OptimAccess: Trezor nebo počítač?

V říjnu 2000 uvedla firma Sodat software na trh už v pořadí šestou verzi programu OptimAccess. Ten slouží k zabezpečení operačních systémů Windows, a to hlavně těch devadesátkových. Z kdysi dosového programu nepodporujícího počítače určitých typů se stal propracovaný, uživatelsky příjemný program, který nová verze ještě o něco vylepšila.
Tento článek vyšel v časopise Computer 22/00, který vyšel 23. 11. 2000

Zdeněk Ogrodník: V říjnu 2000 uvedla firma Sodat software na trh už v pořadí šestou verzi programu OptimAccess. Ten slouží k zabezpečení operačních systémů Windows, a to hlavně těch devadesátkových. Z kdysi dosového programu nepodporujícího počítače určitých typů se stal propracovaný, uživatelsky příjemný program, který nová verze ještě o něco vylepšila.

Dále ni krok

Program vám umožní velmi rychle a snadno ochránit jakékoli adresáře, disky, části disků apod. před neoprávněnými zásahy nebo smazáním. Toho se využívá především tam, kde má k jednomu počítači přístup více uživatelů (školy, firmy ad.).

Veškeré nastavení ochrany probíhá v prostředí velmi podobném Průzkumníkovi. Při ochraně adresářové struktury můžete adresářům a souborům nastavit několik vlastností: WR (lze je libovolně upravovat), RO (pouze pro čtení) nebo HIDDEN (složka je skrytá a nelze s ní pracovat). Nevýhodou je, že toto nastavení ctí i vlastní systém, takže pokud nastavíte např. soubor WIN386.swp jako RO nebo HIDDEN, Windows vůbec nenastartují. Nastavení RO a HIDDEN tak používejte jen pro složky a soubory, do kterých systém při práci nic nezapisuje. Výpis typů souborů a adresářů, které lze nastavit jako RO, najdete na webu firmy.

Pokud aktivujete ochranu disketové mechaniky, pak s ní nebude moci nikdo pracovat. Do počítače se tak nedostane žádný nežádoucí program, vir nebo hra. Konkrétní disketu však můžete „autorizovat“ – disketová mechanika s ní pak normálně pracuje. Podobně lze omezit i mechaniku CD-ROM a Zip.

Krok před krokem

Nedocenitelnou vlastností je tzv. Ochrana registrační databáze. Veškeré změny, provedené při výuce studentem, se po restartu počítače vrátí zpět do původního stavu. Učitel tak může učit (třeba nastavení obrazovky) bez úmorného vracení do původního stavu. Také zakázání přístupu k ovládacím panelům přináší správcům sítí a učeben klidný spánek. Přitom můžete určit, který ovládací panel necháte přístupný.

Ochranu nelze obejít kontextovým menu, které nabízí pravé tlačítko myši. Od verze pět lze zakázat i instalaci nových programů. Výše zmíněné možnosti ochrany můžete podle potřeb jednoduše a libovolně aktivovat nebo deaktivovat.

O několik kroků dál

OptimAccess má tři nadstavby, které jsou prodávány samostatně. Doplněk Plus vyžaduje před startem operačního systému heslo. Tuto ochranu nelze obejít spouštěcí disketou, a ani instalace pevného disku na jiný počítač nic neřeší.

Další část – Remote Control – umožňuje dálkovou správu ochrany počítačů v síti. S její pomocí vytvoříte skupiny počítačů, kterým lze měnit nastavení současně. Podmínkou správné činnosti je přítomnost NetBEUI nebo TCP/IP protokolu a instalace OptimAccess na všechny stanice.

Třetí nadstavba Extension rozšiřuje a upřesňuje ochranu ovládacích panelů, Průzkumníka, nabídky Start a plochy. Chrání nastavení některých programů (Internet Explorer, Word, Excel, Outlook), které budou mít při spuštění předem definované nastavení. Z nabídky Start umožňuje odstranit ikony, Ovládací panely, Tiskárny, příkaz Najít a Spustit. V Průzkumníkovi skryje vybrané diskové jednotky, znemožňuje zobrazení skrytých a systémových souborů ad. Nová verze již neobsahuje chybu, která umožnila po stisku F3 spustit příkaz Najít (i když byl odebrán z nabídky Start) a tím došlo k zobrazení skryté diskové jednotky (např. C). To mohlo vést k destrukci systému vetřelcem typu „Studentus zvědavus“.

Program je již dodáván pouze na cédéčku, což může způsobit uživatelům starších počítačů nemalý problém. Přitom data zabírají pouze 3 MB. Také při práci v rozlišení 640 × 480 nastávají malé problémy. Lištu Start musíte skrýt, abyste mohli možné změny potvrdit.

Všechna provedená nastavení lze uložit na disketu a následně načíst na další počítače. Promyšlenými kroky umožňuje OptimAccess 6.0 velmi dobrou ochranu nainstalovaného softwaru, operačního systému, komunikačních prostředků a jejich nastavení. A že se vám to nějak nezdá? Pak si můžete pro začátek vyzkoušet třicetidenní omezenou verzi, kterou najdete na Internetu.

Plusy a minusy
+ jednoduché ovládání
+ rozsah možností
+ nízká cena
- instalace pouze z CD
- horší práce v nižším rozlišení
program pro ochranu Windows
OptimAccess
Zdroj: SODAT Software, Brno
Telefon: (05) 43 23 61 77
Cena: 1 050 Kč vč. DPH (+ 33% příplatek za každou nadstavbu)
Doporučená konfigurace: DOS, Windows 3.x/9x/NT/2000

Právě vyšlo
nové číslo
časopisu Computer.
Diskuze (2) Další článek: Sony 15,1“ LCD monitor na českém trhu

Témata článku: Software, Windows, Trezor, Doporučené pořadí, Nemalá cena, Klidný spánek, Ovládací panel, Hidden, Příjemný stisk, Ochrana, Krok


Určitě si přečtěte

Nová zbraň proti hackerům: obrovské množství chyb v softwaru

Nová zbraň proti hackerům: obrovské množství chyb v softwaru

** Vědci vymysleli nový systém obrany proti hackerům ** Pomocí speciálního systému implementují do softwaru spoustu chyb ** Tyto chyby nejsou zneužitelné, což útočník zjistí až po čase

Karel Javůrek | 28

Pojďme programovat elektroniku: Blikající potvory i legendární displeje starých Nokií

Pojďme programovat elektroniku: Blikající potvory i legendární displeje starých Nokií

** Skoro každý kutil si koupí maličký levný OLED ** A také segmentový a znakový displej ** Pojďme se na některé z nich podívat

Jakub Čížek | 9

Co je srdce nového iPhonu? Apple A12 Bionic, první 7nm čip nabitý výkonem

Co je srdce nového iPhonu? Apple A12 Bionic, první 7nm čip nabitý výkonem

** Apple v nových iPhonech používá nový vlastní čip A12 Bionic ** Jde o první 7nm čip na světě ** Kromě vyššího klasického výkonu dostala neuronová část masivní navýšení rychlosti zpracování umělé inteligence

Karel Javůrek | 38

Praktické vychytávky, které si chcete doinstalovat do Windows

Praktické vychytávky, které si chcete doinstalovat do Windows

** Pokud vás nudí vzhled nabídky Start, snadno jej můžete změnit. ** Stejně tak existují programy na přidání záložek do programů. ** Spokojit se ani nemusíte se základním ovládáním hlasitosti.

Vladislav Kluska | 45


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 13 grafických karet

Srovnání 7 dokovacích stanic s USB-C

Jak na perfektní noční fotografie

Kvalitní zdroje informací pro sebevzdělávání