Opteron, Xeon nebo Itanium?

AMD má na trhu pár týdnů svůj hybridní serverový procesor. Podaří se mu porazit Intel, prohraje nebo to bude něco mezi tím?
Opteron, Xeon nebo Itanium?
Souboj Davida s Goliášem na procesorovém bojišti začal před pár týdny novou etapou. V dosavadním průběhu se štěstěna přelévala z jedné strany na druhou a zdá se, že tomu tak bude i nadále – předvídat další průběh se nikdo neodváží. Protože ale jde o soupeření dvou firem odlišných váhových kategorií, znamenají výkyvy v souboji to, že Intelu se, když zrovna prohrává, o něco zhorší zisk, zatímco AMD je v takovém případě vlásek od bankrotu. V podobně nedobré situaci je AMD i nyní: Athlon zastarává, ztrácí glanc i tržní podíl, Intel dobývá trh zpátky. Před zhruba dvěma měsíci uvedla firma AMD na trh produkt čtyřletého nákladného vývoje: serverový procesor Opteron, který zvládá provozovat 32bitové i 64bitové aplikace a jeho výkonnost je působivá. AMD nikdy serverový procesor neměla; je známé, že tato oblast je vůbec nejlukrativnější (ovšem, pokud se vám daří) a že v oblasti PC architektury neměl Intel nikdy konkurenta.

Intel má pro servery dvě řady procesorů: úspěšný 32bitový Xeon a zatím neúspěšný 64bitový čip Itanium. Rozdíl v úspěšnosti není dán kvalitou procesorů, ale tím, že Itanium přišlo brzy – nejsou aplikace, vývojové prostředí, vyladěné operační systémy, a ani ze strany zákazníků není příliš veká poptávka. Vyšší výkon by samozřejmě nikdo neodmítl, ale za stávající cenu si zákazníci raději pořídí dva 32bitové servery, než aby se prodírali nevyzkoušenými cestičkami k 64bitovému prostředí. Opteron, jak je známé, přichází s vtipným konceptem, kterým říká zákazníkům – kupte si mě nyní, postupně přecházejte na 64 bitů, a až budete plně nachystaní, stačí říci, nemusíte mě vyhazovat, stačí přepnout. Není pochyb, že na to zákazníci budou slyšet – každý má rád, když jeho systém, jak zní oblíbená fráze, roste souběžně s potřebami firmy.

Aby ale Opteron získal dostatek zákazníků, musí nyní konkurovat Xeonu, protože 64-bitový trh je zatím zanedbatelný. Šef AMD Hector Ruiz nazval Opteron „zabijákem Xeona“, ale to je jistě přehnané tvrzení – i pokud by Opteron získal 25% trhu, který nyní obsazují servery s Xeonem, mohli by u AMD tančit radostí. Kdyby šlo o desktopové čipy, tak by to bylo snadné: kdo má výrazně lepší poměr ceny k výkonu, vítězí (ostatní faktory, jako kompatibilita se základními deskami, jejich cena a dostupnost, schopnost vyrobit a obchodovat hrají menší roli). Ale u serverů je to obrácené: procesor je až někde u konce seznamu, důležitější jsou hardwaroví, softwaroví a systémoví partneři, kteří procesor podpoří (či nepodpoří) a v tom, jak kvalitní systém dokáží okolo čipu obestavět.

Zde se zdá, že by se mohla situace pro Opteron (v jeho souboji nyní s Xeonem) vyvíjet dobře. Podporu ohlásili všichni významní, od Microsoftu a IBM až po Oracle, Sun a rodinku linuxových producentů. Vyslovená podpora je ovšem jedna věc, druhá je, zda bude intenzivní a zda se podaří vystavět bedny s Opteronem, které budou schopny pohánět současné aplikace rychleji – a zda budou stabilní. Jediné dvě firmy, které se zatím drží stranou, je Hewlett-Packard a Dell (což ovšem není vůbec zanedbatelné, protože tyto firmy společně vedou trh PC jak ve stolních počítačích, tak v serverech). HP spoluvyvíjela Merced/Itanium a do vývoje utratila spoustu peněz – podpořit nyní Opteron by se rovnalo přiznání vlastního neúspěchu. Dell zase vsadil na „only Intel inside“ už před lety a zřejmě má od Intelu za odměnu nadstandardní podmínky; zatím tedy pokračuje dále.

Pokud si uděláme tabulku výkonnosti ke dni uvedení Opteronu, dopadne do pro AMD dobře. Čip je moderní a většina dosud provedených testů potvrzuje, že Opteron poráží Xeon bez ohledu na to, že rozdíl taktu hovoří pro Intel o celý gigahertz. Jenomže serverové procesory jsou běh na dlouhou trať – AMD bude muset porážet Intel dlouhodobě, ne v okamžiku uvedení čipu na trh ani o měsíc později. Protože Intel je pro své partnery stabilním partnerem a AMD je v serverech nováčkem, má to druhá jmenovaná firma mnohem těžší. Intelu zákaznícizakolísání a ztrátu vedení odpustí s mávnutím ruky; naopak to, že se momentálně AMD usadila na špici, pro ně nic neznamená. O úspěchu nebo neúspěchu Opteronu tak můžeme hovořit za půl, tři čtvrtě roku: jestli i v té době bude silně konkurenceschopný, jestli jej hardwaroví a systémoví partneři podrží (svou roli by mohly hrát i mocenské hrátky – nikdo si nepřeje příliš silný Intel), mohlo by to být na trhu serverů podobně zajímavé jako na desktopech, kde jsou do sebe obě firmy zaklesnuté a ceny jsou proto patřičně nízko. Serverové čipy jsou právě kvůli praktickému monopolu Intelu zjevně předražené; levnější servery by jistě pomohly k novému rozjezdu dnes zpomalenému trhu v systémech.

Diskuze (112) Další článek: Sun představil svou vylepšenou verzi P2P protokolu

Témata článku: Vlásek, Ostatní faktor, Hector, Jmenovaná firma, Bankrot, Itanium, Xeon, IT, Dlouhá trať


Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku