Optimalizace JPEGů snadno a rychle

Když někdo vytváří obrázkovou galerii pro webové stránky, jistě chce pracovat s co nejmenšími objemy dat kvůli jejich rychlému zobrazení na straně prohlížejícího.

A že to může být např. u skenovaného domácího alba tak trochu problém, ví každý, kdo si to už zkusil. Pokud hledáte nějaký takový nástroj, který umí podobné věci udělat rychle a jednoduše, sáhněte po JPEG Wizzardu.

Prográmek pochází od tvůrců, kteří mají své domovské stránky na serveru JPG. Jeho první verze byla zdarma distribuována jako freeware, ale pravděpodobně díky jeho oblíbenosti se tvůrci rozhodli, že jej zpoplatní. Program nyní stojí 29 USD a můžete si stáhnout jeho zkušební verzi o velikosti cca 2,7 MB.

Rozložení pracovní plochy programu je vstupní a výstupní (input/output) část, kde se v jedné zobrazuje stav před a v druhé části stav po optimalizaci, která probíhá velice jednoduše – pohybováním „táhel“, při kterém si může uživatel v reálném čase kontrolovat účinnost a porovnávat výslednou velikost obrázku, který vytváří.

 Ale jestli jste si mysleli, že to je jen jedna věc, kterou tento program opravdu umí, tak se mýlíte. Velmi povedenou funkcí jsou tzv. regiony, čili oblasti, které lze speciálně nadefinovat a optimalizovat odděleně. Tímto způsobem lze dosáhnout ještě lepších výsledků, hlavně co se týče kvality obrázku (samozřejmě v závislosti na velikosti).

Následují další funkce, známé z grafických editorů. Jedná se např. o zmenšování, ořezávání, kombinování obrázků (přidávání jednoho do druhého, ideální např.: pro označování fotek logem), nastavování sytosti, průhlednosti, barevnosti a navíc je zde možnost tvorby náhledů, a to dokonce v dávkách (batch), verze 2 navíc umožňuje odstranění tzv. červených očí z fotografií, obsahuje 40 různých grafických efektů, neomezené množství undo a redo pohybů (zpět a vpřed v provedených akcích) a mnoho dalšího.

Jpeg Wizard se může pochlubit inteligentní aplikací kompresního algoritmu. Jde o to, že díky speciálnímu algoritmu dokáže program maximálně využít obrazové informace v již jednou optimalizovaném obrázku, a minimalizuje tak jeho zdeformování. Jde o relativně složitou technologii, se kterou se nesetkáte často. Aplikace také obsahuje možnost dávkové (hromadné) optimalizace. Tato funkce je obsažena ve verzi za 89 USD.

Samozřejmě že program není úplně dokonalý, ale oproti svým prvním verzím je viditelně vylepšený a určitě stojí za to si ho vyzkoušet.

Diskuze (16) Další článek: Šum v digitální fotografii

Témata článku: Download, JPEG, Složitá část, Wizard, Optimalizace, Různá dávka, Redo


Určitě si přečtěte

Vy a počítač: Virtuální plochy ve Windows mají smysl, používá je třetina čtenářů
Vladislav Kluska
Jak používáte počítačWindows 10Ankety
Microsoft pořád myslí i na odpůrce předplatného. Letos vydá Office 2021
Lukáš Václavík
Microsoft OfficeMicrosoft
Můžete mít dvakrát rychlejší VDSL? Mapa Cetinu ukazuje, kde je dostupný bonding
Lukáš Václavík
CETINPřipojení k internetu
Kudy proudí doprava? Na mapách můžete sledovat autobusy, vlaky, letadla i lodě

Kudy proudí doprava? Na mapách můžete sledovat autobusy, vlaky, letadla i lodě

Současná situace cestování zrovna dvakrát nepřeje, kvůli covidu můžeme jezdit leda tak prstem po mapě. A nebo můžeme prsty nechat volné a koukat, jak po mapě cestuje někdo jiný. Díky otevřeným datům dopravních či přepravních společností je to hračka.

Lukáš Václavík | 10

Lukáš Václavík
Doprava
Apple Macbook Air M1: testujeme výkon, výdrž, a hlavně kompatibilitu aplikací [průběžně aktualizováno]

Apple Macbook Air M1: testujeme výkon, výdrž, a hlavně kompatibilitu aplikací [průběžně aktualizováno]

** Testujeme Apple Macbook Air s procesorem M1 ** Zajímá nás nejen výkon, ale zejména kompatibilita aplikací ** Článek je průběžně doplňován na základě vašich dotazů

Jiří Kuruc | 209

Jiří Kuruc
Apple
26 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

26 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

** Prohlížeč Chrome obsahuje širokou škálu funkcí, neumí ale všechno ** Jeho schopnosti můžete rozšířit pomocí rozšíření ** Vybrali jsme pro vás zajímavé a užitečné doplňky

Karel Kilián | 47

Karel Kilián
Doplňky do prohlížečeChromeProhlížeče
Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, semafor PES, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, semafor PES, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

** Vývoj COVID-19 v Česku: nakažení, úmrtí, testovaní, hospitalizovaní ** Mapa podle okresů, přehled podle věku, situace v Evropě i ve světě ** Každý den aktualizované grafy a mapy

Marek Lutonský | 172

Marek Lutonský
COVID-19Koronavirus
Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

** Uspořádání kabelů můžete vnímat i jako podivný druh umění ** To nejkrásnější se skrývá v datacentrech a serverovnách ** Podívejte se na skutečné „cableporn“ z optiky i kroucené dvojlinky

Vojtěch Malý | 53

Vojtěch Malý
DatacentraServery