OptimAccess: Trezor nebo počítač?

V říjnu 2000 uvedla firma Sodat software na trh už v pořadí šestou verzi programu OptimAccess. Ten slouží k zabezpečení operačních systémů Windows, a to hlavně těch devadesátkových. Z kdysi dosového programu nepodporujícího počítače určitých typů se stal propracovaný, uživatelsky příjemný program, který nová verze ještě o něco vylepšila.
Tento článek vyšel v časopise Computer 22/00, který vyšel 23. 11. 2000

Zdeněk Ogrodník: V říjnu 2000 uvedla firma Sodat software na trh už v pořadí šestou verzi programu OptimAccess. Ten slouží k zabezpečení operačních systémů Windows, a to hlavně těch devadesátkových. Z kdysi dosového programu nepodporujícího počítače určitých typů se stal propracovaný, uživatelsky příjemný program, který nová verze ještě o něco vylepšila.

Dále ni krok

Program vám umožní velmi rychle a snadno ochránit jakékoli adresáře, disky, části disků apod. před neoprávněnými zásahy nebo smazáním. Toho se využívá především tam, kde má k jednomu počítači přístup více uživatelů (školy, firmy ad.).

Veškeré nastavení ochrany probíhá v prostředí velmi podobném Průzkumníkovi. Při ochraně adresářové struktury můžete adresářům a souborům nastavit několik vlastností: WR (lze je libovolně upravovat), RO (pouze pro čtení) nebo HIDDEN (složka je skrytá a nelze s ní pracovat). Nevýhodou je, že toto nastavení ctí i vlastní systém, takže pokud nastavíte např. soubor WIN386.swp jako RO nebo HIDDEN, Windows vůbec nenastartují. Nastavení RO a HIDDEN tak používejte jen pro složky a soubory, do kterých systém při práci nic nezapisuje. Výpis typů souborů a adresářů, které lze nastavit jako RO, najdete na webu firmy.

Pokud aktivujete ochranu disketové mechaniky, pak s ní nebude moci nikdo pracovat. Do počítače se tak nedostane žádný nežádoucí program, vir nebo hra. Konkrétní disketu však můžete „autorizovat“ – disketová mechanika s ní pak normálně pracuje. Podobně lze omezit i mechaniku CD-ROM a Zip.

Krok před krokem

Nedocenitelnou vlastností je tzv. Ochrana registrační databáze. Veškeré změny, provedené při výuce studentem, se po restartu počítače vrátí zpět do původního stavu. Učitel tak může učit (třeba nastavení obrazovky) bez úmorného vracení do původního stavu. Také zakázání přístupu k ovládacím panelům přináší správcům sítí a učeben klidný spánek. Přitom můžete určit, který ovládací panel necháte přístupný.

Ochranu nelze obejít kontextovým menu, které nabízí pravé tlačítko myši. Od verze pět lze zakázat i instalaci nových programů. Výše zmíněné možnosti ochrany můžete podle potřeb jednoduše a libovolně aktivovat nebo deaktivovat.

O několik kroků dál

OptimAccess má tři nadstavby, které jsou prodávány samostatně. Doplněk Plus vyžaduje před startem operačního systému heslo. Tuto ochranu nelze obejít spouštěcí disketou, a ani instalace pevného disku na jiný počítač nic neřeší.

Další část – Remote Control – umožňuje dálkovou správu ochrany počítačů v síti. S její pomocí vytvoříte skupiny počítačů, kterým lze měnit nastavení současně. Podmínkou správné činnosti je přítomnost NetBEUI nebo TCP/IP protokolu a instalace OptimAccess na všechny stanice.

Třetí nadstavba Extension rozšiřuje a upřesňuje ochranu ovládacích panelů, Průzkumníka, nabídky Start a plochy. Chrání nastavení některých programů (Internet Explorer, Word, Excel, Outlook), které budou mít při spuštění předem definované nastavení. Z nabídky Start umožňuje odstranit ikony, Ovládací panely, Tiskárny, příkaz Najít a Spustit. V Průzkumníkovi skryje vybrané diskové jednotky, znemožňuje zobrazení skrytých a systémových souborů ad. Nová verze již neobsahuje chybu, která umožnila po stisku F3 spustit příkaz Najít (i když byl odebrán z nabídky Start) a tím došlo k zobrazení skryté diskové jednotky (např. C). To mohlo vést k destrukci systému vetřelcem typu „Studentus zvědavus“.

Program je již dodáván pouze na cédéčku, což může způsobit uživatelům starších počítačů nemalý problém. Přitom data zabírají pouze 3 MB. Také při práci v rozlišení 640 × 480 nastávají malé problémy. Lištu Start musíte skrýt, abyste mohli možné změny potvrdit.

Všechna provedená nastavení lze uložit na disketu a následně načíst na další počítače. Promyšlenými kroky umožňuje OptimAccess 6.0 velmi dobrou ochranu nainstalovaného softwaru, operačního systému, komunikačních prostředků a jejich nastavení. A že se vám to nějak nezdá? Pak si můžete pro začátek vyzkoušet třicetidenní omezenou verzi, kterou najdete na Internetu.

Plusy a minusy
+ jednoduché ovládání
+ rozsah možností
+ nízká cena
- instalace pouze z CD
- horší práce v nižším rozlišení
program pro ochranu Windows
OptimAccess
Zdroj: SODAT Software, Brno
Telefon: (05) 43 23 61 77
Cena: 1 050 Kč vč. DPH (+ 33% příplatek za každou nadstavbu)
Doporučená konfigurace: DOS, Windows 3.x/9x/NT/2000

Právě vyšlo
nové číslo
časopisu Computer.
Diskuze (2) Další článek: Sony 15,1“ LCD monitor na českém trhu

Témata článku: Software, Windows, Trezor, Hidden, Klidný spánek, Doporučené pořadí, Ochrana, Příjemný stisk, Ovládací panel, Nemalá cena, Krok


Určitě si přečtěte

15 věcí, které umí Windows 10, ale možná o nich vůbec nevíte

15 věcí, které umí Windows 10, ale možná o nich vůbec nevíte

** Systém Windows 10 umí spoustu užitečných drobností ** O mnoha praktických funkcích pravděpodobně ani nevíte ** Poznejte užitečné tipy, které se vám mohou hodit každý den

Vladislav Kluska | 36

Rekordy počasí: V Česku to ještě jde, skutečné extrémy zažívají jinde

Rekordy počasí: V Česku to ještě jde, skutečné extrémy zažívají jinde

** Teplotní extrémy dokážou překvapit. Seznamte se s rekordy v Česku i ve světě ** Rekordní hodnoty jsou mnohdy až k neuvěření ** Zjistěte, kdy ke bylo největší horko, zima, déšť či vítr

Karel Kilián | 7

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Řešením matematického problému se dostal k modelu teoretického stroje, který nese jeho jméno a je základem logiky univerzálních počítačů.

Pavel Tronner | 56

Budoucnost elektroniky: čeští vědci stojí za revolučním čipem, který nemá ve světě obdoby

Budoucnost elektroniky: čeští vědci stojí za revolučním čipem, který nemá ve světě obdoby

** Čeští vědci pod vedením Tomáše Jungwirtha vyvíjí nový typ revolučního paměťového čipu ** Zatímco v současnosti elektronika pracuje s elektrony, v budoucnu to budou spiny elektronů ** Čipy budou moci být klidně i 1 000x rychlejší a úspornější

Karel Javůrek | 32

Nechcete platit za Total Commander? Těmito bezplatnými programy ho můžete nahradit

Nechcete platit za Total Commander? Těmito bezplatnými programy ho můžete nahradit

** Total Commander je na Windows takřka legendou ** Licence však stojí více než tisíc korun ** Našli jsme pro vás deset alternativ dostupných zdarma

Karel Kilián | 140

Apple: naše mapy budou nejlepší na světě. Tajně jsme na nich pracovali několik let

Apple: naše mapy budou nejlepší na světě. Tajně jsme na nich pracovali několik let

** Apple odhalil své plány na zcela nové mapy ** Několik let pracuje na nových mapách, které by měly předběhnout konkurenci ** Objeví se s příchodem iOS 12 pro vybrané státy

Karel Javůrek | 50


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test 18 bezdrátových sluchátek

Vše o přechodu na DVB-T2

Procesory AMD opět porážejí Intel

7 NVMe M.2 SSD v přímém souboji