Opět obrovský zisk Microsoftu, ale nejasno do budoucna

Softwarový Dominátor překonal očekávání, ale jen soudní náklady jej stály skoro tři čtvrtě miliardy dolarů.
Tři největší počítačové firmy světa podle tržní kapitalizace (Microsoft, IBM a Intel) uzavírají své finanční kvartály pár dní od sebe – okolo půle ledna, dubna, července a října – a tato období jsou vždy netrpělivě očekávána. Vždyť zmínění tři giganti jsou indikátory ekonomického „zdravotního stavu“ celého odvětví; jen na chvíli jejich význam poklesl v letech 1998-2000, v době internetového boomu, ale ten je nenávratně pryč a vše je při starém.

Microsoft ohlásil zisk ve výši 2,28 miliardy dolarů, což je výrazně více, než analytici očekávali, ale podstatně méně, než činil rekordní zisk ze stejného čtvrtletí loňského roku (2,62 miliardy). Stoupl ale příjem firmy – softwarový gigant utržil 7,74 miliardy, o 18 % více než loni (6,55 miliardy dolarů). Nákladovost, poměr nákladů k výnosům, se ale u Microsoftu už léta příliš nemění, proč tedy zisk poklesl? Podle údajů firmy – ověřuje audit, takže lze považovat za věrohodné – stál probíhající soudní proces společnost neuvěřitelných 660 miliónů dolarů, tedy 24 miliard korun! Že je advokacie v USA zlatým dolem, to je známá věc, ale až tak hlubokým? Microsoft neplatil v této době žádné významné odškodné, sem tam docílil mimosoudního vyrovnání – zdá se, že skutečně majorita z této gigantické částky šla na platy právníků.

Pokud by těchto výdajů nebylo, měl by Microsoft i nyní rekordní zisk, dosahující téměř tří miliard dolarů – tolik ještě nikdy v historii výpočetní techniky žádná softwarová firma nevydělala.

Soud ale je (zřejmě) za Microsoftem s téměř neviditelnými šrámy na schopnosti firmy dále podnikat; přesto se ale podle finančního ředitele firmy Connorse lze v budoucnosti obávat zmenšených zisků. Connors nijak nespecifikuje, proč by mělo být hůře, a poukazuje na celosvětovou ekonomickou stagnaci, díky níž se budou méně prodávat počítače i software. Kdo ale sleduje vyhlášení finančních výsledků firmy pravidelně, ví, že to je něco jako „rituální taneček“: společnost skoro vždy dosáhne lepších výsledků, než jsou její vlastní odhady, a skoro vždy zvedne varovný prst s tím, že v budoucnu to tak slavné nebude (ale varování se zatím nikdy nenaplnila).

Poučné jsou i prodeje v jednotlivých segmentech. Stolní aplikace (Office apod.) oslabily a už jsou na druhém místě (2,45 miliardy, loni 2,49 miliardy). Naopak silně stouply prodeje Windows (2,55 vs 2,06 miliardy). Podnikový software stoupl jen nepatrně (1,29 mld vs 1,24 mld), internetové projekty stouply, ale stále jsou na maličkých číslech (90 mil. vs 64 mil.), poklesl prodej hardware a vydavatelské divize Microsoft Press (163 vs. 188 mil.).

Stále tedy jsou tahounem desktopy, nikoli servery, a to jak v obratu, tak v zisku. Občasné kolísání – někdy vyskočí Office, jindy Windows – lze samozřejmě přičíst sezónnosti verzí. Podnikový (enterprise) software ukazuje, že Microsoft proniká do této oblasti pomalu, za velkého boje a také za velkých výdajů; firma samozřejmě tají ziskovost jednotlivých segmentů, ale odhadl bych, že zde to nebude příliš slavné. A ostatní produkty, jako je hardware či Internet, jsou finančně nevýznamné; zejména „trčí“ nízká čísla z internetových produktů, jako je Expedia, HomeAdvisor či CarPoint.

Zvláštní kapitolou je pak prodej XBoxu. Microsoft se chlubí prvotními prodeji, ale analytici jsou opatrní: tvrdí, že obrovské náklady vynaložené na vývoj XBoxu a zřejmě i počáteční ztrátovost při jeho prodeji citelně ovlivní profit firmy v dalších měsících směrem dolů. Xboxů se prodalo za poslední čtvrtletí roku 2001 celkem 1,5 miliónu kusů, což je rozhodně pěkné číslo, dokud si ovšem neuvědomíme, že Microsoft zřejmě na každém kousku ztrácí sto dolarů (zdroj: Merrill Lynch; některé zdroje udávají nižší ztrátu, ale vcelku panuje souhlas s tím, že nějaká ztráta tam je). Do profitu se XBox může dostat nejdříve za dva roky, a to v případě, že se nestane nic zlého – například když se do Microsoftu pořádně nezakousne konkurence, jako je Sony. Vzdejme uznání Microsoftu, že se mu podařilo XBox uvést bez většího zpoždění, bez větších chyb a jako velmi slušný produkt – na to, že to je „verze 1“ herní konzole od Microsoftu, je důvod ke smeknutí klobouku. Ale to ještě vůbec neznamená, že se XBox nestane microsoftí noční můrou – ještě je hodně vzdálená doba, než na něm začne Microsoft profitovat.

Diskuze (19) Další článek: Duron 1,3 GHz v prodeji

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , ,