Opět levnější desky pro Pentium 4?

Společnosti SiS a VIA, přední výrobci výkonných čipových sad pro Pentium 4, budou opět zlevňovat!
Podle zahraničních zdrojů hodlají společnosti SiS a VIA zlevnit své čipových sady pro Pentium 4 (SiS 645 respektive VIA P4X266A) na rovných $20 za kus. To je jistě velmi příjemná zpráva pro všechny výrobce základních desek a potažmo i koncové zákazníky.

Společnost SiS chce nejspíše tímto krokem přispět k ještě většímu rozšíření svého bezesporu výkonného řešení pro platformu Pentium 4. Právě toto zlevnění může SiS pomocí v dalším ukusování z pomyslného koláče zisků z prodeje čipových sad. Jen pro zajímavost, SiS za loňský rok prodala 1,3 milionu čipsetů (a to jen pro Pentium 4), přičemž předpokládaný počet byl „pouze“ 900 000.

Proč ale zlevňuje VIA? Leckoho může překvapit, že právě tento tchajwanský gigant jde s cenou až na tak nízko. VIA totiž byla vždy cenově výše než SiS, ale na druhou stranu se její produkty prodávaly (a stále prodávají) za nižší ceny než produkty Intelu. Je dobré si ale uvědomit, že čipset P4X266A je stále tak trochu „v ilegalitě“, tudíž není pro výrobce základních desek tak zajímavý jako stejně výkonný čipset konkurence.

Je také až s podivem, že oba konkurenti chtějící „urvat“ co největší kus z koláče jménem Pentium 4 přicházejí se zlevňováním ve stejnou dobu… Jestli za to může prozíravost ze strany SiS nebo špatné načasování společnosti VIA se ale nedozvíme. Co ale z toho všeho plyne pro nás, obyčejného uživatele? Teoreticky by jsme se měli dočkat zlevnění základních desek postavených na výše zmíněných čipsetech, ale je otázkou, zda toho výrobci nevyužijí spíše ke zvýšení vlastních zisků.

Jen pro zajímavost bych rád uvedl, že největší konkurent obou společností na trhu s čipsety právě přichází se svým inovovaným řešením pro Pentium 4 (pozn. i845-B0), které ale bude o celých $19 dražší než výše zmíněné čipové sady.

Diskuze (1) Další článek: Infobox titulka Connect

Témata článku: Největší kus, Lev, Největší výrobce, Sis, Příjemná cena, Pentium


Určitě si přečtěte

Google chystá funkci, která z chytrého Gmailu udělá hloupý Gmail
Lukáš Václavík
SoukromíGmailGoogle
Pozor na tyto doplňky pro Chrome a Edge. Mohou obsahovat malware, varuje Avast
Jakub Čížek
MalwareProhlížeče
Fedora 33 prostě funguje. Linux si zaslouží dobýt laptop, je to ale asi opět marné

Fedora 33 prostě funguje. Linux si zaslouží dobýt laptop, je to ale asi opět marné

** Desktopový Linux funguje a vypadá stále lépe ** Fedora 33 není výjimkou ** Ve stínu Windows a macOS tu vyrostly skvělé alternativy

Jakub Čížek | 157

Jakub Čížek
FedoraOperační systémyLinux
Jak v prohlížeči vypnout oznámení zasílaná webovými stránkami

Jak v prohlížeči vypnout oznámení zasílaná webovými stránkami

** Obtěžují vás neustálé dotazy webů, zda chcete zobrazovat oznámení? ** Můžete je zakázat, a to jak kompletně, tak i pro jednotlivé stránky ** Připravili jsme návody pro Chrome, Firefox, Edge a Operu

Karel Kilián | 11

Karel Kilián
Jak na InternetTipyProhlížeče
Starlink podle betatesterů: Rychlejší a levnější než satelitní internet v Česku

Starlink podle betatesterů: Rychlejší a levnější než satelitní internet v Česku

** Reddit se začíná plnit zkušenostmi se Starlinkem ** Při přímé viditelnosti dá i 120 Mb/s ** Klasický satelitní internet už teď dalece překonává

Jakub Čížek | 48

Jakub Čížek
StarlinkPoskytovatelé internetu

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5