Prohlížeče | Opera

Opera se znovu pokouší o restart. Prohlížeč One přinese jiný vzhled a automatické seskupování stránek

Když Opera představuje velkolepé změny, je potřeba počínat si obezřetně, protože výrobce má sklon k přehánění. Možná větším než jiní. Teď vývojový tým představil Operu One, což má být „zcela přepracovaný prohlížeč“. Jde o typicky přehnané tvrzení.

Bavíme se o prohlížeči pro klasické počítače, jehož interní číslo verze je 99. Takhle bude někdy letos vypadat standardní Opera, potvrzuje výrobce. Musí ovšem proběhnout testovací kolečko. Jako veřejnost teď máme možnost nové vydání testovat, pohybujeme se na úrovni Developer.

Teď k těm proklamovaným novinkám. Je to pořád ta stejná Opera se vším dobrý i špatným, o velkém redesignu si nechte znát. Od předchozích verzí se liší dvěma viditelnými charakteristikami, které nejsou nutně nedůležité: faceliftemseskupováním otevřených stránek.

opera one (1).png
Takhle vypadá běžná Opera dnes

Facelift můžeme odbýt tím, že všechno je na svém místě, jen tlačítka a lišty vypadají trochu jinak. Vnímání vzhledu je subjektivní, takže buď se vám bude líbit, nebo ne, to je celé. Zatímco v posledních letech Opera prvky integrovala, teď jsou od sebe naopak vizuálně oddělené. Uživatelské prostředí zpracovává ve více vláknech.

opera one (1).jpg
Takhle vypadá Opera One, údajně zcela přepracovaný prohlížeč

Seskupování stránek v DNA Opery

Opera One dále přináší funkci, která není unikátní, ale dost možná vidíme unikátní provedení. Aktivně totiž pracuje se seskupováním karet, které znáte z Chromu, Edge nebo Vivaldiho. Zatímco v těchto prohlížečích skupiny tvoříte aktivně vy sami, Opera je tvoří automaticky pokaždé, když otevřete v novém listu odkaz na stránce.

opera one (2).png
Když přesunete ukazatel na konec skupiny, můžete otevřít nový panel ve skupině

Řekněme, že přijdete na Živě. Otevřete na pozadí tři články, které si chcete v ten den přečíst. Tím pádem se automaticky vytvoří skupina čtyř listů. Je označena barevně, klepnutím na barevný pruh se listy smrsknou do jednoho. Otevřené stránky můžete přetažením čile migrovat mezi skupinami.

Když ukazatel přesunete na okraj posledního listu, nabídne se možnost otevřít nový list, který bude součástí skupiny. Standardní tlačítko pro otevření nového listu, který zůstane nezařazený, ovšem nikam nezmizelo. Do skupiny stránky zařadíte rovněž kontextovou nabídkou. Testovací verzi si stáhnete z opera.com/one.

opera one (3).png
Klepnutím na barevný pruh se skupina smrskne do velikosti jednoho listu

Opera One se představuje na videu:

Zdroje: Opera News

Diskuze (11) Další článek: Čína už to vyhrála. V elektromobilech má obrovský náskok a auta stojí třetinu toho, co v Evropě

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , ,