Oracle se slušným výsledkem, ale akcie padly dolů

Na notorickou nestabilitu databázového trhu tentokrát doplatila i tržní jednička.
Vedle Microsoftu dnes jediný skutečný softwarový „gigant“ stojící pevně na vlastních nohou ohlásil výsledky posledního čtvrtletí. I když byla čísla dobrá, firma Oracle byla podrobena nemilosrdnému verdiktu burzy a její akcie spadly během pár dní o téměř neuvěřitelných 60 % (znamená to například, že o stejný podíl klesly „majetky“ manažerů a akcionářů Oracle, a celková hodnota firmy se za čtyři dny propadla o dvacet miliard dolarů!).

Přitom obrat Oracle za posleční kvartál činil 2,08 miliardy dolarů (+19 % v meziročním nárůstu), zisk pak byl doslova výtečný – 293 miliónů, (+36 % meziročně). Co zapůsobilo tak střemhlavý pád, byly hlavně některé odhady do budoucna – jednak je zde dvouměsíční odklad databáze Oracle 8i, který může i podle představitelů firmy způsobit propad v příjmech, a dále to, že se podstatně nesplnily odhady prodeje aplikací, kde byl vzrůst pouze o pět procent místo slíbených pětadvaceti. Jako další hrozby pro Oracle uvádí analytici – podívejme se! – opoždění Windows 2000, rychlý vzestup Linuxu (!) a také samozřejmě rok 2000.

Prodej vlastních databázových produktů činil u Oracle 590 mil. USD (+10 %), což je necelá čtvrtina obratu firmy; aplikace pak vzrostly jen na 147 mil. USD. Představitelé firmy se snaží rozptýlit obavy investorů a tvrdí, že po roce 2000 obraty zase rychle porostou, také díky databázi Oracle 8i a produktu Customer Relational Management, který bude uveden v únoru.

Živě komentuje: nestabilita firem, které se živí databázemi, je doslova legendární a i firma Oracle to pocítila na vlastní kůži. Přesto, že její finanční výsledky jsou dobré a vzestup stabilní (což bývá pro investory podstatné), stačila změna nálady a okamžitě poklesla důvěra investorů. Přesto jsou zajímavá některá fakta: i analytici už berou na vědomí Linux, nikoli jako „zajímavý jev“, ale už skoro jako parní válec, který začíná ubližovat komerčním firmám. Dále je vidět, jak je svázána firma Oracle s Microsoftem: pokud druhý jmenovaný opozdí Windows 2000, ovlivní to nepříznivě i firmu, která jinak ostentativně dává na veřejnosti od produktů Microsoftu ruce pryč.

Domnívám se ovšem, že největší faktor v budoucnosti firmy je, jak bude probíhat přímé soupeření mezi Microsoftem a Oracle v otázce databází, tj. Oracle 8 vs. SQL Server 7 (plus aplikace). Obávám se, že zde probíhá v jiné variantě to, čeho už jsme byli svědky několikrát, například v soupeření Unix vs. Windows NT na desktopu, v soupeření RISC vs. Intel v hardware: nejdříve pohrdavé ignorování, pak bagatelizace s poukazem na nižší výkonnost, pak uznání, že „někde to má smysl, ale my jsme stále lepší“ až po ústup, přeměnivší se v útěk. Microsoft přesně ví, kde jsou silné stránky Oracle (a slabé stránky vlastní) a jde proto svým způsobem ve vyšlapaných stopách; SQL Server 7 dal docela silné znamení, že jde ve stopách správných a hodně rychlým krokem.

Váš názor Další článek: Dvě nové rodiny disků od Seagate

Témata článku: Oracle, Dobrý den, Dol, Necelá čtvrt, Akcie, Parní válec, Zajímavý jev, Dobrý způsob, Dobrý výsledek


Určitě si přečtěte

Elon Musk: kupovat si jiné auto než Tesla je bláznovství, chystáme velké věci

Elon Musk: kupovat si jiné auto než Tesla je bláznovství, chystáme velké věci

** Tesla uspořádala prezentaci pro investory na téma autonomního řízení ** Zveřejnila podrobnosti o vlastním neuročipu i autonomní technologii ** Příští rok chce spustit vlastní platformu samořídicích sdílených aut

Karel Javůrek | 102

Kdyby dnes USA vypnuly GPS, možná byste si toho na mobilu ani nevšimli

Kdyby dnes USA vypnuly GPS, možná byste si toho na mobilu ani nevšimli

** Satelitní navigaci jsme si zvykli říkat podle americké předlohy GPS ** Dnešní telefony ale používají také evropský, ruský a čínský systém ** Kdyby USA nyní vypnuly GPS, možná byste to ani nepoznali

Jakub Čížek | 48Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test Wi-Fi mesh

Nejlepší hodinky pro všechny aktivity

Důležité aplikace na cesty

Jak streamovat video na Twitch