Opravdová od IBM

29. prosince 2001
CDRWIN 3.8G a 4.0A SDÍLET NA FACEBOOKU TWEETNOUT
Procesory značky Intel se opět začíná osazovat stále větší procento nových počítačů. Její prozatím nejvýkonnější procesor Intel Pentium 4 je dnes považován za krále výkonu mezi procesory. A právě tímto procesorem je vybavena i počítačová sestava IBM NetVista M41.
Tento článek vyšel v časopise Computer 24/01, který vyšel 13. prosince 2001

Radek Bábíček

Kapota

NetVista je umístěna do skříně typu desktop, který nemá zrovna nejladnější křivky. Co mu však bylo ubráno na vzhledu, mu bylo přidáno na funkčnosti. S pomocí dvou tlačítek lze celý horní kryt odklopit a tím získat snadný přístup dovnitř počítačové skříně. Další výhodou této skříně je vyvedení dvou konektorů USB na jeho přední stěnu. To značně usnadňuje připojení externích USB zařízení nejrůznějšího druhu.

Pod pokličkou to vře

Klepněte pro větší obrázekIBM NetVista není osazena tou nejvýkonnější variantou procesoru P4, pracující na rovných dvou GHz, ale „pouze“ procesorem taktovaným na 1,8 GHz. A tomu pak odpovídal i výkon. Procesor byl vsazen do základní desky IBM, do které je možné použít i levnější paměti SDRAM pracující na frekvenci 133 MHz. Zde měl jeden použitý paměťový modul Hyundai kapacitu 256 MB. Nutno dodat, že základní deska dokáže pojmout ještě dva další. Základní deska navíc nabízí i drobné možnosti pro rozšíření. Mám na mysli především trojici volných slotů PCI. AGP slot byl již obsazen grafickou kartou nVidia Vanta s 16 megabajty SDRAM na palubě. Podle mého názoru však k výkonnému počítači patří i odpovídající grafická karta. V případě procesoru P4 bych viděl jako adekvátní minimálně GeForce 2 MX nebo až GeForce 3. Nicméně IBM se soustřeďuje zejména na počítače určené pro práci ve firmách, kde použitá karta bude plně dostačující.

Mezi komponenty, které jsou již integrovány na základní desce, lze zařadit zvukovou a síťovou kartu. Zvuk v tomto případě obstarává kodek AC ‘97, který pro kancelářské využití bohatě stačí. Integrovaná síťová karta je z dílny firmy Intel a umí pracovat v režimu 10/100 Mb/s. Její přítomnost je signalizována na zadním panelu jedním RJ-45 konektorem.

Kam s daty?

Další podstatnou komponentou pro práci s daty je pevný disk. Mohl by snad být v počítači IBM jiný pevný disk než právě IBM? No nemohl. Své místo zde našel 40 GB IDE pevný disk IBM se 7 200 otáčkami a dvěma MB vyrovnávací paměti. I když se jedná o rychlejší variantu IDE disků, nevyznačoval se žádným nepatřičným hlukem, který by práci jakkoliv narušoval.

Periferie

Mezi vstupní zařízení se u této sestavy řadí myš a klávesnice. Obě dvě se připojují přes rozhraní PS/2. Myš je standardní velikosti, ale pouze dvoutlačítková.

Klávesnice se u NetVisty neřadí mezi obyčejné komponenty. Je o něco menší, než je běžné. Díky tomu také nemá obvyklé uspořádání kláves, což vám bude asi zpočátku také činit problémy. Například funkční klávesy nejsou rozděleny do bloků po čtyřech, ale jsou nasázeny jedna vedle druhé. Podstatnou změnu zaznamenalo rozmístění kláves Insert, Delete, Home, End, PgUp a PgDown. Zatímco klávesy Home a End byly přemístěny k funkčním klávesám, zbytek se přeskupil do svislé linie. Navíc byly přidány klávesy pro posun o stránku vpřed a vzad v internetovém prohlížeči.

LCD panel

Ke správnému počítači je zapotřebí i monitor. K sestavě byl dodán LCD panel IBM T86A s úhlopříčkou 18,1", který sice není standardní součástí počítače, ale nic vám nebrání vybrat si právě tento nebo jiný monitor. Testovaný panel nabízí velmi kvalitní a ostrý obraz s možností jeho nastavení přes přehledné OSD menu. Navíc mne zaujala výšková nastavitelnost v rozmezí 12 cm, se kterou se většinou u LCD panelů nesetkáte. Užitečnou vlastností panelu je, že jej lze na stojanu otočit až o 90°. Maximální rozlišení je 1 280 × 1 024. Přesně jak se sluší a patří na pořádnou osmnáctku.

Ticho po pěšině

To, co u tohoto počítače jistě velmi oceníte, je jeho tichý chod. Při samotné práci počítač není téměř slyšet. Mají to na svědomí velké kvalitní ventilátory ve zdroji i na samotném procesoru. Při práci tedy nebudete za žádných okolností rušeni nepatřičným hlukem vycházejícím z útrob počítače.

Software

Z hlediska softwarové vybavenosti na pevném disku najdete již předinstalovaný operační systém MS Windows 2000 Professional v české verzi. Ten je ještě doplněn několika drobnostmi (šetřič obrazovky, Music Match jukebox), které se nacházejí také na dodávaném CD.

A pro koho je vlastně NetVista určena? Dle mého názoru pro lidi, kterým nevadí dát nějakou korunu navíc za pořádnou značku. Za své peníze dostanou k počítači 3 roky záruky a možnost využít propracovaného servisního systému. Pro normálního uživatele mi však NetVista připadá přece jen příliš drahá.

Plusy/minusy

+ nehlučnost
+ výkonný procesor
+ USB na přední straně skříně
malé možnosti rozšíření
vzhled
slabá grafická karta
rozložení klávesnice
pouze dvoutlačítková myš

Naměřili jsme

CPU 3 482
FPU/SSE2 933/2 002
Multimedia Int. 7 146
Multimedia FP 8 799
Drive index 21 193
Memory Int. 643
Memory FP 650
3D Mark score 1 320
Naměřeno v programu SiSoft Sandra 2001 a 3D Mark 2001 (1 024 × 768, 16 bit).

Parametry

Procesor Intel Pentium 4 1800 MHz
Čipset Intel 845
Základní deska IBM Marlin
Paměť 256 MB SDRAM, 133 MHz
Pevný disk IBM 40 GB, 7200 ot.
Monitor LCD 18,1" IBM T86A
Grafika NVidia Vanta 16 MB
Zvuková karta Integrovaná AC `97
Síť/modem Integrovaná/-
Mechaniky CD-ROM, Floppy
Porty 2 × PS/2, 2 × COM, 1 × LPT, 4 × USB, LAN, mikrofon, line-in, line-out
Myš dvoutlačítková
Klávesnice IBM
Software MS Windows 2000 Professional

Parametry LCD panelu

obrazovka TFT LCD
viditelná úhlopříčka 18,1"
rozlišení 1 280 × 1 024
bodová rozteč 0,28
signálové vstupy Analogový VGA
rozměry (v × š × h) 542 × 412 × 255

počítačová sestava IBM NetVista M41

Zdroj: IBM, Praha

Telefon: (02) 72 13 11 11

Cena: 54 778 Kč vč. DPH

Cena LCD panelu: 78 690 Kč vč. DPH

Záruka: 3 roky u zákazníka

Diskuze (16) Další článek: CDRWIN 3.8G a 4.0A

Témata článku: IBM, Pořádný software, Kapota, Match, Klávesnice k počítači, Základní možnost, Marlin, Funkční klávesa, Nvidia driver, Rozšířená záruka, Standardní klávesnice, Score, Floppy


Určitě si přečtěte

CZ.NIC bezplatně naděluje USB/NFC klíče. Jak jej získat?
Lukáš Václavík
CZ.NICeGovernment
Teď už Chromium ovládne Windows 10 úplně. Microsoft dokončil WebView2

Teď už Chromium ovládne Windows 10 úplně. Microsoft dokončil WebView2

** Před dvěma lety se Microsoft zasnoubil s Chromem ** Nový Edge není zdaleka jejich jediné dítě ** Ještě důležitější je komponenta WebView2

Jakub Čížek | 53

Jakub Čížek
Windows 10ChromeSoftware
Vybrali jsme 12 programovatelných hraček a stavebnic pro děti a jejich rodiče

Vybrali jsme 12 programovatelných hraček a stavebnic pro děti a jejich rodiče

** Získejte děti pro matematiku a základy techniky ** Kupte jim hračku nebo stavebnici, které vdechnou vlastní život ** Vybrali jsme stavebnice pro malé caparty i budoucí experty

Jakub Čížek | 10

Jakub Čížek
Stavebnice
WhatsApp konečně umožní smazat velké soubory z konverzací, aby nezabíraly místo
Vladislav Kluska
WhatsAppFacebookInstant Messaging
Vodafonu se zhroutila kabelovka. Síť bývalého UPC má výpadky
Lukáš Václavík
VodafoneUPC
Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

** Tipy na užitečné příslušenství k počítačům ** Poradíme, s jakými produkty neuděláte chybu ** Některé z věcí mohou být dobrými vánočními dárky

David Polesný, Stanislav Janů | 20

David PolesnýStanislav Janů
Příslušenství

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5