Poslední dobou se s novými operačními systémy doslova roztrhl pytel. Téměř žádný z nich se nikdy nestane opravdu užívaným. Ale AtheOS je jiný.
Poslední dobou se s novými operačními systémy doslova roztrhl pytel. Téměř žádný z nich se nikdy nestane opravdu užívaným. Ale AtheOS je jiný.
AtheOS je dílem norského programátora Kurta Skauena, ale na jeho vývoji se dnes již podílí celá řada vývojářů z celého světa. Jedná se o objektově orientovaný operační systém, který – obdobně jako třeba Linux – je šířen pod GPL licencí. Aktuální verzí je 0.3.0, která běží na všech procesorech kompatibilních s Pentiem a vyššími, podporuje nativní multiprocessing, používá vlastní 64bitový filesystem. Ten je logickým pokračováním BFS systému použitého například v BeOSu, jehož autorem je také stejný člověk, Dominic Giampalo. Samozřejmostí je podpora TCP/IP, POSIXu, dynamicky nahrávaných ovladačů, C++ překladače a dalších prvků.
 |  |
Na adrese www.atheos.cx sám autor uvádí, že AtheOS není jen dalším unixovým operačním systémem, ale spíše logickým pokračováním směru, který nastínil především BeOS. Proto, obdobně jako v BeOSu, zde neexistuje textový režim, pouze grafické GUI (uživatelské rozhraní) plně podporující technologii skinů. Výkonem měřeným na stejném počítači dokonce BeOS překonává. V současné době je AhteOS dostatečně stabilní pro pohodlnou práci. Programy určené pro BeOS je možno po kompilaci na AtheOS pohodlně používat. Uprava zdrojových kódů BeOSu u jednoduchých aplikací není téměř nutná (jak můžete vidět na přiloženém screenshotu). AtheOS také obsahuje terminálový emulátor podobný Xtermu známého z Linuxu, ve kterém – opět po pouhé rekompilaci – funguje drtivá většina programů určených pro Linux. Jako příklad můžu uvést třeba emacs, vi, joe, mc a spoustu dalších. AtheOS obsahuje také klon webového serveru Apache včetně podpory PHP4 a MySQL databázi. Rychlost generování dynamických stránek je o poznání vyšší než linuxová verze.
Bude určitě zajímavé sledovat, jak si bude AtheOS vést v budoucnu. Prozatím je vhodný jen pro nasazení jako server, ale s rostoucím počtem vývojářů začíná přibývat nových aplikací, ať přenesených z BeOSu, nebo nativních. Pokud programujete v C++ a chcete to zkusit, přidejte se. Vždyť kde se naučíte lépe programovat, než při tvorbě a vývoji nového operačního systému. Pokud jej chcete jen používat, pak si raději ještě nějaký čas počkejte. Já AtheOS již používám...