Díky za skvělý článek! Už jsem začínal mít obavy, že pan Tronner snižuje svou laťku (článek o Spektru mi nějak nesedl), ale opak je naštěstí pravdou. Skvělé jako vždycky, od detailního nastudování tématu přes autorské podání až po pravopis!
Články od Pavla Tronnera bývají hodnotné, kvalitní, poutavé ke čtení a je v nich jasně vidět autorův rukopis, prostě dané téma rozvést vlastním slovem a to se cenní, než často bulvární rychlokvašky a strojové překlady zahraničních bleskovek v podání např. Davida Polesného, který dovede i krátký článek rozsekat na 8 až 10 kapitol, kdy 1 kapitola obsahuje kolikrát jen jeden obrázek a 2 odstavce. Tady jsou 4 kapitoly, ale ty beru, protože článek je jinak velmi obsáhlý a pěkného čtení je až až i na tu jednu tématickou kapitolu.
Názor byl 1× upraven, naposled 24. 4. 2017 20:07
David Polesný nad tímto článkem strávil tři hodiny, aby vypadal tak, jak vypadá 🙂 Stejně jako vy si vážím přístupu autora, který o tématu přečte i dvě knihy, a až poté píše. Je to jeho koníček, píše jednou za čas, ale o to obsáhleji. Text dodá v surovém stavu a jsou to články, nad kterými z hlediska korektury a úprav strávím nejvíce času. Tím nezvažuji práci autora, píše velmi dobře, ale jen abyste nahlédl trochu na pozadí - takové články jsou na výrobu zkrátka extrémně drahé. Pokud bychom vydávali jenom takové, vydáme tak jeden denně a web se neuživí. Proto kombinujeme větší články a kratší bleskovky zpravodajského charakteru. Já bohužel nemám dostatek času na to, abych se mohl hlouběji věnovat takovým tématům, tak se soustředím spíše na doplňování aktuálního rychlého obsahu. Mohu vás ujistit, že se vždy jedná o zcela autorské dílo, žádné překlady zahraničních zpráv. Mimochodem - ukažte mi prosím, kdy naposled jsem udělal nějaký kapitolový článek. Samotného mě to zajímalo, tak hledám, pátrám, ale když už jsem byl dva měsíce v historii a pořád nic, přestalo mě to bavit 🙂 Viz: http://www.zive.cz/autori/sc-44/default.aspx
Pan Tronner nepotřebuje mít u svého jména ani debilní fotku a přesto napsal tento výborný článek! A taky tam nebylo tolik chyb, někteří zde dokáží nasekat 10 překlepů v jednom odstavci. Proto tleskám, klaním se a chválím velmi kvalitní čtení a těším se na další takto povedený článek 😉
minimalne stejny prinos k tomu jak se prosadili PC ale maji i Xerox (gui, mouse) a tim berners-lee (internet www)https://en.wikipedia.org/wiki/PARC_(company)https://en.wikipedia.org/wiki/World_Wide_Web
Důkaz že zaměstnan rodinu se někdy nevyplácí. Nechat rozhodování na někom kdo uvažuje tak jestli je to pro něj dobré nebo ne je špatné. Zajímavé jak občas stačí málo, nebo náhoda a svět se ubírá jiným směrem. Kdyby tehdy s IBM jednal a něco dohodli, tak by se dnes o Microsoftu možná skoro nevědělo a DR by byla nejvýznamější IT firma.Pán byl vynikajicí vizionář, ale velmi špatný obchodník. Pak se stane že dobré produkty se ani nedostanou na světlo světa.
Bill Gates nikomu nic nevyfoukl, ale koupil za 50000$. Titulek má stejnou bulvární hodnotu, jako že jedno mužstvo vykradlo jiné, přestože jen vyhrálo.
presne tak
Len to upresním. Kúpili za 50 tisíc USD CP/M verziu, ktorú prerobili na IBM stroje. 😀
A jeste to upresnim. Za ty prachy koupili QDOS, cosi jako CP/M implementaci pro 8086, se vsemi pravy a v podstate to jen prejmenovali.
Vtipny, a zaroven smutny, je to, ze upravy, jako treba portace na 8088 (pokud se to da nazvat portaci), delal puvodni autor, nikoliv Microsoft (ten v tom hral roli spise jako prekupnik - levne koupit, oznacit za sve a draze prodat).Pry se ale pozdeji nejak vyrovnali.
Prozradím ti jedno malé tajemství, pojem "vyfoukl" nemusí nutně znamenat ukradl, často se totiž používá ve smyslu, že byl někdo rychlejší. Třeba právě ve sportu se to používá. Když někdo napíše, že "vyfoukl mu vítězství", každý inteligentní člověk chápe, že tim není míněno, že by to vítězství ukradl 😉
Jojo, to je známý fakt, že Gates byl a je vlastně neskutečnej lempl. Sám nic nenaprogramoval a byl i mizernej vizionář i manažer. Je vlastně takovým zázrakem, všechno mu spadlo do klína, aniž by se nějak přičinil. Jen doufám, že Windows 10 již míří do sraček a v budoucno pro ně nebude místo a celý MS zanikne v propadlišti dějin. Byli vždy jen brzdou pokroku, diletanti a vše vždy odflákli a nevěnovali pozornost žádným detailům. Prostě takový humpoláci...
Reknu to takhle. Hajzlove uzivaji s zenami cestni ani neskrtnou. Zajima to prirodu? Ne!
Ale nebyl. Zadnej lempl na tomto svete to nikdy nedotahl dal, nez k nadavani tady v diskusi. BG vybudoval nejvetsi sofrverovou firmu na svete.Ty ses lempl. A ukazkovy!
Gates programoval na škole s Paulem Allenem, tak nelžete.
Gates byl nejen technicky zdatný, ale také výborný obchodník, který dokázal využít příležitost. Microsoft už v té době existoval a kdyby to byla nevýznamná firmička, nikdy by se na něj IBM neobrátilo.Gates dostal za úkol softwarové vybavení do nového počítače a o to se beze zbytku postaral, něco svými silami, něco prostě zajistil jinde.Spíš mě překvapilo, že MS DOS je faktickou kopií CP/M, jen naroubovanou na 16bitový procesor.
Faktom je, že asi cez noc naprogramoval OS na Altair len na základe toho, čo o tom počítači čítal. Neobhajujem ho, ale možno aj to ho z časti nakoplo. A keby Gary prijal ponuku, ťažko by bol BG tam kde je
Jasně, takovej lempl že dokázal prodat věc kterou neměl lidem kteří ji nepotřebovali a následně na tom vystavět největší SW firmu současnosti a stát se nejbohatším člověkem planety.Jestli takhle vypadá lempl, tak jak potom nazývat někoho kdo krom reptání v diskuzi nedokázal nic?
Skvele clanky, Pavle.
"Neprosadily se ani další jeho projekty, například grafické uživatelské prostředí GEM" ... takze Atari ST sa nepresadilo?
Ano, prodalo se pár kousků, které jsou teď v muzeích a po půdách nadšenců. Měl jsem ho rád, ale historie šla jinudy.
Keby to bolo naozaj len par kuskov, tak by som akceptoval, ze sa to "neprosadilo", ale Atari ST sa predalo niekolko milionov kusov ... na tu dobu slusne cislo.
GEM nebol len na Atari, existovala aj verzia pre PC, napr. taky Xerox Ventura Publisher bezal pod GEM prostredim (a velmi rychlo na svoju dobu)! Inak to nebolo ziadne "uzasne" rozhranie, API bolo obmedzene (voci konkurencii Windows 2.x).. a navyse kopirovalo Apple Mac az prilis viditelne (Digital Research prehrala sud s Apple ohladom GUI).
GEM pro PC dodávala firma Amstrad se svými 'domácími' iXTéčky - Amstrad PC20 a Sinclair PC200. Proti Atari verzi je poněkud omezenější a hlavně, díky tomu, že není uložen v ROM, ale na disketě, je neporovnatelně pomalejší. Nehledě k faktu, že bez druhé disketové mechaniky se to příliš smysluplně používat nedalo. Nakonec i pro Atari ST se stal GEM, svým způsobem, 'koulí na noze', protože konkurenční Amiga-OS byl flexibilnější a hlavně podstatně schopnější. Ostatně verze 2.0 byla zřejmě prvním opravdu použitelnou grafickou nadstavbou nad OS vůbec.
Tak to j velmi zajímavé. V roce 1989 (ještě před revolucí) jsem programoval BIOS pro CP/M na Sharp MZ-800. A uvědomoval jsem si, že operační systém, jako univerzálnější sw nadstavba nad flexibilním hw, mezi nimiž je propojení BIOSem, je úžasný princip. Ale tenkrát se to neřešilo moc teoreticky a také v té době už běžel paralelně MS DOS, byť u nás zatím na málo dostupných strojích. O těchto detailech hrátek otců zakladatelů na západě jsme měli sotva tucha. Ale z dnešního pohledu bych to shrnul tak, že myšlenka BIOSu byla opravdu revoluční. Účinné využití softwarového vrstvení a abstrakce. Tedy autorem byl Kildall.
V letech 1986-90 jsme používali CP/M na počítačích Robotron A5120, Robotron 1715 a Videoton VT-20. Pro Robotrony BIOS napsala parta z tehdejších Vojenských staveb, Videoton systém dodával sám. Vedle toho byl CP/M na počítačích TNS, takže jsme měli tenkrát obrovský prostor pro dodávání vlastního software. To byly časy...
CP/M na MZ-800 jsem měl taky (nahravané z kazety do 512kB ramdisku) včetně komentovaného výpisu (taková A5 brožovaná knížečka). Rozběhl jsem si na něm tisk na Alfim (plotteru z Merkuru) právě ze zmíněného Wordstaru. To byly časy na základce, napsat domací úkoly a pak si hrát v assembleru Z80.
Je hezké, že popisujete jak Microsoft kradl od samého začátku.
😉 Vykrádali se navzájem, ono to v podstatě jinak nejde v revolučních technologiích. Apple od Xerox, MIcrosoft od Apple ... Jen je otázka, zda vstoupí do procesu právnící a síla $. 😝
Takže - Apple to od Xeroxu neodkoupil, jak tvrdí jak Apple tak Xerox, ale ukral - jak mektají pseudoodborníci? :-O
Co na tom zalezi, jak to bylo pred 49-ti lety proboha.Divejte se do budoucnosti.
Poslední verze z originálu:"Xerox PARC's innovation had been to replace the traditional computer command line with onscreen icons. But when you clicked on an icon you got a pop-up menu: this was the intermediary between the user's intention and the computer's response. Jobs's software team took the graphical interface a giant step further. It emphasized "direct manipulation."Jobs vzal logiku od Xerox a velmi ji zdokonalil. Jobs versus Gates je dobře známu z filmu.
Ono "inspirování" je ve všech oborech (letectví, stavebnictví ...), ale zde na IT je to nejznámější (jako Samsung - Apple v současnosti).🙂 Někdy se přetahují zaměstnanci (třeba z rozvojových zemí ). Potom se země přou o prvenství v rádiu, televizi, lokomotivě..😉
Ono to bylo přesně opačně. Ukradli / okopírovali oba, ale MS časem něco zaplatil.
Podle knihy Inovátoři nasměroval zástupce IBM na Kidalla přímo sám Gates. Kidall místo jednání dal přednost lítání v letadle.
Tohle je dost podstatná informace, co se týká nějakého moralizování. BG mu tak v podstatě dal šanci a pokud ji nevyužil, chytil příležitost za pačesy sám. Díky
Děkuji za zajímavý článek, Gary Kildall je vůbec velmi fascinující osobností. Před lety jsem četl český překlad rozhovoru s ním, viz http://www.abclinuxu.cz/clanky/rozhovory/gary-kil... , je to zajímavé doplnění 🙂
Potvrďte prosím přezdívku, kterou jsme náhodně vygenerovali, nebo si zvolte jinou. Zajistí, že váš profil bude unikátní.
Tato přezdívka je už obsazená, zvolte prosím jinou.