Opteron v jednom i v osmi

Společnost AMD doplnila dvoustovkovou řadu procesorů Opteron o model 100 pro jednoprocesorové a řadu 800 pro až osmiprocesorové počítače.

Klepněte pro větší obrázekSpolečnost AMD definitivně vstoupila do „většího světa“ serverů a víceprocesorových pracovních stanic. První krok s dvouprocesorou řadou Opteron 200 doplnila jednoprocesorovou řadou Opteron 100, ale především Opteron 800. Ta umožňuje budovat čtyř a osmiprocesorové stroje. Takové možnosti AMD doposud neměla.

Klepněte pro větší obrázek

Procesory jsou nyní rozděleny do třech skupin podle maximálního počtu procesorů v jednom počítači. Vnitřní takty jsou shodné pro všechny modely (1,4 GHz, 1,6 GHz a 1,8 GHz). Rovněž rychlá vyrovnávací paměť druhé úrovně má pro všechny řady a modely jedinou velikost, kterou je 1 MB. Procesor v sobě integruje paměťové rozhraní s podporou DDR SDRAM. Všechny používají patici Socket 940. Procesory se vyrábějí shodně v německých Drážďanech, odkud očekáváme za pár měsíců produkce procesoru Athlon 64.

Bohužel do této chvíle (30. 6. 2003 23:48) AMD na své webové stránky neuvedla podrobnou technickou dokumentaci k nově uvedeným procesorům.

Klepněte pro větší obrázek

Živě komentuje: Mnozí z vás očekávají, že se tento procesor bude porovnávat se svou konkurencí. To může být u mnohých výrobků správný požadavek; jde to učinit i zde?

Nejprve si definujme konkurenci. To by měl být pokud možno procesor, který lze vyměnit za výše uvedený. Při sebelepší vůli však není možné nahradit Opteron v počítači, který je pro ně konstruován. Samozřejmě, že totéž platí i obráceně.

Opět vytasím kompatibilitu. Program psaný pro jeden 64bitový procesor nelze až na výjimky provozovat na jiném 64bitovém procesoru. Opteron (či obecně procesory x86-64) však mají v záloze zpětnou kompatibilitu s procesory x86, což jsou procesory většiny běžných osobních počítačů s obrovským množstvím programů.

Klepněte pro větší obrázek

Pokud chceme porovnávat v rámci kategorie, můžeme porovnávat v rámci rodiny x86-64, kam bude patřit Athlon 64. Jen špatně můžeme porovnávat 64bitové procesory souhrnně (tj. IA-64, x86-64, MIPS64, PA-RISC, SPARC64, Power4+ atd.), protože každý z nich má jiné programy, jiné operační systémy a jiné čipové sady. Každá ze jmenovaných komponent ovlivňuje celek.

Co tedy vlastně můžeme porovnávat? Dost dobře lze porovnávat nikoli jednotlivé součástky, nýbrž celky, ideálně kompletní řešení. Tím se rozumí systém, skládající se z vlastního počítače, operačního systému a vlastních aplikací. Můžeme totiž mít výborný hardware, výborný software a dokonce i výborný operační systém, ale jen samostatně (každý pro sebe). Dohromady ale pracovat nemusejí tak skvěle. Navíc vinou kterékoli části klesá hodnota a výkon celku.

Ale nezamlouvejme to – čím se Opteron skutečně liší od jiných 64bitových procesorů? Společně s procesory IA-64 patří k těm několika, které jsou navrhovány a vyráběny firmami, které je neprodukují pro vlastní počítače, ale pro pracovní stanice a servery třetích firem.

Poznámka nakonec – doufejme, že se společnosti AMD vstup do 64bitového světa serverů podaří. Přece jen jde o zcela jiný svět, než pole pracovních stanic či hráčských počítačů.

Odkaz

Klepněte pro větší obrázek

Diskuze (7) Další článek: TechEd 2003: Novinky v BizTalk 2004

Témata článku: Vnitřní hardware, Jed, Německý stroj


Určitě si přečtěte

Zbavujeme se Googlu: vybíráme nejlepší alternativy, které nahradí jeho služby

Zbavujeme se Googlu: vybíráme nejlepší alternativy, které nahradí jeho služby

** Google nabízí spoustu služeb, ale většina z nich má i dobré alternativy ** Pokud z nějakého důvodu nechcete používat služby Googlu, nemusíte ** Připravili jsme přehled služeb, kterými lze ty od Googlu nahradit

Karel Javůrek, David Polesný | 90

22 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

22 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

** Prohlížeč Chrome obsahuje širokou škálu funkcí, neumí ale všechno ** Jeho schopnosti můžete rozšířit pomocí rozšíření ** Vybrali jsme pro vás zajímavé a užitečné doplňky

Karel Kilián | 16

Blíží se HTTP/3: Web bude rychlejší a bude používat úplně jinou technologii

Blíží se HTTP/3: Web bude rychlejší a bude používat úplně jinou technologii

** Příští verze klíčového protokolu HTTP nebude postavená na TCP ** Namísto toho použije „vylepšené UDP“ ** HTTP/3 bude postavené na QUIC

Jakub Čížek | 60