Já rád plýtvám, oprava je drahá a těším se na novou mašinku. Tak to asi je u všech docela smutné, ale pravdivé.
až na pár vyjímek to mám spíš naopak - je pro mě větší opruz si zvykat na něco novýho a raději bych s tou starou věcí fungoval co nejdýl
Samozrejme dopadne to tak ako EÚ chce a tak aby to žiadny občan EÚ nevyužíval. Tak ako milióny iných nariadení. Výrobca ponúkne náhradný diel aj jeho výmenu avšak cena tohto sa bude blížiť k cene nového produktu takže 99% ľudí si zvolí radšej kúpu nového produktu. Paradoxom industriálnej doby je, že čím stúpa kvalita materiálov, nové chémie, nové postupy atď. tým klesá kvalita produktov. Na chate mám chladničku po starej mame ktorá je vyrobená za čias socializmu do teraz funguje a čo viac je v nej pôvodné svetlo (žiarovka). Chladnička má dobrých 25+ rokov.Kúpte si dnes chladničku ktorá Vám bez servisu vydrží 25+ rokov... Áno táto chladnička má určite vyššiu spotrebu avšak ak by som kalkuloval do ceny chladničky aj prevádzkové náklady stále je výhodnejšia tá socialistická s vysokou spotrebou lebo kým tú kúpim raz a platím už len za elektrinu tak novú chladničku musím kupovať každé 4 roky... (dokonca posledná chladnička doma mi odišla pár dní po skončení záruky teda po 2 rokoch)
Názor byl 1× upraven, naposled 29. 3. 2023 12:19
Kočkopes, jako vždy. Firmy to vyřeší cenou součástek a oprav. Cena bude jen o málo nižší, stejná nebo dokonce vyšší než nový kus. Vlastně to tak je už dne, jen přibude papírování a zřídí se nějaká nová teplá místekčka pro byrokraty a kontrolní komise.Když EU (nebo stát) s něčím přijde, většinou to jen spolehlivě ještě víc navoskuje šikmou cestu do pekel.
Plánované zastarávání zavedly firmy i proto, že lidi stejně nevyužívají výrobky po celou dobu jejich životnosti - koupí si nový mobil nebo televizi, auto... jen proto, že chtějí něco nového a lepšího, nikoliv proto, že by ty staré věci už nefungovaly.
V případech, které jmenujete, je plánované zastarávání naopak zbytečné, ne?
No není - když firmy vidí, že ten mobil stejně většina lidí po 1-2 letech vymění... tak to holt udělají jen tak, aby to vydrželo jen záruku.
Jsou 2 hypotetické modely plánovaného zastarávání.1. Skutečně plánované zastarávání - je tam něco jen proto aby to selhalo po záruce - "kurvítko". Tohle nedává moc smysl, protože to zvedá náklady firmě2. Plánované zastarávání jako vedlejší efekt - výrobek má použit tak kvalitní materiály, aby vydržel jen tak jak je potřeba, což obvykle je dle výrobce jen do konce záruky. Děje se z důvodu úspory nákladů
Názor byl 1× upraven, naposled 28. 3. 2023 20:08
Ta povinná oprava místo výměny, a to i během záruky bude super pro zákazníky, kterým se rozbije relativně nově pořízená věc a oni místo toho aby mohli dostat obratem nový kus budou muset čekat na opravu. V případě věcí, co člověk potřebuje používat se na nějaké opravy vyprdne a půjde a koupí nový kus, akorát ho nedostane zdarma v rámci záruky a zaplatí si ho sám
Tak spousta zakazniku nema neomezeny rozpocet a spousta veci proste nejakou chvili pocka. K nejakemu velkemu nadseni to zrejme nepovede, ale zase bych nepredpokladal, ze si kazdy hned koupi stejnou vec znovu. Spis si ale opet myslim, ze je to narizeni do znacne miry zbytecne. Pokud je oprava o dost levnejsi nez vyroba noveho dilu, tak je i v zajmu vyrobce, aby danou vec opravil. Vyjimkou samozrejme je situace, kdy je oprava srovnatelne draha jako novy vyrobek, to by dnes nikdo neopravoval. Otazka je, zda se bavime o relativne beznem stavu nebo je to spise vyjimecna udalost.
Hromadí se mi doma holicí strojky BRAUN. Kupuji si ty nejlevnější, stačí mi. Když se mi opotřebuje planžeta, koupím si nový strojek, protože náhradní planžeta není o moc levnější než nový strojek. Pokud se náhradní planžeta sežene.Nedávno se mi u lednice ulomilo madlo u dveří. Náhradní bych na internetu koupil, ale stálo by mne skoro tisícovku. Tak jsem se v řemeslnických potřebách koupil zbytek kůže, vyřízl jsem si potřebný kus a lednice se dá použít i s tím.
Názor byl 1× upraven, naposled 27. 3. 2023 19:14
Ja mám holiaci strojček Sencor. Asi nie také dobré ako Braun, ale náhradná planžeta stojí pár šušňov :)Ja väčšinou sa pokúsim opraviť si veci sám. Pomáha mi v tom youtube, alebo ifixit. Keď tak to vyhodím, ale zvyčajne sa mi zadarí. So mnou a mojou lakomosťou by veľa pracovných miest nevytvorili :)
Hypoteticka predstava. Umira mi 7leta televize. Pravdepodobne SMART, pokud jsem nekupoval nejlevnejsi model, velmi pravdepodobne je jiz roky bez SW podpory vyrobce, jiz pro ni nemusi byt dostupne aplikace, dost mozna umi jen DVB-T1, navic, i kdybych starenku opravil, tak netusim, zda ji po pripadne oprave vestit jeste dlouhy zivot. Budu vubec zjistovat, zda jsou na ni nahradni dily a za kolik by ji byl nekdo ochoten opravit? U spousty starsich vyrobku navic i dnes nahradni dily sehnat jdou a leckdy neumrely na nesehnatelny nahradni dil, ale treba na nejaky obycejny kondenzator, ktery by sel prepajet. I kdyz odhlednu od moralniho zastarani, tak lidska prace je relativne draha, takze je otazkou, zda se vec vyplati opravovat. Podle me EU hleda problemy tam, kde uplne nejsou a nicemu to vyrazne neprospeje.
Mel jsem takovou televizi. Streamovací sluzby na ni bezely pres herni konzoli, nakonec skoncila u rodicu co maji UPC. Obraz a zvuk ma ta televize porad skvelej a s jejich stb jim je jedno ze nefunguji smart kraviny. Takze kdyby po 5 letech odesla, museli by si kupovat novou, nebo by skoncila ve srotu. Diky tomu ze stale funguje, jsme usetrili penize i ,,planetu".
Usetrili jste penize i planetu, pokud to dobre chapu, protoze ta televize stale funguje. Zaplatil byste nekolik tisic za jeji opravu, aby mohla neznamy pocet dalsich mesicu nebo let slouzit rodicum s UPC? Zaplatil byste za diagnostiku, bez ktere vlastne ani nevite, kolik by stalo dalsi setreni planety? Ja se obavam, ze vetsina lidi by odpovedela zaporne.
Myslím že levná TV není úplně šťastný příklad. Ale co taková lednička/mrazák, kde odejde jen blbá deska s elektronikou, která jen řeší třeba interval odmrazování? Tam by ta oprava měla smysl i u 5 let starého výrobku. A ta deska by dělala jen malý zlomek ceny zařízení (u takto velkých věcí + deska je jen jednoduchá). Samozřejmě když to vezmeme z druhé strany, tak pokud u notebooku budu chtít vyměnit základní desku, tak její cena bude vyšší než nový notebook
Ono u tech vetsich spotrebicu je i dnes pomerne bezne, ze sezenete nahradni dil pomerne dlouho, jenze pak prichazi otazka, kolik bude stat a v zapeti dalsi, kolik bude stat oprava. 5 let starou lednici se asi vyplati opravit a take se to dnes bezne dela. U starsi nemusi byt dil bezne dostupny, ale pak je i na zvazeni, zda 10letou nebo 15 letou jeste stoji za to opravovat, nemusi to davat smysl ekonomicky a nekdy muze byt otazkou, zda to dava smysl ekologicky, treba kvuli spotrebe starsiho modelu, s cimz v ramci opravy nic moc nenadelate a kvuli stavu kusu, kde uz treba tesneni netesni jak by melo a podobne a chtelo by to tedy vetsi repas. A nakonec stejne jako jine spotrebice se i lednicky vyviji, takze spousta lidi si rekne, ze kdyz stara doslouzila, ze by stejne chteli novou s nejakym lepsim nofrost systemem nebo co to muze mit (se v technologiich kolem lednicek moc nevyznam).
V smart televízoroch by mohlo pomôcť, aby ten softvér bol proste voľne dostupný, respektíve aby existovala voľná alternatíva. (Viete, čo myslím, slobodný softvér). Pamätám si časy, kedy si ľudia do telefónov inštalovali cyanogenmod a kadejaké iné výmysly, prečo nie do televízora? V starom routri som menil softvér niekoľko krát za neoriginálny, proste dalo by sa, keď by sa chcelo.
Souhlasím a ještě bych to doplnil o to, aby veškerá dokumentace a software byly zdarma ke stažení a to i po ukončení podpory produktu, jelikož vám zbyde HW a nemáte možnost jej oživit. Třeba mě nedávno chcípnul BIOS u notebooku z roku 2012 a výrobce jej prostě už nepodporuje a doslova mi jej nedohledal dle jeho SNID tam kde jsem ho měl zadat. Je to staré, ale na internet pořád stačí, má kvalitní konstrukci, baterie pořád drží. BIOS jsem našel někde na pofidérní stránce, kupodivu funkční. Tohle jsou časté závady a když bude chtít kutil rozjet svůj 30 let starý PC, tak aby měl možnost jak, protože když to vše smažou, tak jak si pak můžete zavzpomínat, či udělat retro koutek?
Takže ustoupíme pár úchylům, kteří onanují na tom, že jim funguje nějaká jurská hra na nějakém šrotovém počítači, tak normální lidé budou mít horší a dražší počítače a hlavně mobily.
Tak hele, ja mám thinkpad z roku 2012. Je to stále veľmi dobre použiteľné železo. Bežím na ňom súčasný softvér, nie ruské hry. Ak by výrobci používali napríklad coreboot miesto proprietárneho biosu, bola by situácia lepšia.
Tak zrovna kvůli nějakým sběratelům starého šrotu to fakt nikdo dělat nebude 🙂
Tohle se nemusí týkat jen vyloženě starých věcí. Výrobce ukončí servery a díky tomu že zařízení je na nich závislé tak je z zařízení jen cihla. Myslím si že by výrobci měli mít povinnost vydat zdrojové kódy nebo upravit produkt před tím než ho definitivně ukončí tak aby bylo možné je ještě dále provozovat bez jeho serverů a služeb nebo případně aby mohla komunita takové úpravy na základě zdrojového kódu provést.
Před pár dny jsem oživoval Pebble Steel watch, servery fitbit který koupil Pebble je po roce vypnul a bez nich smolík. Naštěstí tady jsou nadšenci Rebble a udělalý před vypnutím kopii serverů a díky nim Pebble zas žije. Vím že byla i čeština, není až tak potřeba ale po těch asi 10 letech už byl potřebny soubor těžce k nalezení a já chtěl aby byly v češtině. Hláška na internetu jde nalézt všechno až tak v čase přestává platit. Spousta uložišť je v pánu, komunity taky. Mohly skončit v červeném kontejnéru ale když mě technické vlastnosti dostačují a potřebuji je na nějaký omezený čas tak proč je vyhazovat.
Fitbit sú celkovo darebáci - trebárs ich aktuálna appka nejde nainštalovať na akýkoľvek trošku starší Android, a bez nej sú tie ich hodinky len (mizerné) drahé ťažítko.
To by slavná EK musela zrušit "škodné" RoHS a plošné spoje pájet kvalitním cínem s přídavkem olova, jinak tepelně namáhané komponenty budeme vyhazovat co měsíc... Další věcí je - nemusely by se zbytečně často kupovat nové mobily, ale... tři roky staré Redmi 8 "zamrzlo" na Androidu 10 (!!) a od září 2021 nemá ani aktualizace!!! Dokud se na toto bude kašlat, tak to lepší nebude
Názor byl 1× upraven, naposled 27. 3. 2023 17:58
RoHS se používá už hafo let. Přesto se nepamatuju že bych kdy měl problém s elektronikou kvůli nekvalitnímu cínu.
Čína není v EU soudruhu
?
A to redmi ti nefunguje? Mel jsem daleko starsi tablet a na nem vse fungovalo i kdyz tam byla daleko starsi verze androidu nez 10.
Na takové Kubě nemají problémy s tím, že by si lidi kupovali moc často nové telefony...
Přesně tak.. zrovna Xiaomi je příklad toho jak je tenhle nápad k ničemu. Oni nepodporují ani vlajky natož nižší třidu. Já musel vyměnit Mi10 protože ani na bývalou vlajku neposilají absolutně nic a to dokonce ani bezpečnostní záplaty. Takže pokud nenařídí i delší povinnou podporu tak se nic nezmění
Naprostá většina věcí se nevyplatí opravit i když máte náhradní díly. Lidé to nedělají z toho důvodu že už uroní slzu nad tím jak nepřišlo o život nějaké jedno malé nevinné zvířátko, ale z toho důvodu že je to levnější , nebo dražší.Jak je to s opravami a měli možnost se přesvědčit třeba už ve Francii kde se jim začalo třeba v Paříži hromadit velké množství neopravených kol z různých sharingových ale i od jednotlivců. Protože při ceně práce a některé věci prostě nevyplatí málem opravit. Nehledě na to že pravděpodobně na konci jste dali velkou část ceny nové věci a furt máte starou věc která je morálně pravděpodobně zastaralá.Celá komise rozhodně nepřichází s ničím co by opravy zlevnilo
"Naprostá většina věcí se nevyplatí opravit"Vis co nech to na lidech at se rozhodnou samy. Nevnucuj jim co maji delat a myslet si.Dekuji
Bohužel má pravdu a to nejsou ojedinělé případy. Třeba taková pračka/myčka/lednička atd. co stojí dejme tomu 10 tisíc a rozbije se po 5 letech mimo záruku. Má cenu takovou věc opravovat? Velmi často ne, protože jen náhradní díly budou stát třeba 3 tisíce a práce, diagnostika a dojezd technika další třeba 3 tisíce. Takže to už je více jak polovina ceny, ale nového spotřebiče a bohužel větší cena než stávajícího spotřebiče.Takže dilema... opravit spotřebič za cenu větší než má aktuální hodnotu (navíc díky stáří počítat s větší šancí poruchovosti) nebo odepsat stávající a připlatit si cca 50% ceny opravy a mít uplně nový se zárukou? Myslim si že pokud nemá člověk vyloženě hluboko do kapsy nebo z nějakého jiného konkrétního důvodu nepotřebuje stávající spotřebič tak koupí nový.
Zalezi co ti u pracky odejde. Me prdla pruzina, upadly dvirka. 2 zavady, ktery diky eshopu nahradnich dilu vyrobce byla snadna oprava. Pruzina sice stala 700, ale nova pracka by me stala 15 000. U lednicky odesel drat do dveri, takze nefunguje displej. Holt nam nesviti dvirka, funkcne to nicemu nevadi. Novou lednicku za 15 kvuli tomu kupovat nebudu.
Mne na práčke so sušičkou Samsung začalo hučať ložisko bubna. Originálny servis vyčíslil opravu na 400 € (pri cene novej práčky cca. 650 €). Nakoniec som to s pomocou videí na youtube zmákol, diely (ložiská, gufero a vazelína) stáli spolu cca. 20 € (a k tomu som si kúpil za 80 € sadu sťahovákov), ale je pravda, že robiť to bola trochu otrava, bolo treba rozobrať skoro celú práčku. Tá vyčíslená cena opravy bola i tak podľa mňa nezmysel, lebo skúsenému servisákovi by to mohlo trvať tak 3 hodiny čistého času..
Ano někteří lidé jsou zruční a třeba si to opravit dokáží, ale je i spousta kterým nezbyde nic jiného než servis a když servis řekne že je oprava dražší než nová pračka co asi udělá zákazník... půjde a koupí novou.
kolik casu jsi tim vsim stravil? Vcetne hledani nahradnich dilu na netu? Hodinu, dve, pet, deset? az si na tohle odpovis a stanovis si cenu hodiny tveho zivota, tak zjistis ze servis byl jeste levnej 😀Znam jednoho takoveho, ktery si pajel PCB. Tri hodiny stravil hledanim manualu a nasledne hledanim spravneho dilu a dalsich veci. Fyzicka prace byla v demontazi, prepajeni a nasledne montazi na celkovych 10 hodinach.
Najskôr by bolo treba nájsť vzorec na stanovenie ceny hodiny života človeka (a tiež ceny vedomostí/zručností, ktoré tou činnosťou nadobudol).Ak by to bolo dohromady aj tých 10 hodín (čo mám dojem, že nebolo), tak (pri zarátaní celej ceny nakúpeného náradia medzi náklady, čo v prípade, že tie sťahováky využijem ešte niekedy nabudúce, tiež už nebude adekvátne) to vychádza na 30 € ušetrených za hodinu (voči cene servisu).Ak by sme cenu voľného času človeka vyčíslili ako cenu jeho pracovného času (čo je hrubá aproximácia - niektorí veľmi vyťažení ľudia si svoj voľný čas cenia viac, ale väčšina ľudí ho prefláka a už vôbec ho nie je schopná premeniť na peniaze odpovedajúce ich hodinovke v zamestnaní), odpovedá to mesačne 4800€, a to je na Slovensku vysoko v najvyššom percentile hrubých, nie to ešte čistých miezd.
Samozřejmě že nejsou všechny závady na výměnu, ale je třeba počítat s tím že i drobnou závadu si většina lidí prostě sama neopraví a servisní zásah vyjde jen sám o sobě klidně na několik tisíc. Takže i když cena náhradních dílu je v řádu stokorun tak celá oprava může klidně stát několik tisíc.
Presne tak, at se lidi rozhodnou sami a ne ze EU bude diktovat povinne pravo na opravu. Chces si koupit vyrobek ktery pujde opravit? Kup si ho, nikdo ti v tom nebrani. Tyhle ruzne nesmyslne narizeni jenom zvysuji cenu produktu v EU.
No to jsme meli doted a ac je tady spousta lidi co si to preji tak vyrobci na ne kaslou. Takze musi prijit EU a udelat na ne bububu jinak se situace nezmeni. Proste tak to je.
Ne není. Většina lidí dává přednost levnějšímu novému výrobku, před drahou opravou.
Myslis si, ze u vyrobcu sedi totalni pitomci? Spousta firem si udelala pruzkum jestli lidi chteji mit moznost servisovat sve zarizeni po dobu treba deseti let za nejakou vyssi nakupni cenu zarizeni. A zakaznici rekli ze ne. Nebo jsi jeden z tech naivnich pitomcu kteri si mysli ze vyrobce bude drzet skladem nahradni dily v hodnote x mega jenom proto aby je pak za cenu z pred deset let prodal nejakemu opravari televize? Jediny dopad rozhodnuti EU bude ze prodejci/vyrobci navysi cenu. Zatimco v US me stoji nejlepsi iphone $1600, v CR je to $2271. Tohle je treba dopad vsemoznych zbytecnych narizeni EU.
Vite, ono je to slozite. Oprava vysavace je jedna vec. Ale, oprava mikroelektroniky casto uz neni ani v lidskych silach. Nebo je v podstate rovna 1/5 az 3x tolik co novy vyrobek.Ale, nerikam, ze by to bylo spatne, udelat nektere vyrobky jako modularni a zavest nejake iso na rozmery modulu a pod. Treba, raketoplany maji pravidlo na pocet kosticek ve vnitrnim prostoru. Takze, by slo zkusit udelat nejaky standard rozmeru, ve kterych by vyrobci vyrabeli plosne spoje, baterie a pod. A kolem kosticek muze byt jakekoliv telo, zakulacane, raketoplan, trubka...A, jako, klidne to muzou byt zamenitelne moduly. Treba, uz jen jednotna nabijecka je pokrok. Mne treba ted strasne trapi kablik na stary tablet. Musim objednat spesl samsung, protoze v obchode neni a ikdyz je se stejnym konektorem, tak nenabiji. Podobne jsem na tom byl u notebooku dell, baterie, co mi dali, nenabijela, musela se objednat jina. Jako, urcite znackova je lepsi. Jenzem proste jsem musel pockat dalsi tyden nez dorazila. Coz je, pro mne, jako zakaznika, desna neprijemnost.Takze, v zasade, modularnost a moznost oprav schvaluji, protoze, jinak ty vyrobce neni mozne donutit ke sjednoceni! Zkusenosti 30 let, ukazuji, ze jednotnou nabijecku musel prosadit az EU, nez se k ni dopracovali i vyrobci.
Sjednocovací socialismus 1) všechno zdraží a 2) bude totálně brzdit pokrok, protože bude bránit inovacím, spoustu věcí zabetonuje ve stavajícím stavu. Jediné co je jistota, tak politickým diktováním, co a jak se má vyrábět, se ještě nikdy v historii žádného technického pokroku nedosáhlo. Výrobci sami pochopí, kdy se vyplatí něco sjednotit a stejně tak nevidím žádný důvod, aby si jiný výrobce dělal něco sám odlišnou cestou, když se mu to daří prodávat.
Co na tenhle návrh říká Louis Rossmann, jeden z hlasitých zastánců práva na opravu v USA? 15 minut na něj nadává že je k ničemu a jen všem komplikuje život.Takže asi tak. EU zas tvoří nesmyslnou složitou regulaci, proti níž jsou i ti kteří zastávají to co ta regulace má údajně má dělat.https://www.youtube.com/watch
Plýtvá se neskutečně. Lidi kupují nekvalitní šmejdy co vydrží 2 roky a pak se diví - "dřív to vydrželo, dneska se vyrábí jen krámy" ....no jasně, jenže dřív ta televize stála jako půlroční plat. Dneska levnou TV seženete za pár korun... Jestli dojde ke zdražení eliminací těch největší šmejdů, tak mi to asi vůbec vadit nebude....
Přesně tak, televize je luxusní zboží a neměl by ho mít každý pleb.
Ale kdež, sociálně potřebným bude televizory dodávat Úřad práce zdarma, protože jak jinak by se k nim dostala propaganda?
Propaganda se k nim dostane retezovymi maily pres telefon. V tom problem neni.
Potvrďte prosím přezdívku, kterou jsme náhodně vygenerovali, nebo si zvolte jinou. Zajistí, že váš profil bude unikátní.
Tato přezdívka je už obsazená, zvolte prosím jinou.