Operační systém už nebude potřeba

O cloud computingu a jeho budoucnosti se blábolí pěkných pár let. Kodaňský VMworld Europe 2010 ale jednoznačně ukázal, proč je cloud computing vlastně užitečný a jak by měl fungovat.
Operační systém už nebude potřeba

O cloud computingu a jeho zářné budoucnosti se mluví už pár let. Je to taková mantra, prostě se napíše, že „všechno směřuje do cloudu“ a může se začít s komentováním všech problémů světa. Letošní VMworld Europe 2010 v dánské Kodani ale jednoznačně ukázal, proč je ten cloud computing vlastně užitečný a jak by měl fungovat. A ve skutečnosti už fungovat začal.

Rok 2009 znamenal pro virtualizaci a cloud computing zásadní milník. Na serverech po celém světě totiž začalo běžete více virtualizovaných aplikací než těch, které běží nad hardwarem. Pokud ještě v roce 2008 platilo, že pouze 40 % serverů je virtualizovaných, dnes se toti číslo minimálně zdvojnásobilo a podle zástupců VMware už je velice málo společností, které nevirtualizují. A ani ty se tomu brzy nevyhnou.

Vrstvení serverových operačních systémů nad hypervisor je jedna věc, to je klasická virtualizace praktikovaná už několik let a nikdo se nad ní nepozastavuje. Nyní je ale čas na onen cloud computing, tedy skladování veškerých dat kdesi na síti, aby jste k nim jako uživatelé měli přístup. Nejde pouze o uživatelská data, jako třeba dokumenty, ale o kompletní aplikace.

Klepněte pro větší obrázek
Všechny cesty vedou do cloudu...

Pamatuji si instalaci programů, jsem dědek

Při uzavřeném sezení se v Kodani lidé z VMwaru začali ptát na věk všech přítomných IT novinářů a analytiků. Vypadalo to na další trapné hrátky marketingových specialistů, nakonec se z toho ale vyklubal velice zajímavý záměr. Ti nejstarší si ještě pamatovali mainframy, další klasické stolní počítači a nutnost instalovat desktopové aplikace a poslední generace pak dospívala pouze na internetu. Je zvyklá, že na počítači vše funguje přes webový prohlížeč a nic nemusí řešit.

Internet je tedy další bod v poskytování aplikací a ten, kdo chce pracovat s počítačem, už nemusí umět programy instalovat, prostě je používá. Někde, je mu jedno kde. A podle VMwaru má být další generací umístění aplikací v cloudu. Uživatel se pouze přihlásí a veškerý obsah jeho plochy se přenese na zařízení, které aktuálně používá. Je jedno, jaké je to zařízení. Může to být iPad, netbook, stolní počítač nebo třeba mobilní telefon. Že to funguje, se podívejte třeba na přiloženém videu níže.

Klepněte pro větší obrázek
Šéf VMware Paul Maritz chce svět oprostit od operačních systémů.

Vize VMwaru (ale třeba také Citrixu) se tedy podstatně liší například od vize Googlu, který chce vše přesunout do prostředí webového prohlížeče. V obou případech lze ale vyvodit jeden zásadní závěr – role operačního systému (ať už jsou to Windows, Linux nebo Mac OS) se v budoucnu zásadně změní. V případě Googlu ho nahradí webový prohlížeč (či třeba Chrome OS založený na webovém prohlížeči) a v případě VMware to budou nové frameworky, které poběží (a už běží) v jejich Service Cloudu, mimo váš počítač.

Jen se vznášet na obláčku

Service Cloud si představte jako takový App Store, který znáte z iPhonu či iPadu. Ostatně i lidé z VMware to k tomuto obchodu s aplikacemi přirovnávají. Na straně serveru (tedy v cloudu) se definují aplikace a přiřadí se k vašemu účtu. Vy se pak přihlásíte z jakéhokoliv zařízení pomocí tenkého klienta a veškerý přiřazený obsah se zobrazí. Tak, jak jste ho zanechali posledně a se všemi uloženými daty.

Přirovnání k App Storu je trefné v tom, že si můžete sami nastavit, které aplikace chcete využívat a prostě si je naklikáte. Může to samozřejmě dělat také administrátor serveru (cloudu), který se zároveň stará o to, aby byly aplikace k dispozici. Do prostředí mráčku tedy může "naházet" například Office, Google Apps, internetový prohlížeč a mnoho dalšího. Vy si pak pouze vyberete a můžete aplikace začít používat. Licence a další záležitosti se pak řeší na straně serveru. Ale to už je vám jako uživateli šumák, jen ať se stará ten na druhé straně.

Funkci Service Cloudu lze tak trochu přirovnat už k dnes běžně používaným službám. Například takový Dropbox udržuje data, i když pouze je, skrze různé platformy na jednom místě. Dokáže je synchronizovat a poskytovat dále. Google pak například u Androidu hraje na Gmail účet - jednou si na jednom telefonu něco nastavíte a příště po zadání účtu na jiném přístroji máte opět vše k dispozici.

Nové frameworky, žádný operační systém

Role operačního systému tedy ustupuje do pozadí. VMware nechce (i když to umožňuje) příliš portovat stávající aplikace do prostředí cloudu, ale nabízí spíše nové frameworky, pomocí nichž můžete aplikace nasadit. Firma sází především na Ruby a Javu. Skutečná hodnota počítače bude v aplikacích, nikoliv v operačním systému. Nové formy vývoje už nepudou potřebovat API rozhraní Windows. Resp. Windows nebo jiný operační systém poslouží pouze jako spouštěč základní přihlašovací konzole.

Klepněte pro větší obrázek
Poskládané aplikace, prostředník pro jejich doručení a na samém konci uživatel.

Nové frameworky jsou postavené na otevřené platformě (například Django a Rails) a největší hodnotou těchto cloudových strojů má být především přenosnost a mobilita. To ale samozřejmě neznamená, že by nebylo možné provozovat aplikace na jiných platformách, například pod .NET.

Směrem k aplikacím se nyní přesouvá také bezpečnost. Z fyzických bezpečnostních jednotek se větší význam začíná přikládat logickým jednotkám, zde ovšem trh není tak pokročilý a společnosti jsou často hodně konzervativní a tuto myšlenku prozatím příliš prosazovat nepomáhají.

Určitě vás okamžitě napadlo, že toto nemůže normálně fungovat, protože je zde omezení rychlosti sítě. Neměl bych ale strach, v Kodani jsem zkoušel napojení na servery v Kalifornii a i když byla odezva zhruba 120 ms, vše se chovalo naprosto standardně a s prostředím se pracovalo stejně, jako s lokálními daty.

Pro běžné uživatele nebude Service Cloud prozatím příliš zásadní otázkou, pro ně je prozatím dostupnější platforma Microsoftu (tedy operační systém spolupracující s webovými službami), případně praktiky Googlu (vše v prohlížeči). Pro firmy to bude ale naprosto zásadní a je to přesně to, co od IT chtějí. "Katalog služeb", jak tento App Store nazývají, umožní vše naházet na jedno místo a přidělovat uživatelům přístup.

V běhu aplikací v cloudu se významně angažuje také Microsoft. Ten sice pořád vidí jako silné spojení desktopu a vzdálených služeb, už několik měsíců nabízí platformu Windows Azure.

Pokud vás nové technologie zajímají po technologické stránce, čtěte časopis Connect!, kde se budu všemu věnovat podrobněji.

Video:

 

Diskuze (125) Další článek: Tipy a triky pro Microsoft Office 2010

Témata článku: Technologie, Cloud, Potřeba, Zásadní role, Klasický cloud, Django, Starý telefon, Skutečná hodnota, Starý uživatel, Opera ?, Staré video, Google Store, Pot, Mantra, Cloud Computing, Opera, Zajímavý milník, Webový specialista, Zásadní milník, Nový účetČeské televize se tak moc bojí videoher, až je to směšné (komentář)

České televize se tak moc bojí videoher, až je to směšné (komentář)

** Jeden z největších obchodů historie se nedostal do hlavních zpráv ** Videohry televizím slouží jen k honění senzací, není to seriózní byznys ** České videohry jsou přitom úspěšnější než jiná kulturní díla

Lukáš Václavík
HryKomentářByznys
QR kódy jsou skvělý pomocník, ale i zlý pán. Tohle jsou nejčastější podvody, které vás mohou připravit o peníze

QR kódy jsou skvělý pomocník, ale i zlý pán. Tohle jsou nejčastější podvody, které vás mohou připravit o peníze

** Čtvercový grafický kód usnadňuje život už mnoho let ** S rostoucí oblibou a využitím přibývá i podvodů ** Nejčastěji jsou podvody zaměřeny na podstrčení falešného kódu

Martin Miksa
PodvodQR kódBezpečnost
Kvůli této unikátní funkci jsme si málem ukroutili ruku. Čím nás uchvátilo vzácné Vivo X70 Pro+?

Kvůli této unikátní funkci jsme si málem ukroutili ruku. Čím nás uchvátilo vzácné Vivo X70 Pro+?

** Vivo X70 Pro+ je špičkový telefon s prvotřídní výbavou i fotoaparátem ** Ten se kromě značky Zeiss může chlubit i gimbalovou stabilizací ** Telefon se u nás bohužel neprodává

Martin Miksa
Čtyřnásobný fotoaparátZeissPreviewVideo
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda
Mimořádné aktualizace pro Windows opravují od ledna nefunkční VPN a jiné problémy
Petr Urban
Windows 11Windows UpdateWindows 10Operační systémy