Kamila Homolková
28. 2. 2022 • 21:04

Osobně jsem ze začátku taky odsuzovala suplementy jako jsou vitamíny. Přece když budu jíst ovoce a zeleninu, tak nepotřebuji brát ještě doplňky stravy. Nedávno mi ale kamarádka doporučila doplňky stravy od https://apothecamundi.cz/... a je s nimi opravdu spokojená. Tak jsem si jich tedy taky pár koupila a zkouším, takže snad budou opravdu fungovat:)

Rebka Strachoň
8. 2. 2022 • 9:13

Co myslíte, jaké vitamíny jsou vhodné pro muže ve věku 50 let? jde mi o to co brát tak převentivně pro celkovou vitalitu a zdraví. Aktuálně beru jen Céčko a nějaký multivitamín ale rád bych vydržel fit ještě pát let.

Jiří Sova
17. 11. 2020 • 2:04

Já třeba nevím jak se postavit k vitamínu C. Vím, že ho tělo potřebuje, ale podle mě ho tělo nedokáže úplně zpracovat.... většinu toho co ho přijme ho asi stejně vyloučí že?

Kulacek
2. 2. 2020 • 15:15

A myslíte si, že se dá sehnat nějaká kompletní náhrada jídla? snažím se jíst opravdu pravidelně, jednak kvůli zdraví, ale také abych si držel nějakou dobrou váhu, když nestíhám jídlo, tak to řeším pomocí proteinových tyčinek, myslíte si, že je to k ničemu?

honzatrx
4. 6. 2018 • 21:33

Samozřejmě že jsou k ničemu. Bezpečnost a nezávadnost (prioritní kritérium při schvalovacím procesu u volně prodejných suplementů) je na prvním místě a tak dávky v tabletách jsou natolik nízké, aby se nic nestalo i malému děcku, pokud by toto omylem pozřelo celé balení barevných "bonbónků". S tím se ovšem výrobci pochopitelně nechlubí. Vybodněte se na prášky, za zlomek jejich ceny si kupte kilo jablek, pomerančů a vůbec normálního ovoce, to vám prospěje 1000x víc.

Garfield73
Garfield73
31. 5. 2018 • 13:54

Achjo, se tady pletou nesouvisející věci.
1) Suplementace vitamíny - jsou to vitamíny, protože bez nich nemůžeme žít.
Antioxidační efekt je jen jeden z mnoha, zapojují se také do metabolizmu, tvorby tkání, přenosu nervových vzruchů, tvorby krvinek...
Normálnímu zdravému člověku stačí vyvážená strava, OK, máme ten LUXUS, že je u nás dostupná. Avitaminózy (choroby z nedostatku vitaminů) u nás v podstatě neznáme (kurděje, beri-beri, slepota...), pokud nejsou spojeny třeba s jinou poruchou (Crohnova choroba, jiná forma nedostatečného vstřebávání nebo využívání vitaminů a minerálů).
Když člověk zdravý není, je potřeba vitaminů úplně někde jinde. Stačí chřipka a vitaminu C potřebujete násobně. Starší ženy jsou náchylnější na osteoporózu (D a vápník), diabetici mají násobnou potřebu vitaminu B6, aby jim neodumřeli nervy v nohou...
Vitamínové přípravky jsou jenom malá část doplňků stravy. Jsou potřeba, když jsou potřeba.
2) Doplňky stravy s jinými látkami - ginkgo, glukosamin, léčivé rostliny...
Hází se to do jednoho pytle jako "vitamíny", i když tam třeba žádné vitamíny nejsou. Výtažek z kozlíku lékařského na lepší usínání, nebo ginkgo na lepší prokrvení nohu, echinacea na povzbuzení imunity, glukosamin na klouby...
Tyhle přípravky jsou pro určité lidi a mají svoje opodstatnění, tvoří většinu doplňků stravy.
Všechny tyhle "studie" jsou dělané na obecné populaci, kde se smíchá relativně malý počet lidí, kteří z užívání mají velký benefit, s obrovskou masou lidí, kteří benefit nemají. Příklad jsou diabetici a vysoké dávky vitaminu B6. Díky němu mohou diabetici typu I chodit, ale v celkové populaci se to "rozpustí". Výsledek? Užívání vitaminu B6 není pro obecnou populaci přínosné. A tak je to skoro se vším... Je to smutné.

achileus0313
31. 5. 2018 • 9:24

Žádná nová studie. Jen oprášená polopravda. Autor o tom nemá žádné informace a tak jen mluví o spornosti přínosu pro zdraví. Tenhle článek nepřináší nic nového.

ATTOG
30. 5. 2018 • 23:00

To je zase zavadejici clanek.... vitaminy funguji v kombinacich proto lepsi firmy delaji komplexnejsi kombinace.
Placnout ze vitaminova suplementace nefunguje je canc. Zeptejte se vrcholovych sportovcu.
A nebo jeste jinak vetsina zde prispivajicich jsou vyhubli ajtacci tam je fuk jestli zeres cecko nebo si das pomeranc ale mi co delame lift a nebo kulturistiku zname tzv. svalovou horecku, a rozdil jak probiha s a nebo bez vitaminove suplementace.
Uz samotna tato zkusenost staci aby clovek vedel ze clanek je canc. Vitaminova suplementace samozrejme funguje. A to zasadne.

Richard Starý
Richard Starý
30. 5. 2018 • 20:08

ale vitaminy NUTRILITE od AMWAY prý skutečně fungují, v těch vitamínech můžete vidět jednotlivá vlákna, v levných to tak neni, ty levné to může být skutečně rozemletá mrkev

Anonymizovaný
30. 5. 2018 • 19:38

Jen se směji 😂😂😂

Bibii
30. 5. 2018 • 15:46

Za mě zcela matoucí článek. Za prvé, ano, to co se prodává za doplňky stravy v lékárně - jsou to anorganické šunty a nedělají to co mají. Je třeba koupit kvalitní výrobek (ideálně ne jen jeden - synergie vitamínů je důležitá) a ten v lékárně většinou nenajdete. Druhá věc, kolik % populace dobře jí?? Kvalita plodin co do obsahu vitamínů a minerálů rapidně klesá, půda je vyčerpaná, takže potraviny z pohledu výživy jsou chudší a chudší. Samotný vitamin C nic neřeší, ale po přečtení tohoto článku, kdybych byla laik, tak opravdu si žádný vitamín ani minerál nekoupím. A to je chyba, protože kde má tělo brát kvalitní vitamíny a minerály, když lidé špatně jí? Konzumují nadmíru cukru a to téměř každý, tělo mají zakyselené. V jídle mnoho chemie, o ovzduší ani nemluvě. Jak si má s tím tělo samo poradit? Je třeba si nechat dobře poradit a opravdu nechodit jen do lékárny, kde se kupují předražené chemické hlouposti, které můžou opravdu škodit. Nikde se zde neposalo o jakou formu vitamínů šlo, zda byly organické, tělu tedy více dostupné, nebo anorganické. Většině populace vitamíny a minerály chybí, každý si jí co chce, prevence nikoho nezajímá a pak se divíme, kolik je zde cukrovkářů, lidé se zvýšeným tlakem, únavy a špětné kvality života..

Harvester
30. 5. 2018 • 15:00

Konečně rozumný článek pane Černý, izolované vitamíny jsou skutečně tělu k ničemu. Je třeba konzumovat například zelené potraviny, které nabízí potřebné vitamíny a další látky v tělu mnohem akceptovatelnějších vazbách a souvislostech.

Lukáš Černý
30. 5. 2018 • 14:51

Mně třeba pomáhá B-komplex na afty v puse...ať už při léčení, nebo preventivně proti jejich vzniku (od doby co jej občas beru se mi nedělají).
V chřipkové sezóně si dávám to nejobyčejnější/nejlevnější Cčko, ale to je spíš tak pro dobrý pocit. Žrát drahé multivitamíny mi přijde kravina

kazeasch
30. 5. 2018 • 13:32

Nejvíc mi uniká smysl toho, když si někdo kupuje vitamin C. V době kdy už je "Céčko" úplně všude, protože ho výrobci nacpou všude tam, kde potřebují konzervovat, ale na obalu chtějí mít obří nápis "Bez konzervantů" a tak jsou všichni céčkem doslova předávkovaní to fakt postrádá jakoukoli logiku.

dpcstb
30. 5. 2018 • 13:18

vitaminove doplnky su urcene k doplneniu, ako to z nazvu vyplyva. ak je clovek napr na bezlekovej diete, tak ma nedostatok vitaminov b, treba ich doplnit. ak je clovek stary, zle sa mu vstrebava b12, treba doplnit a podobne.
mlady zdravy clovek, ktory nieje v nejakom extremnom strese(operacia, sportovec..) s pestrou stravou ziadne extra vitaminy nepotrebuje.

Bobrnautus
30. 5. 2018 • 13:02

No to je zase článek.... Ze studie vyplynulo, že vliv vitamínů na prevenci kardiovaskulářních onemocnění je nevýznamný a na Živě z toho udělají, že vitamíny jsou k hovnu..... Ach jo, ach jo, ach jo.....

Anonymizovaný
30. 5. 2018 • 12:47

To je zas článok :-/
Je snáď samozrejmé, že ak má človek vyváženú kvalitnú stravu, že nepotrebuje žiadne vitaminové, minerálne doplnky. Tieto vitamíny má niekto ako šumienku, raz denne, po fyzickej námahe alebo
lekári bežne predpisujú, odporúčajú šumivé tablety Magnézia (horčík), vitamínov B, C, železa a iných.
No jo, choďte bývať niekam kde máte obmedzenú stravu a machrujte ako nepotrebujete žiadne tabletky, síce vám len povypadávajú zuby, zhorší sa zrak, budú vám krvácať ďasná, budete trpieť únavou, ale na VTM písali, že "Doplňky stravy s různými vitamíny a minerály bere celá řada lidí. Nový výzkum však ukázal, že většina těchto přípravků je k ničemu – tedy kromě tahání peněz z kapes důvěřivých zákazníků."alebo ste chorý či lieky vám znižujú obsah, príjem nejakých vitamínov, či minerálov, stopových prvkov.

jehoVista
30. 5. 2018 • 12:46

Co je spatneho na slovu "doplnek"? Supplement zni odborneji?

vit kratochvil
30. 5. 2018 • 12:40

Pokus o senzaci za každou cenu?
Původní článek se jmenuje "Supplemental Vitamins and Minerals for CVD Prevention and Treatment", tedy o prevenci a léčení kardiovaskulárních onemocnění. Hodilo by se to v článku zmínit.

František  Staněk
30. 5. 2018 • 12:24

A zkoumal někdo i důvod, proč tomu tak je?Na jedné straně jsme masírovaní výsměchem, proč čistý cukr homeopatik nefunguje a na straně druhé se ukáže, že příjem chemicky totožných vitamínů, jako jsou ty přijímané v běžné potravě, NEFUNGUJE.Proč?

British04
British04
30. 5. 2018 • 12:21

Pokud člověk nejí jen konzervy a nedrží nějakou idiotskou dietu ve smyslu "nejíst nic co vrhá stín", tak není šance, že by mu nějaký vitamín nebo minerál chyběl.

Určitě si přečtěte

Články odjinud