však o celých 46% na 274 miliónu – a to je více, než zaznamenává například ostře sledovaný gigant Microsoft. Podobně vypadají i další čísla: příjem z databází poskočil o 26%, z aplikací o 16% a ze služeb o 33% - finanční šéf komentuje, že databáze jsou naživu a daří se jim dobře. Tím samozřejmě reaguje na situaci z počátku letošního roku, kdy se zejména další databázové firmy propadly a Oracle to strhlo s sebou (akcie se propadly ze 40 dolarů na 19, nyní se opět šplhají ke čtyřicítce).

Úspěšný kvartál je určitě dán i optimismem okolo nové verze Oracle 8i a okolo verze 11 (Release 11) aplikačního balíku od Oracle; aplikacím se dařilo hůře v Evropě, kde se čeká na verzi 11.5, přizpůsobenou evropským podmínkám a legislativě. Oracle uznává, že je před ní – jako ostatně před všemi firmami v oboru, které usilují o trhy velkých firem a státní správy období příhodně nazvané „nukleární zima“. Jedná se samozřejmě o rok 2000, kdy evidentně nastane stop v utrácení u velké řady firem, a není vůbec jasné, kdy mrazy povolí – závisí to na tom, kolik škody problém roku 2000 natropí a jak se jej podaří odstranit. Zatímco u nás není Oracle takto příliš viditelná, patří ve světě mezi velké konkurenty s firmami jako je SAP, Peoplesoft, Baan či JD Edwards – finanční šéf Oracle uznává, že SAP je stále agresívnější, silným konkurentem je i JD Edwards, zatímco Baan se podle něj v poslední době „vypařil“.

Živě komentuje: i když firma není pro každého známá, jedná se o nesmírně silného hráče na počítačovém poli – stačí uvést, že tržní kapitalizace Oracle dosahuje čtvrtiny kapitalizace giganta Microsoftu. Budoucí pozice a úspěchy firmy budou hodně záležet na tom, jak se jí podaří zakotvit v různých aplikačních oblastech, jako je elektronická komerce či další internetové aktivity – pokud by Oracle zůstala silná pouze v databázích, bude zranitelná. Je vidět, že ani uvedení SQL Serveru 7 od Microsoftu firmě Oracle neublížilo, a Microsoftu (ve zvýšení kursu akcií) pomohlo – ostatní databázové firmy (kupř. Sybase a Informix) se ale drží hodně nízko. Toto se dá vykládat i jako signál, že je na trhu dostatek místa pro dva, málo místa pro všechny.

Váš názor Další článek: Listopadový Audit: cesta do hlubin duše českého Internetu (II.)

Témata článku: Microsoft, Oracle, Rekordní růst, Zisk, Rekord, PeopleSoft, Růst, Velká škoda, Dobrý výsledek, Dobré místo, Edwards, Dok


Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku