DDR5 | Paměti

Operační paměti přijdou v netradičních kapacitách. SK Hynix spouští výrobu 24Gb DDR5

Zdroj: SK Hynix
Operační paměti přijdou v netradičních kapacitách. SK Hynix spouští výrobu 24Gb DDR5 | Zdroj: SK Hynix

Korejská společnost SK Hynix se dnes pochlubila, že jako první vyrobila paměťový čip DDR5 o velikosti 24 Gb. Zatím jde o vzorky, sériová produkce odstartuje příští rok. Stalo se tak 14 měsíců poté, co firma začala vyrábět 16Gb DDR5.

SK Hynix využívá proces zvaný 1a, což je čtvrtá generace 10nm-class litografie, tedy skupiny od 10 do 19 nm. V případě pamětí používají všichni výrobci trochu matoucí číslování, které se ale stejně jako u logických čipů stejně nedá nijak poměřovat navzájem. Zajímavý je spíš fakt, že Korejci u tohoto procesu poprvé adaptovali EUV otevírající cestu k ještě menším tranzistorům.

S 24Gb čipy se mění i roky zavedené pravidlo, že kapacity RAM odpovídají mocninám dvojky. SK Hynix počítá s prodejem 48- a 96GB paměťových modulů RDIMM určených pro datacentra, teoreticky ale nic nebrání výrobě 12- a 24GB verzí. Takové kapacity už by dávaly smysl i v osobních počítačích.

DDR5 o velikosti 24 Gb už letos ohlásil také Samsung, zatím má tyto paměti jen na papíru a v továrnách připravuje 16Gb varianty.

Diskuze (5) Další článek: Chyba ve směnárně Coinbase udělala z lidí dočasně miliardáře. Uživatelé se nestačili divit

Témata článku: Hardware, DDR5, Samsung, Výroba, Paměti, Kapacita, Čip, SK Hynix, RDIMM, Paměť, Paměťový čip, Litografie, Operační paměť, Paměti na Heureka.czUtopili jste telefon? Ještě není vše ztraceno. Poradíme, jak jej zachránit

Utopili jste telefon? Ještě není vše ztraceno. Poradíme, jak jej zachránit

** Voděodolnost dnes ještě stále není samozřejmost u všech telefonů ** Polití či utopení tak může telefon nenávratně zničit ** Poradíme, co v takových případech dělat a jak jej zachránit

Martin Miksa
Tipy a trikySmartphony
Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix