Opravdu hrozí privatizace webových služeb Microsoftem?

Firma je už nyní dominantní například v autentizační službě a může svou převahu rozšiřovat i jinde, aniž poruší antimonopolní zákony.
Opravdu hrozí privatizace webových služeb Microsoftem?
Microsoft bude předmětem antimonopolních zkoumání zřejmě tak dlouho, jak bude existovat – z dnešního pohledu by to asi vystihovalo slovo „navždy“. To neznamená, že firma bude antimonopolní zákony porušovat – kvůli stávající dominanci na desktopu bude každý její nový krůček, každý pokus o vstup na nový trh tímto zavánět. Microsoft se s tím vlastně už naučil žít a neopakuje své „brutální“ postupy z doby války o prohlížeč, své další rozvojové kroky pečlivě koncipuje tak, aby zákon dodržoval, i když občas může být dosti blízko čáry oddělující zákonné od nezákonného. Microsoft si, domnívám se, už nepřetržitý právní boj naplánoval i do budoucích let a do svých rozpočtů: má týmy programátorů, manažerů, obchodníků a tým právníků, který všem říká, co se smí a nesmí. Současně bojuje na několika právních frontách a počítá s tím zřejmě i do budoucna: nejtěžší bitvu svádí ohledně svých minulých hříchů, a vede několik dalších sporů ohledně svých postupů současných nebo plánovaných.

Jednou z oblastí, kde konkurence, nebo i zastánci férové soutěže hlasitě upozorňují na nebezpečnou rozpínavost Microsoftu, jsou tzv. webové služby (web services). Microsoft zde pozvolna, ale jistě prosazuje svou platformu .NET, o které má zatím jen málokdo ponětí, co všechno dokáže a ze které jsou zatím vidět jen některé pilotní projekty bez valného komerčního významu. To je mimochodem zajímavé: všichni se bojí .NETu, ale nikdo nedokáže říci, čeho konkrétně se obávají. Samozřejmě lze vymýšlet a fabulovat, ale soud přirozeně nemůže nikoho odsoudit za mohl by, ale jen za udělal to. Vůbec, Web Services se dnes používají jako buzzword, jako matoucí, vše zakrývající slovo, které každý rád používá a zaštiťuje se jím, ale nikdo nedokáže říci přesnou definici.

Jedním z mála konkrétních případů, zato však velmi důležitým, je autentizační služba Passport. Webové služby, ať už budou jakékoli, budou zřejmě převážně komerční, bude se za ně platit. Tím je automaticky dáno, že je nebude možné používat anonymně, slova anonymně a platit se vzájemně vylučují. Každý provozovatel komerční (často i nekomerční) služby na Internetu si vyvinul vlastní autentizační nástroje pro registraci a přihlášení uživatele, ale Passport jednoznačně dominuje jako obecná, na aplikaci i provozovateli neutrální autentizační služba. Jeho celkový tržní podíl je velmi maličký – zatím. Ve Windows XP je Passport obsažen, a uživateli se nabízí poměrně neagresivní cestou: chcete mě? Čím více uživatelů tuto službu využijí, tím více provozovatelů webů bude umožňovat autentizaci Passportem, neboť je univerzální, kvalitní a jejich zákazníci ji používají. Cesta k dominanci (a případně budoucímu zpoplatnění služby Microsoftem) je otevřená a nedá se tomu bránit.

Nezákonný postup zasluhující si potrestání? Ne tak docela. Platforma .NET implementuje otevřené protokoly, kdokoli si může naprogramovat vlastní „pas“. Passport je zdarma a je volitelnou součástí Windows. Antimonopolní úřad se nemá čeho chytit, typické znaky monopolizace chybějí. Odpůrci argumentují, že co je dneska, nemusí být zítra: co je dnes otevřené, může být zítra zavřené, co volitelné, může být povinné a co je zdarma, může být za peníze – tím se ale soud nemůže zabývat, nemůže vás zavřít za krádež, kterou byste mohli spáchat v budoucnosti.

Odpůrci firmy jsou přesvědčeni, že Microsoft všechno toto udělá, že byl vždy přítelem uzavřených, proprietárních, nedělitelně propojených produktů a že tuto svou strategii neopustí. Vtip je ale v tom, že Microsoft to nemusí dělat a může zvítězit stejně snadno. Použije Windows a Internet Explorer jako komunikační kanál, kterým nový produkt uživatelům prostě doporučí (např. přes Windows Update). Tuto možnost nemá nikdo jiný a bohatě to stačí: běžný uživatel, když mu vyskočí na obrazovce dialogový panel s nápisem „Doporučujeme vám... je to zdarma... Zvolte Ano – Ne“, vždy zvolí ano. Microsoft má dokonale vypracovanou a kvalitně fungující síť partnerů do všech oblastí – konzumenti, malé, střední i obří podniky, státní správa, školství atd. Stačí „písknout“ a tato armáda nastoupí k prosazování nového produktu. (Toto velmi dobře vědí konkurenti firmy například v kancelářských systémech, od Software602, až k Word Perfect Office od Corelu nebo třeba StarOffice od Sunu: nemají tuto síť a proto nemají na trhu šanci). A konečně, dá se očekávat, že produkty od Microsoftu v této oblasti budou kvalitní, nebudou to „podřadné programy vítězící agresivním marketingem“, to už se nedá říci ani o současné generaci microsoftích programů. Dokonce dokáží mít i náskok před konkurencí – viz Visual Studio.Net, které je o něco vpředu před Forte for Java a WebSphere od IBM. To nebývalo zvykem.

Na otázku, zda hrozí, že Microsoft „zprivatizuje“ Internet, se tedy dá odpovědět: ano, je to docela dobře možné, a přitom se nedopustí ničeho nezákonného. Jako ve fotbale – vyhraje tím, že je příliš silný a soupeři až zoufale slabí, ani nemusí faulovat a uplácet rozhodčího. Ale stejně jako ve fotbale jde Microsoftu jenom o vítězství v Lize mistrů, čutaná na plácku za barákem jej nezajímá; jinými slovy, jde o trh velkých komerčních webových aplikací. Člověk, který si vytváří osobní stránky pro vlastní potěchu stejně jako malá firma se statickou prezentací bude stejně svobodná jako nyní.

Diskuze (53) Další článek: Dražba počítače

Témata článku: Microsoft, Web, Priv, Privatizace, Právní bitva, Webová služba, Perfect, Fort, Dominance, Forte, Celkové vítězství, Malý tým


Určitě si přečtěte

Elon Musk podpořil Signal jako náhradu WhatsAppu. Aplikaci okamžitě zavalili uživatelé
Markéta Mikešová
WhatsAppElon MuskFacebook
Dalším gigabitovým hráčem bude ČEZ. Internet již poskytuje prvním zákazníkům
Lukáš Václavík
Poskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Kudy proudí doprava? Na mapách můžete sledovat autobusy, vlaky, letadla i lodě

Kudy proudí doprava? Na mapách můžete sledovat autobusy, vlaky, letadla i lodě

Současná situace cestování zrovna dvakrát nepřeje, kvůli covidu můžeme jezdit leda tak prstem po mapě. A nebo můžeme prsty nechat volné a koukat, jak po mapě cestuje někdo jiný. Díky otevřeným datům dopravních či přepravních společností je to hračka.

Lukáš Václavík | 10

Lukáš Václavík
Doprava
Vybíráme nejlepší monitory: Od úplně levných až po displeje na rozmazlování očí

Vybíráme nejlepší monitory: Od úplně levných až po displeje na rozmazlování očí

** Vybrali jsme nejlepší monitory na práci i pořádné hraní ** Nejlevnější monitor s kvalitním panelem nestojí ani tři tisíce ** Rozlišení 4K a větší obrazovka už není nedostupný luxus

David Polesný | 31

David Polesný
Monitory
Elon Musk už není nejbohatší na světě. Během jediného dne přišel o 324 miliard korun
Karel Kilián
Jeff BezosTesla MotorsElon Musk
Nešťastný vývojář ukazuje, proč není dobré být závislý na Googlu
Lukáš Václavík
InternetGoogle