Oracle se slušným výsledkem, ale akcie padly dolů

Na notorickou nestabilitu databázového trhu tentokrát doplatila i tržní jednička.
Vedle Microsoftu dnes jediný skutečný softwarový „gigant“ stojící pevně na vlastních nohou ohlásil výsledky posledního čtvrtletí. I když byla čísla dobrá, firma Oracle byla podrobena nemilosrdnému verdiktu burzy a její akcie spadly během pár dní o téměř neuvěřitelných 60 % (znamená to například, že o stejný podíl klesly „majetky“ manažerů a akcionářů Oracle, a celková hodnota firmy se za čtyři dny propadla o dvacet miliard dolarů!).

Přitom obrat Oracle za posleční kvartál činil 2,08 miliardy dolarů (+19 % v meziročním nárůstu), zisk pak byl doslova výtečný – 293 miliónů, (+36 % meziročně). Co zapůsobilo tak střemhlavý pád, byly hlavně některé odhady do budoucna – jednak je zde dvouměsíční odklad databáze Oracle 8i, který může i podle představitelů firmy způsobit propad v příjmech, a dále to, že se podstatně nesplnily odhady prodeje aplikací, kde byl vzrůst pouze o pět procent místo slíbených pětadvaceti. Jako další hrozby pro Oracle uvádí analytici – podívejme se! – opoždění Windows 2000, rychlý vzestup Linuxu (!) a také samozřejmě rok 2000.

Prodej vlastních databázových produktů činil u Oracle 590 mil. USD (+10 %), což je necelá čtvrtina obratu firmy; aplikace pak vzrostly jen na 147 mil. USD. Představitelé firmy se snaží rozptýlit obavy investorů a tvrdí, že po roce 2000 obraty zase rychle porostou, také díky databázi Oracle 8i a produktu Customer Relational Management, který bude uveden v únoru.

Živě komentuje: nestabilita firem, které se živí databázemi, je doslova legendární a i firma Oracle to pocítila na vlastní kůži. Přesto, že její finanční výsledky jsou dobré a vzestup stabilní (což bývá pro investory podstatné), stačila změna nálady a okamžitě poklesla důvěra investorů. Přesto jsou zajímavá některá fakta: i analytici už berou na vědomí Linux, nikoli jako „zajímavý jev“, ale už skoro jako parní válec, který začíná ubližovat komerčním firmám. Dále je vidět, jak je svázána firma Oracle s Microsoftem: pokud druhý jmenovaný opozdí Windows 2000, ovlivní to nepříznivě i firmu, která jinak ostentativně dává na veřejnosti od produktů Microsoftu ruce pryč.

Domnívám se ovšem, že největší faktor v budoucnosti firmy je, jak bude probíhat přímé soupeření mezi Microsoftem a Oracle v otázce databází, tj. Oracle 8 vs. SQL Server 7 (plus aplikace). Obávám se, že zde probíhá v jiné variantě to, čeho už jsme byli svědky několikrát, například v soupeření Unix vs. Windows NT na desktopu, v soupeření RISC vs. Intel v hardware: nejdříve pohrdavé ignorování, pak bagatelizace s poukazem na nižší výkonnost, pak uznání, že „někde to má smysl, ale my jsme stále lepší“ až po ústup, přeměnivší se v útěk. Microsoft přesně ví, kde jsou silné stránky Oracle (a slabé stránky vlastní) a jde proto svým způsobem ve vyšlapaných stopách; SQL Server 7 dal docela silné znamení, že jde ve stopách správných a hodně rychlým krokem.

Váš názor Další článek: Dvě nové rodiny disků od Seagate

Témata článku: Oracle, Dobrý den, Dol, Parní válec, Zajímavý jev, Akcie, Dobrý výsledek, Necelá čtvrt, Dobrý způsob


Určitě si přečtěte

Nejlepší programy z roku 2000: Podívejte se, bez čeho jste tehdy vůbec nemohli fungovat!

Nejlepší programy z roku 2000: Podívejte se, bez čeho jste tehdy vůbec nemohli fungovat!

** Dnes už skoro všechno uděláte ve webovém prohlížeči a na mobilu ** Před dvaceti lety to ale bylo jiné ** Zavzpomínejte na legendy, které jste pravděpodobně také používali

Jakub Čížek | 126

WindowsFX: Nainstalujte to mamce a taťkovi. Ani nepoznají, že to je Linux

WindowsFX: Nainstalujte to mamce a taťkovi. Ani nepoznají, že to je Linux

** Po dvou měsících tu máme další linuxovou kopii ** Tentokrát jde o imitaci Desítek ** Sestavili ji brazilští geekové nad Ubuntu

Jakub Čížek | 135

Apple má šanci definitivně se uzamknout. macOS byl na jeho poměry až příliš otevřený

Apple má šanci definitivně se uzamknout. macOS byl na jeho poměry až příliš otevřený

** Apple, vývojáře i uživatele rozhodně nečekají dva roky prázdnin ** macOS se může uzavřít podobně jako iOS a iPadOS ** Přechod na Arm znamená stopku pro hackintoshe

Lukáš Václavík | 105

Je lepší hrát na PC, či na konzolích? Nebo jsou i jiné možnosti?

Je lepší hrát na PC, či na konzolích? Nebo jsou i jiné možnosti?

** Jaké jsou výhody a nevýhody hraní na počítači? ** Co mají společného a v čem se liší Xbox One, PS4 a Switch? ** Na čem hrát, když nemáte výkonné PC ani konzoli?

Lukáš Václavík | 122


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: nejlepší notebooky do 20 000 Kč

Test 8 levných IP kamer

Jak vybrat bezdrátová sluchátka

Testujeme Android 11