Operační systémy - prostředníci mezi uživatelem a počítačem

Operační systém je základním programem, který umožňuje všechny ty zajímavé věci, které můžeme na počítači provozovat. Vytváří prostředí, ve kterém je možné spouštět programy, obstarává komunikaci s řídicím systémem na základní desce, a ovládá tak hardwarové vybavení počítače. Jeho kvality i chyby mají velký vliv na spokojenost uživatele.

Související odkazy

Slovník
API
Apple
BIOS
boot
desktop
HAL
linux
multitasking
procesor
Unix
virtuální

Pod pojmem operační systém si každý může představovat něco jiného. V případě MS Windows, Mac OS či jiných se jedná o základní systém v počítači s několika doplňkovými aplikacemi. V případě linuxových distribucí můžete nabýt dojmu, že operační systém se skládá z tisícovek aplikací. Ať již obsahuje jakékoli rozšíření, hlavní částí operačního systému je jeho jádro.

Operační systémy se v podobě, v jaké je známe nyní, začaly vyvíjet na přelomu šedesátých a sedmdesátých let, kdy společně s jazykem C spatřil světlo světa operační systém Unix. Opravdová rozšířenost však přišla až v éře rychle se zmenšujících a zrychlujících mikroprocesorů a osobních počítačů. Běžné uživatele oslovil především jednoduchý systém MS-DOS společnosti Microsoft a od devadesátých let už zcela ovládla běžné desktopy Windows téže firmy. Na principech Unixu zase staví novější Linux nebo FreeBSD a o svůj díl koláče se neustále pere Mac OS pro počítače Apple.

Více systémů si žádá manažera

Aby bylo možné operační systém spustit, je nutné nainstalovat tzv. zavaděč. Základní systém počítače, BIOS, vyhledává v nastaveném pořadí spouštěcí záznamy na pevných discích, případně disketách, CD atd. Budete-li se zabývat pouze pevným diskem, najdete spouštěcí záznam v prvním sektoru nulté stopy nultého povrchu disku. Jakmile je spouštěcí záznam načten do paměti, zajistí nahrání jádra operačního systému. Tomuto pravidlu se vymyká použití zaváděcích (bootovacích) manažerů. Ty jsou načteny BIOSem a umožňují volbu pro zavedení operačního systému z různých částí disku.

Klepněte pro větší obrázek

Bootovací manažeři jako například XOSL vám umožní mít na počítači hned několik operačních systémů a při startu mezi nimi jednoduše vybírat

Jádro operačního systému se stará o komunikaci s počítačem: přijímá vstupy a vytváří výstupy z počítače. Podle počtu procesorů, které jádro dokáže najednou využít, můžete operační systémy rozdělit na jednoprocesorové a multiprocesorové. Typickým zástupcem první kategorie jsou rané systémy pro osobní počítače, z nichž je nejznámější zřejmě MS-DOS. Patří sem také starší verze Windows, které ve svých počátcích byly vlastně jen grafickou nadstavbou nad DOSem. Více procesorů v počítači dokáží využít unixové systémy Unix, Linux, FreeBSD a podobné. Také Windows řady NT (NT/2000/2003, příp. XP) zvládnou využít výkonu více procesorů.

Není jádro jako jádro

Jádra operačních systémů rozdělujeme do několika typů. Operační systémy s monolitickým jádrem jsou tvořeny jedním spustitelným souborem, který obsahuje moduly pro různé funkce (přístup k souborovému systému, k zařízením ...). Problémem této architektury je fakt, že chyba v jednom modulu může zablokovat celý systém. Modernější monolitické systémy jako Linux nebo FreeBSD mohou některé moduly načítat až v průběhu práce.

Klepněte pro větší obrázek

Operační systém se stará o komunikaci mezi hardwarem, aplikacemi a samozřejmě uživatelem

Tzv. mikrojádra obsahují velmi jednoduchou vrstvu pro přístup k hardwaru a sadu primitivních volání služeb operačního systému, například pro správu vláken nebo adresových prostorů v paměti. Důležité je oddělení jednotlivých modulů od vlastního operačního systému. Například proces pro vstupně výstupní operace může být nasazen jako služba běžící nad mikrojádrem. V případě chyby může být podobná služba snadno restartována bez nutnosti opětovného spuštění celého systému. Mikrojádro používají například BeOS, Mach použitý v Mac OS X, GNU Hurd nebo QNX.

MS Windows obsahují tzv. hybridní jádro. To je tvořeno běžným mikrojádrem, které však obsahuje některé prvky, které pro mikrojádro nejsou nezbytně nutné. Tyto prvky tak mohou být spouštěny mnohem rychleji, než pokud by běžely v prostoru nad mikrojádrem.

Zcela odlišným typem jsou vertikálně členěné operační systémy, obsahující jádro nazývané exokernel. Nejníže položené vrstvy komunikují s hardwarovým vybavením, každá další vrstva poskytuje abstraktnější virtuální stroj. Jádra takových operačních systémů jsou velmi malá. Jejich úkolem je poskytnout aplikaci na vyžádání specifickou část paměti, disku atp. Příkladem může být systém Nemesis vyvíjený na několika univerzitách nebo Multics.

V závislosti na počtu úloh, které mohou operační systémy vykonávat, hovoříme o různých kategoriích: multiprogramming je jedna ze starších myšlenek, pocházející ze začátku šedesátých let. Pracuje s tím, že do paměti je zavedeno několik programů. První z nich je spuštěn a v okamžiku, kdy potřebuje využít služby druhého programu, je zastaven a provádí se druhý program. Kooperativní multitasking, který používaly šestnáctibitové verze Windows a starší Mac OS, umožňuje spuštění úlohy, která na definovaném místě přenechá výpočetní čas jiné úloze. Vylepšením této metody, která mohla vést k neefektivnímu čerpání systémových zdrojů, je preemptivní multitasking. Stručně řečeno, systém sám přepíná mezi jednotlivými aplikacemi a každé přiděluje určitý čas procesoru v milisekundách.

Pokud bychom operační systémy rozdělili podle požadavků na jejich odezvu, dostaneme tři skupiny. Tou první je dávkový systém, ve kterém se úlohy zadávají jako po sobě jdoucí příkazy a uživatel musí čekat, dokud není splněna celá úloha. Tento způsob se používá u velkých superpočítačů. Další skupinou jsou interaktivní operační systémy, které svým uživatelům dovolují reagovat na úlohy. S interaktivním systémem zřejmě pracujete i vy. Tedy pokud používáte Windows, Linux nebo podobné systémy. Třetí skupinou jsou operační systémy reálného času. Používají se především v řídicích počítačích, kdy jsou přísné požadavky na čas odpovědi. Zástupcem takových systémů je například QNX.

Rozhraní a vrstvy systému

Nedílnou součástí operačních systémů je vrstva, která zprostředkovává komunikaci mezi hardwarovým a softwarovým vybavením počítače. Nazývá se hardware abstraction layer, zkráceně HAL. Aplikace nemusejí přistupovat přímo k hardwaru, ale využívají právě zprostředkující vrstvy HAL. Ta jim umožňuje být až na výjimky nezávislými na hardwarových částech systému a komunikovat s ním jednotným jazykem vyšší úrovně.

Operační systémy poskytují také další vrstvu, jíž je API, aplikační rozhraní. To umožňuje aplikacím pracovat na různých instalacích operačního systému podobně. Různé operační systémy mají různá API. Proto například nejsou programy přenositelné mezi Windows a Linuxem. API nemusí být jen záležitostí operačního systému, je to prostě sada pravidel, kterými daná aplikace komunikuje s ostatními. V Linuxu například máme API pro grafická prostředí KDE nebo Gnome.

Diskuze (16) Další článek: Autor viru Blaster byl odsouzen

Témata článku: Podobná odezva, Opera, Velký superpočítač, Celá éra, Různé systémy, První spuštění, Interaktivní systém, Běžná komunikace, Starý uživatel, Boot, Různé kategorie, Multitasking, Mach, Halo, Preempt, Operační systém, Spouštěcí záznam, Virtuální procesor, Systém, Bios, Úloha, Jádro, Typický zástupce


Určitě si přečtěte

Vodafonu se zhroutila kabelovka. Síť bývalého UPC má výpadky
Lukáš Václavík
VodafoneUPC
Čekali jsme skoro šest let. Android Auto jede do Česka i na Slovensko
Lukáš Václavík
Android AutoNavigaceGoogle
Avast Omni: Krabička, která vám hackne síť a promění se v unikátní antivirus

Avast Omni: Krabička, která vám hackne síť a promění se v unikátní antivirus

** Počítač dnes ochrání kdejaký antivirus ** Drobná krabička Omni se postará rovnou o celou domácí síť ** Bude ji odposlouchávat, analyzovat a blokovat útoky

Jakub Čížek | 120

Jakub Čížek
AntivirusIoT
Dalším gigabitovým hráčem bude ČEZ. Internet již poskytuje prvním zákazníkům
Lukáš Václavík
Poskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Vy a počítač: Virtuální plochy ve Windows mají smysl, používá je třetina čtenářů
Vladislav Kluska
Jak používáte počítačWindows 10Ankety
Konec modrých obrazovek smrti? Microsoft vydává mimořádnou aktualizaci pro Windows 10
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Messenger a Instagram přicházejí v Evropě o funkce. Kvůli nové směrnici o soukromí
Vladislav Kluska
EvropaInstagramFacebook Messenger
Dostali jste nový počítač? Tohle s ním udělejte, než ho začnete používat

Dostali jste nový počítač? Tohle s ním udělejte, než ho začnete používat

** Každý nový počítač si zaslouží počáteční péči ** Odinstalujte bloatware a nezapomeňte na vhodné nastavení ** Poradíme, jak se o počítač s Windows 10 postarat

David Polesný, Stanislav Janů | 75

David PolesnýStanislav Janů
PočítačeNotebooky