Oracle Designer: zlepšení na úrovni

Recenze CASE nástroje Oracle Designer.
Marek Kocan: Důležitými etapami ve vývoji každého informačního systému jsou jeho analýza a návrh. Nástroje, které nám s těmito etapami pomáhají, jsme si zvykli označovat čtyřmi velkými písmeny – CASE (Computer Aided Software Engineering). A do této kategorie patří i nástroj Oracle Designer.

Bez instalace není velení
Tento nadpis by také mohl znít „Bez manuálu ani ránu!“ – to myslím naprosto vážně. Instalaci lze svojí obtížností přirovnat k instalaci samotného databázového serveru. Jedná se ale o věc snadno pochopitelnou. Veškerá data jsou uložena v tzv. centrální repository, ke které jednotlivé nástroje sady Oracle Designer přistupují jako k běžné databázi.

Tento fakt také určuje jednu důležitou základní podmínku. Pro provoz Oracle Designeru budete potřebovat databázový server společnosti Oracle, nejlépe pak některý z verze řady 8.x. V případě nutnosti si ale vystačíte i z některou variantou „sedmičky“ či řady Personal.

Instalaci repository (tedy serverové části) by měl provádět pouze databázový administrátor, který musí v rámci předinstalačních kroků především zajistit dostatečné místo v databázi, vytvořit speciálního administrátora repository (tzv. vlastníka repository) a případně zajistit rozšíření funkčnosti databázového serveru o některé moduly. Samotná instalace je pak již otázkou přibližně hodinového sledování teploměru. Na jednotlivé pracovní stanice se pak už instaluje jen klientská část. Určitou variantou je pak také instalace klientských nástrojů na síti.

Součástí distribuce je také ukázková aplikace pro Pizzerii. Velmi si cením snahy autorů vyhnout se zbytečné složitosti – na poměrně jednoduchém příkladě je krok za krokem ukázán postup základního využití tohoto produktu. Oproti podobným pokusům konkurence, kdy mnohdy jako začátečník ani nevíte, kde vám hlava stojí, splňuje tato ukázková aplikace a doprovodná příručka přesně to, co se od nich očekává.

Komplexnost nadevše
Při vývoji rozsáhlého informačního systému má model mnohdy desítky a desítky diagramů, které již není v žádném případě možné udržet na několika papírech. Právě nástroje CASE se staly za poslední desetiletí neocenitelnými pomocníky. Ve světě jich existuje celá řada, přičemž nevýhodou mnohých z nich je orientace pouze na určitý přístup – například datově orientovaný či procesně orientovaný.

Oracle Designer nabízí vše, co v této oblasti můžete potřebovat. Byť je vybudován na firemní metodologii, neměl by být žádným problémem pro nikoho, kdo se již ve světě modelování trochu pohyboval. Pomocí tohoto nástroje můžete zpracovávat podnikové procesy až do úrovně detailního popisu jednotlivých funkcí včetně podpory datových toků i entitně-relačních diagramů.

Do návrhu máte možnost zabudovat aplikační logiku, kterou je posléze možné využít v procesu generování. Právě generování totiž patří mezi silnou stránku popisovaného produktu – díky provázanosti s ostatními produkty, například sadou vývojových nástrojů Oracle Developer, můžete na základě diagramů a vašich dalších požadavků vygenerovat celou aplikaci, včetně varianty pro distribuované prostředí či web. Nechybí například ani generátor nápovědy pro operační systémy Windows. Velkou výhodou je, že můžete poměrně snadným způsobem ovlivnit nejen podobu generované aplikace, ale také aplikační logiku (i tu v některých systémech CASE pevně danou). Pochopitelně, že v praxi se mnohdy dalším úpravám v konkrétním vývojovém prostředí nevyhnete.

Co je ale důležité, nepočítejte s tím, že jde o nástroj, ke kterému sednete a budete jej moci intuitivně používat bez jakýchkoli teoretických znalostí a předchozího proškolení. Je to podobné, jako například u účetních programů. Musíte dobře vědět, co děláte.

Líbilo nebo ne?
Při většině recenzí mám v této části poměrně jasno. Ale u tohoto produktu je tomu zcela jinak. Poprvé jsem se s ním setkal na úrovni krátkého kurzu před pěti lety a zavrhl jsem jej pro zdánlivou nepřehlednost a některé zjevné nedostatky a chyby. Drtivá většina mých názorů z té doby byla zcela negativních. Necelý rok nato jsem byl přinucen s Oracle Designerem intenzivně pracovat v souvislosti s vývojem poměrně rozsáhlého informačního systému. A právě tehdy se můj názor změnil – i přes své nedostatky je tento nástroj přesně tím, k čemu je určen (může se vám to zdát jako samozřejmost, ale opak je u mnohých komerčních produktů pravdou).

Hlavní výhody – komplexnost, podporu týmové práce či provázání s ostatními produkty Oracle – totiž můžete naplno využít až v opravdové praxi. Postupem doby navíc nové verze důsledně odstraňovaly předchozí chyby, a tak dnes mám na počítači produkt, o kterém si dovoluji zodpovědně prohlásit, že patří mezi naprostou špičku ve své kategorii. A pokud se ptáte, proč nejsem rozhodnutý, zda líbilo či ne, tak odpovídám, že jsem už zpohodlněl – chtěl bych totiž od tohoto nástroje ještě víc. Ale mé „nadbytečné“ požadavky dnes nesplňuje žádný existující nástroj. Tedy alespoň pokud vím.

Oracle Designer Release 2.1.2
Zapůjčil: Oracle Czech
Výrobce: Oracle Corporation
Cena: Named User Single Server - 144 000 Kč
Named User Multi Server - 179 000 Kč
Tel.: 02-2440 8150
E-mail: oracle@cz.oracle.com
Web: www.oracle.cz
Diskuze (2) Další článek: Linkové telefony mají do roku 2005 skončit

Témata článku: Design, Oracle, Designer, Celá etapa, Určitý nedostatek, Zjevná výhoda, Etapa, Podobný krok, Jednotlivý produkt, Důležitý krok, Dostatečná úroveň, Velký pomocník, Úroveň, Neocenitelný pomocník, Case, Rozsáhlá snaha, Naprostá většina, Běžná data, Podobný nástroj, Zlepšení, Předchozí nástroj, Důležitá část, Velká rána


Určitě si přečtěte

Že by konečně revoluce? Nové chytré hodinky od Garminu mají průhledný solární panel

Že by konečně revoluce? Nové chytré hodinky od Garminu mají průhledný solární panel

** Chytré hodinky mají relativně malou výdrž ** Sportovní fénixy od Garminu jsou na tom ale lépe ** Poslední verze nabízí dokonce transparentní solární panel

Jakub Čížek | 54

Google Coral: Raspberry Pi s čipem, který zpracuje 4 biliony operací za sekundu

Google Coral: Raspberry Pi s čipem, který zpracuje 4 biliony operací za sekundu

** Je to velké jako Raspberry Pi ** Ale je to až o několik řádů rychlejší ** Dorazil nám exotický Google Coral s akcelerátorem Edge TPU

Jakub Čížek | 18

Bývalý zaměstnanec Nokie vysvětluje, proč telefony s Windows Phone neuspěly

Bývalý zaměstnanec Nokie vysvětluje, proč telefony s Windows Phone neuspěly

** Za neúspěchem Microsoftu v mobilech stojí i Windows 8 ** Microsoft pozdě naskočil do rozjetého vlaku ** Uživatelé neměli zásadní důvody, proč přejít

Karel Kilián | 133

Windows 10 po čtyřech letech: Jsou populární, ale stále je to šílený kočkopes

Windows 10 po čtyřech letech: Jsou populární, ale stále je to šílený kočkopes

** Windows 10 tu jsou už čtyři roky, první verze dorazila 29. 7. 2015 ** Desítky měly nahradit neúspěšnou řadu Windows 8.x ** I po letech však systém budí emoce a zůstává kočkopsem

Jakub Čížek | 111Aktuální číslo časopisu Computer

Speciál o přechodu na DVB-T2

Velký test herních myší

Super fotky i z levného mobilu

Jak snadno upravit PDF