Operační paměť: dvě giga - volba profesionála

Velikost operační paměti je pro mnoho běžných uživatelů nedůležitá až do momentu, kdy začnou zkoumat, proč je jejich počítač pomalý a disk neustále „chroustá“. Pokud čekáte při přepínaní oken aplikací, nebo vás nebaví čekání při práci s velkými soubory, je čas na zvětšení kapacity paměti.
Operační paměť: dvě giga - volba profesionála
Kapitoly článku

2 GB: Hráčův sen a profesionálova volba
Kapacita operační paměti je pro řadu profesionálních aplikací zcela klíčovým parametrem. Využít dva a někdy i čtyři gigabajty není v podstatě žádný problém při práci v CAD/CAM aplikacích, tiskovou grafikou nebo dalšími náročnými programy. Podobná situace pomalu ale jistě doléhá i na hráče nejmodernějších her, které začínají být opravdu nenasytné a 1 GB jim už nestačí. Důkazem je například Quake 4, X3: Reunion nebo Battlefield 2. Více než 1 GB se hodí i pro hráče oblíbené online hry World of Warcraft. Ti často přepínají hru do operačního systému a pak dlouze čekají na pomalé stránkování paměti z pevného disku.

Chování operačního systému má zásadní vliv na efektivní využívání operační paměti. Nejrozšířenější systém Windows XP není v tomto ohledu ani zdaleka ideální, protože stránkovací soubor využívá, i když je pořád spousta volné paměti fyzické. Toto chování mělo jistou logiku v dobách, kdy 256 MB paměti bylo běžné a bez virtuální paměti nic nefungovalo. Dnes, kdy je 512 MB minimem a 1 GB pomalu standardem, je podobné chování velmi nepříjemné.

Vypnutí stránkovacího souboru

Díky nepříliš inteligentní správě pamětí systému Windows XP, se jako dobré řešení nabízí úplné vypnutí virtuální paměti. Tento krok je ale trochu radikální, musíte tedy dobře vědět, co děláte. Jedině tak totiž docílíte příznivého výsledku – jednoduše zmizí všechny problémy spojené s přesouváním dat z fyzické paměti do virtuální a opačně. Ušetříte také místo na pevném disku. Tento postup ale nelze použít vždy. Minimální množství paměti, při němž si můžete tento krok dovolit, je 1 GB. Mnohem lepší je mít paměti ještě více.

Při vypnutém stránkovacím souboru se musíte smířit s tím, že v některých aplikacích (typicky Adobe Photoshop) uvidíte chybová hlášení, která vás budou varovat před spouštěním aplikací bez virtuální paměti. Z praxe můžeme konstatovat, že pro běžnou kancelářskou práci a lehké používání grafických aplikací je možné mít stránkovací soubor vypnutý bez problémů i při 1 GB operační paměti. Pokud máte 2 GB, můžete tento postup zkusit, i když hrajete hry (s 1 GB by téměř jistě nastaly problémy). Dobrým řešením je také nastavení velmi malé velikosti stránkovacího souboru, což oklame programy,

1 GB: Zlatá střední cesta
Pro pohodlnou práci s několika programy současně a hraní her se zdá být 1 GB operační paměti jako optimální množství. S touto kapacitou si vystačíte pro drtivou většinu her a také většinu dalších činností. Nemusíte pak úzkostlivě hlídat kolik, který program „žere“ paměti a jednoduše pracovat s počítačem. Při dnešních cenách již nejde o tak velkou investici, aby se vyplatilo uvažovat o menší kapacitě. Do nových sestav, které se tváří jako multimediální nebo herní již prostě 512 MB nepatří. S větší kapacitou máte i optimističtější výhled, že vám bez problémů poběží i Windows Vista.
které jinak jeho přítomnost vyžadují.

Více paměti, více zábavy

Zřejmě už tušíte, proč se vyplatí mít v počítači více operační paměti. Každý program totiž pracuje s určitými daty, která se do ní umísťují, svůj díl si vezme i program samotný, jádro operačního systému a další systémové procesy. Když fyzická operační paměť dojde, nastupuje virtuální část umístěná na pevném disku (soubor ve Windows XP, nebo zvláštní oddíl v případě Linuxu).

V okamžiku, kdy váš počítač začne aktivně používat virtuální paměť, jeho činnost se značně zpomalí. Důvodem je propastný rozdíl mezi rychlostí elektronických polovodičových pamětí RAM (operační paměť) a magnetických pevných disků (více v tabulce). Brutální rozdíl v rychlosti čtení i zápisu doplňuje přibližně 200–300× nižší latence (přístupová doba).

Pro odezvu systému a rychlost procesoru je rychlý přísun dat klíčový. V čase, kdy systém čeká na data (jež jsou například ve virtuální paměti nebo i v jiných souborech na pevném disku), nemá procesor v podstatě co dělat a na vykonání dané úlohy tak čekáte mnohem déle.

512 MB: Dnešní minimum
Absolutní minimum pro používání Windows XP. S nižší kapacitou je nutné velmi precizně hlídat paměťové nároky všech procesů a systému, aby vůbec zbýval prostor na nějaké aplikace. S 512 MB operační paměti můžete aktivně pracovat v kancelářských aplikacích a s internetem. Náročnější grafické programy už tak svižné kvůli stránkování nebudou. Kamenem úrazu mohou být i hry, které se budou mnohem déle spouštět (budou čekat na uvolnění fyzické paměti) a také poběží pomaleji. Na přepínání do operačního systému raději ani nemyslete. Doporučujeme několik optimalizací včetně motivů vzhledu, které vám uvolní paměť zabíranou hned po spuštění systému.
To pocítíte hlavně při silném využívání několika aplikací souběžně, kdy přepínání mezi nimi trvá mnohonásobně delší dobu, než když jsou ve fyzické paměti. Odsun dat aplikace do stránkovacího souboru nastává v čase, kdy paměť dojde, a proto třeba vhodně dimenzovat její objem. K této operaci rovněž dochází, když se některá data delší dobou nepoužívají a přesouvají se do stránkovacího souboru pro uvolnění operační paměti. Pamatujte, že i když se to nezdá, téměř pořád máte spuštěnou celou řadu procesů a aplikací, které operační paměť a také procesor neustále využívají.

Zdravé minimum

Aplikací běžících na pozadí je stále více, a tak systém i bez jakéhokoliv spuštěného programu zabírá klidně 200 až 300 MB operační paměti. Proto považujeme 512 MB jako základní hodnotu, při které se ještě dá se systémem rozumně pracovat. Pokud máte operační paměti méně, o jejím zvýšení ani moc nepřemýšlejte, ale rovnou běžte do nejbližšího obchodu pro další moduly.

Při testování jsme se zaměřili na základní kapacity 512 MB, 1 GB a 2 GB, u kterých jsme nastavili vždy stejné časování pro zamezení jiných vlivů než je změna kapacity. Měřit takové veličiny, jako je odezva systému, bohužel nelze, a proto jsou naše výsledky jistým způsobem omezeny. Největší měřitelné rozdíly mezi testovanými kapacitami, jsou sledovatelné u některých nejnovějších her, které jsou paměťově náročnější. Stejně tak jiné aplikace nepoběží rychleji, když budou mít k dispozici mnoho prázdné operační paměti. Jde stále především o ten zlomový moment, kdy systém začne masivněji používat pomalou virtuální paměť.

Paměti v noteboocích
Kvůli mnohem pomalejším pevným diskům je v noteboocích množství operační paměti ještě důležitější než u stolních počítačů. Nejlevnější modely s 256 MB paměti už opravdu nekupujte a minimální příplatek (800–1 000 Kč) za 512 MB se mnohonásobně vyplatí. Pro náročnější uživatele lze za přijatelnou považovat kapacitu 1 GB, kdy se stránkovací soubor téměř nevyužívá. Už při koupi si raději hlídejte, zda má notebook volný paměťový slot pro snadné navýšení kapacity.

Jak přikoupit další paměť

Po přečtení článku již možná uvažujete o zvětšení kapacity vaší operační paměti. Většina počítačů by měla mít rezervu v podobě volných slotů pro paměti, do nichž můžete osadit další moduly. Před samotným nákupem byste si měli zjistit, jaký typ pamětí váš počítač používá – variant je hned několik. U starších počítačů se setkáte se stařičkými SDR pamětmi ve fyzickém provedení DIMM s označením PC100 nebo PC133, u novějších jsou nerozšířenější moduly DDR, které se běžně používají ve variantách DDR266 až 400. Rychlejší moduly můžete použít vždy. Pomalejší by mohly způsobit problémy.

Dbejte také na dvoukanálové zapojení, hlavně u Pentia 4 a odvozených procesorů kupujte moduly po dvojicích. Nejnovější počítače Intel už většinou používají moduly DDR2. Při párovaní modulů DDR2 byste se neměli setkat s problémy, jsou v tomto ohledu mnohem tolerantnější než klasické moduly DDR. V lepších počítačových obchodech by vám měli poskytnout jistou krátkou záruku na výměnu nebo vrácení pamětí v případě jejich nekompatibility pro dvoukanálový režim.

Orientační ceny pamětí

  256MB modul 512MB modul 1GB modul
DDR400 DIMM 550 Kč 1 000 Kč 2 200 Kč
DDR2-533 DIMM 600 Kč 1 200 Kč 2 250 Kč
DDR400 SO-DIMM 800 Kč 1 290 Kč 3 200 Kč
DDR2-533 SO-DIMM 750 Kč 1 500 Kč 3 200 Kč

Jak jsme testovali

V grafech a tabulkách se můžete podívat, jaký vliv má kapacita paměti jak v běžných aplikacích, tak ve hrách. I v případě her jsme paměti o kapacitách 512 MB a 1 GB testovali s takovou úpravou registrů, aby systém zbytečně nepoužíval virtuální paměť a při testech s kapacitou 2 GB jsme použití odkládacího souboru vypnuli úplně.

U her nebylo zajímavé porovnávat celkový výsledek (tedy průměrný počet snímků za sekundu), ale raději minima anebo lépe v grafech průběhu sledovat aktuální stav snímků pro každou sekundu, kdy běželo testování. Takto se v náročných hrách jako Quake 4 snadno projevily slabiny kapacity 512 MB – několikrát počet snímků za sekundu klesl až k nule a to je pro hráče samozřejmě neakceptovatelné. To jsou právě chvíle, kdy systém používá virtuální paměť a velikost průměrného počtu snímků za sekundu takovou slabinu přesně neodhalí.

Testovací sestava pro aplikační testy: Intel Pentium 670, 3,8 GHz, 2 MB L2 cache * základní deska: Gigabyte 955X Royal (Intel 955X) * grafická karta: Gigabyte GeForce 6600 GT 128 MB * pevný disk: Western Digital WD1600SD (NCQ)

Testovací sestava pro herní testy: procesor: AMD Athlon 64 4000+, 2,4 GHz, 1 MB L2 cache * základní deska: Gigabyte K8NXP-SLI (nVidia nForce4 SLI) * grafická karta: Sapphire Radeon X800 XL 256 MB * pevný disk: Seagate Barracuda 7200.7+ (27AS, NCQ)

Článek vznikl
ve spolupráci
s časopisem
Computer
a čerpá
z čísla 7/06.


Témata článku: Windows, Fear, Paměť, Warcraft, Serious Sam, Battlefield 3, Volný slot, Stránkovací soubor, Podobné chování, Klíčový snímek, Everest, Battlefield, Operační paměť, Ultra Quality, Vypnutí, Paměti, Battlefield 2, Celkový výsledek, Warcraft 3, Profesionál, Operační systém, Efektivní využívání, Náročné využívání, Herní varianta, Geneva


Určitě si přečtěte

České Rajče je stále plné dětských nahotin. Student pomocí A.I. analyzoval miliony fotek

České Rajče je stále plné dětských nahotin. Student pomocí A.I. analyzoval miliony fotek

** Rajče.net má odjakživa problémy s choulostivými fotkami dětí ** Student zlínské univerzity analyzoval jeho katalog ** Neuronová síť doposud prozkoumala 6 milionů snímků

Jakub Čížek, Filip Šedivý | 75

Koupili jsme nejlevnější dron s kamerou. Stál nás 300 Kč a má rozměry kreditky

Koupili jsme nejlevnější dron s kamerou. Stál nás 300 Kč a má rozměry kreditky

** Kvalitní drony začínají na 10 000 Kč ** Šli jsme na to jinak a koupili ten nejlevnější s kamerou ** I když je to čínský šmejd, je s ním zábava

Jakub Čížek | 34

10 skrytých nastavení prohlížeče Google Chrome, která se můžou hodit

10 skrytých nastavení prohlížeče Google Chrome, která se můžou hodit

** Prohlížeč Google Chrome ukrývá mnoho zajímavých možností ** Našli jsme deset nejzajímavějších skrytých nastavení ** Můžete si například výrazně vylepšit práci s kartami

Karel Kilián | 18

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

** Strojové učení ještě nepřitáhlo takový zájem jako na začátku prázdnin ** Ne, umělá inteligence nenašla lék na rakovinu ** Naučila se svlékat ženy nejen z plavek

Jakub Čížek | 35

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

** Do deseti tisíc korun lze dnes koupit slušné notebooky ** V nabídce ale i tak převládají zastaralé a pomalé modely ** Poradíme, jak dobře vybrat i s omezeným rozpočtem

David Polesný | 116Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 12 bezdrátových sluchátek

Vyplatí se Apple z bazaru?

Test batohů pro notebooky

Vybíráme nejlepší sportovní hodinky