Poskytovatelé internetu | Připojení k internetu

Optický internet v Evropě loni rychle rostl. Česko je pořád podprůměrné

Společnost Idate pro FTTH Council zpracovala další výroční studii rozšíření optických vláken v Evropě. V září 2020 byl optika až do domu/domácnosti (FTTH/B) v dosahu 182,6 milionu domácnosti v 39 zemích starého kontinentu, o rok dříve to bylo 163 milionů. Aktivních přípojek bylo 82 milionů, v roce 2019 pak 70 milionů.

Bělorusko, Litva, Lotyšsko, Island a Španělsko mají okolo 90 % domácností v dosahu optiky. FTTH/B by loni šlo zřídit na 52,5 % evropských adres, v případě samotné EU a Británie pak 43,8 %. Na Slovensku je optika v blízkosti 49,5 % a v Česku pak 34,7 % domácností.

V absolutním počtu připojených domácností vede Rusko s 49 miliony, následují Francie s 21,4 milionu a Španělsko s 15,9 milionu přípojek. V případě relativního rozšíření dominují Island a Bělorusko, kde optiku využívá shodně 70 % domácností, ve Švédsku a Španělsku má optika zhruba 62% podíl. Na Slovensku je optice připojeno 29,2 % a v Česku 18,8 % domácností.

Nejvíce přípojek meziročně vybudovaly Francie (4,6 milionu), Itálie (2,8 milionu) a Německo (2,7 milionu). Nejrychleji pak rostly Belgie (+155 %), Srbsko (+110 %) a Německo (+66 %).

Idate dále zjistilo, že zatímco před deseti lety optiku z bezmála 80 % natahovaly obce, energetické firmy nebo malí poskytovatelé internetu, loni už to bylo okolo 60 %. To znamená, že se probudili velcí operátoři.

A co je pro zavádění optiky největší hrozbou? Kromě byrokracie a nedostatku vyškolených techniků je to zejména zavádění alternativních technologií. Kabelovka by mohla dosahovat rychlostí až 10 Gb/s (protokol DOCSIS 4.0), G.fast a XG.Fast zase k rychlostem nad 1 Gb/s posunou klasické měděné telefonní linky. Významnou roli podle Idate budou hrát i bezdrátové technologie, hlavně FWA v pásmu 60 GHz a 5G v licencovaném pásmu 26 GHz.

Veškeré grafy s dalšími informacemi a popisky najdete v naší galerii.

Diskuze (9) Další článek: Co je a co umí Iron Dome. Železná kopule chrání Izrael před raketovými útoky

Témata článku: Technologie, Internet, Evropa, Německo, Evropská unie, Francie, Velká Británie, Poskytovatelé internetu, Švédsko, Rusko, Itálie, Slovensko, Připojení k internetu, Španělsko, Optické kabely, Island, Starý kontinent, Bělorusko, Belgie, Domácnost, Srbsko, Přípojka, Česká republika, Lotyšsko, Litva, Optické síťové kabely na Heureka.czIzrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda
Rusko obviňuje astronautku NASA ze sabotáže Mezinárodní vesmírné stanice
Jiří Černý
Mezinárodní vesmírná staniceNASARusko
Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína
Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

** Oproti Desítkám významně stouply hardwarové požadavky ** Windows 11 mají nový vzhled, ale výrazně narušují workflow. ** Potěší vyhledávání, multitasking i rychlejší aktualizace

Petr Urban
Windows 11Testy
Není to SSD, ale grafika. ASRock vyrobil jednoduchou kartu pro slot M.2
Karel Javůrek
AsrockGrafické kartyPočítače