Oracle Designer: zlepšení na úrovni

Recenze CASE nástroje Oracle Designer.
Marek Kocan: Důležitými etapami ve vývoji každého informačního systému jsou jeho analýza a návrh. Nástroje, které nám s těmito etapami pomáhají, jsme si zvykli označovat čtyřmi velkými písmeny – CASE (Computer Aided Software Engineering). A do této kategorie patří i nástroj Oracle Designer.

Bez instalace není velení
Tento nadpis by také mohl znít „Bez manuálu ani ránu!“ – to myslím naprosto vážně. Instalaci lze svojí obtížností přirovnat k instalaci samotného databázového serveru. Jedná se ale o věc snadno pochopitelnou. Veškerá data jsou uložena v tzv. centrální repository, ke které jednotlivé nástroje sady Oracle Designer přistupují jako k běžné databázi.

Tento fakt také určuje jednu důležitou základní podmínku. Pro provoz Oracle Designeru budete potřebovat databázový server společnosti Oracle, nejlépe pak některý z verze řady 8.x. V případě nutnosti si ale vystačíte i z některou variantou „sedmičky“ či řady Personal.

Instalaci repository (tedy serverové části) by měl provádět pouze databázový administrátor, který musí v rámci předinstalačních kroků především zajistit dostatečné místo v databázi, vytvořit speciálního administrátora repository (tzv. vlastníka repository) a případně zajistit rozšíření funkčnosti databázového serveru o některé moduly. Samotná instalace je pak již otázkou přibližně hodinového sledování teploměru. Na jednotlivé pracovní stanice se pak už instaluje jen klientská část. Určitou variantou je pak také instalace klientských nástrojů na síti.

Součástí distribuce je také ukázková aplikace pro Pizzerii. Velmi si cením snahy autorů vyhnout se zbytečné složitosti – na poměrně jednoduchém příkladě je krok za krokem ukázán postup základního využití tohoto produktu. Oproti podobným pokusům konkurence, kdy mnohdy jako začátečník ani nevíte, kde vám hlava stojí, splňuje tato ukázková aplikace a doprovodná příručka přesně to, co se od nich očekává.

Komplexnost nadevše
Při vývoji rozsáhlého informačního systému má model mnohdy desítky a desítky diagramů, které již není v žádném případě možné udržet na několika papírech. Právě nástroje CASE se staly za poslední desetiletí neocenitelnými pomocníky. Ve světě jich existuje celá řada, přičemž nevýhodou mnohých z nich je orientace pouze na určitý přístup – například datově orientovaný či procesně orientovaný.

Oracle Designer nabízí vše, co v této oblasti můžete potřebovat. Byť je vybudován na firemní metodologii, neměl by být žádným problémem pro nikoho, kdo se již ve světě modelování trochu pohyboval. Pomocí tohoto nástroje můžete zpracovávat podnikové procesy až do úrovně detailního popisu jednotlivých funkcí včetně podpory datových toků i entitně-relačních diagramů.

Do návrhu máte možnost zabudovat aplikační logiku, kterou je posléze možné využít v procesu generování. Právě generování totiž patří mezi silnou stránku popisovaného produktu – díky provázanosti s ostatními produkty, například sadou vývojových nástrojů Oracle Developer, můžete na základě diagramů a vašich dalších požadavků vygenerovat celou aplikaci, včetně varianty pro distribuované prostředí či web. Nechybí například ani generátor nápovědy pro operační systémy Windows. Velkou výhodou je, že můžete poměrně snadným způsobem ovlivnit nejen podobu generované aplikace, ale také aplikační logiku (i tu v některých systémech CASE pevně danou). Pochopitelně, že v praxi se mnohdy dalším úpravám v konkrétním vývojovém prostředí nevyhnete.

Co je ale důležité, nepočítejte s tím, že jde o nástroj, ke kterému sednete a budete jej moci intuitivně používat bez jakýchkoli teoretických znalostí a předchozího proškolení. Je to podobné, jako například u účetních programů. Musíte dobře vědět, co děláte.

Líbilo nebo ne?
Při většině recenzí mám v této části poměrně jasno. Ale u tohoto produktu je tomu zcela jinak. Poprvé jsem se s ním setkal na úrovni krátkého kurzu před pěti lety a zavrhl jsem jej pro zdánlivou nepřehlednost a některé zjevné nedostatky a chyby. Drtivá většina mých názorů z té doby byla zcela negativních. Necelý rok nato jsem byl přinucen s Oracle Designerem intenzivně pracovat v souvislosti s vývojem poměrně rozsáhlého informačního systému. A právě tehdy se můj názor změnil – i přes své nedostatky je tento nástroj přesně tím, k čemu je určen (může se vám to zdát jako samozřejmost, ale opak je u mnohých komerčních produktů pravdou).

Hlavní výhody – komplexnost, podporu týmové práce či provázání s ostatními produkty Oracle – totiž můžete naplno využít až v opravdové praxi. Postupem doby navíc nové verze důsledně odstraňovaly předchozí chyby, a tak dnes mám na počítači produkt, o kterém si dovoluji zodpovědně prohlásit, že patří mezi naprostou špičku ve své kategorii. A pokud se ptáte, proč nejsem rozhodnutý, zda líbilo či ne, tak odpovídám, že jsem už zpohodlněl – chtěl bych totiž od tohoto nástroje ještě víc. Ale mé „nadbytečné“ požadavky dnes nesplňuje žádný existující nástroj. Tedy alespoň pokud vím.

Oracle Designer Release 2.1.2
Zapůjčil: Oracle Czech
Výrobce: Oracle Corporation
Cena: Named User Single Server - 144 000 Kč
Named User Multi Server - 179 000 Kč
Tel.: 02-2440 8150
E-mail: oracle@cz.oracle.com
Web: www.oracle.cz
Diskuze (2) Další článek: Linkové telefony mají do roku 2005 skončit

Témata článku: Oracle, Design, Etapa, Dostatečná úroveň, Důležitá část, Zjevná výhoda, Úroveň, Důležitý krok, Neocenitelný pomocník, Podobný nástroj, Určitý nedostatek, Předchozí nástroj, Celá etapa, Jednotlivý produkt, Rozsáhlá snaha, Designer, Naprostá většina, Pi Case, Velký pomocník, Běžná data, Podobný krok, Velká rána, Zlepšení, Case


Určitě si přečtěte

Seznam.cz má vlastního hlasového asistenta pro Android. Rozumí česky a nastaví i budík
Jakub Čížek
Mobilní aplikaceAndroidSeznam.cz
Vyšel Windows 10 October 2020 Update. Poradíme, jak je stáhnout a co je nového
Vladislav Kluska
October 2020 UpdateWindows 10
WhatsApp konečně umožní smazat velké soubory z konverzací, aby nezabíraly místo
Vladislav Kluska
WhatsAppFacebookInstant Messaging
Micro:bit V2: Tuto destičku plnou čipů dokáže naprogramovat i vaše babička

Micro:bit V2: Tuto destičku plnou čipů dokáže naprogramovat i vaše babička

** Chcete se teď hned naučit programovat čipy? ** Nechcete nic instalovat a číst zdlouhavé manuály? ** Naprogramujeme si Micro:bit, který zahraje Tichou noc

Jakub Čížek | 33

Jakub Čížek
Pojďme programovat elektronikuProgramování pro děti
Fedora 33 prostě funguje. Linux si zaslouží dobýt laptop, je to ale asi opět marné

Fedora 33 prostě funguje. Linux si zaslouží dobýt laptop, je to ale asi opět marné

** Desktopový Linux funguje a vypadá stále lépe ** Fedora 33 není výjimkou ** Ve stínu Windows a macOS tu vyrostly skvělé alternativy

Jakub Čížek | 156

Jakub Čížek
FedoraOperační systémyLinux
Co je to UWB? Nová technologie zastoupí Wi-Fi, Bluetooth i NFC a slibuje velké věci

Co je to UWB? Nová technologie zastoupí Wi-Fi, Bluetooth i NFC a slibuje velké věci

** V nových mobilech se začíná objevovat tajemná zkratka UWB ** Jde o další technologii, jak navzájem propojit různá zařízení ** Oproti Wi-Fi a Bluetooth má řadu výhod

Lukáš Václavík | 36

Lukáš Václavík
UWBIoTTechnologie
Archivovat data do cloudu, na HDD, SSD, DVD, nebo Blu-ray? Co je nejvýhodnější?

Archivovat data do cloudu, na HDD, SSD, DVD, nebo Blu-ray? Co je nejvýhodnější?

** Kam doma natrvalo uložit data? Vyplatí se ještě optická média? ** Jaké kapacity disků a médií má smysl koupit? ** Cenovou výhodnost si ukážeme na příkladech s 2TB úložištěm

Lukáš Václavík | 118

Lukáš Václavík
ZálohováníÚložištěPevné disky
Testy procesorů Ryzen 5000: AMD překonalo Intel ve všech směrech

Testy procesorů Ryzen 5000: AMD překonalo Intel ve všech směrech

** AMD začalo prodávat nové procesory Ryzen 5000 s architekturou Zen 3 ** K dispozici jsou nezávislé testy z celého světa ** AMD překonává Intel ve všech směrech

Karel Javůrek | 69

Karel Javůrek
ProcesoryTestyAMD
Microsoft Defender je jeden z nejlepších antivirových programů, tvrdí výsledky AV-TESTu
Karel Kilián
Windows DefenderAntivirusWindows 10
Dostali jste nový počítač? Tohle s ním udělejte, než ho začnete používat

Dostali jste nový počítač? Tohle s ním udělejte, než ho začnete používat

** Každý nový počítač si zaslouží počáteční péči ** Odinstalujte bloatware a nezapomeňte na vhodné nastavení ** Poradíme, jak se o počítač s Windows 10 postarat

David Polesný, Stanislav Janů | 69

David PolesnýStanislav Janů
PočítačeNotebooky

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5